Zubní diagnostika

Diagnostika předchází každé terapii nemoci. Cílenou terapii lze provést pouze v případě, že byla zjištěna příčina onemocnění. To je také případ zubního lékařství.

Přesná anamnéza je důležitým předpokladem pro zubní diagnostiku. Při první návštěvě nového pacienta je obvykle požádán o vyplnění dotazníku, ve kterém je dotázán na známé choroby v minulosti i na jeho aktuální stížnosti. Poté se povaha a rozsah stížností prodiskutuje se zubním lékařem.

Zubař zaznamená stav zubů, žvýkačky a ústní sliznice a posoudit celkový stav zubů. Každý zub bude vyhodnocen a mezery, můstky, korunky a výplně budou registrovány a zaznamenány do stavu zubu. Poté se pomocí zrcadla a sondy zkoumají kazové vady.

Zrcadlo lze také použít k prohlížení oblastí, které je jinak obtížné prozkoumat. Sonda se používá k detekci rovnoměrnosti zubní kaz v raných fázích. Pokud existuje podezření, že periodontální onemocnění je již přítomno a jsou přítomny kapsy dásní, je hloubka kapes měřena na dotyčných zubech pomocí periodontální sondy.

Na rozdíl od normální sondy je sonda zaoblená na špičce a má stupnici, takže hloubku kapsy lze odečíst v milimetrech. Normální hloubka je 1 až 2 milimetry. S hloubkou kapsy až cca.

5 milimetrů, uzavřený kyretáž, tj. odstranění veškerého obsahu kapsy způsobujícího nemoc, lze stále provádět bez zraku. Hloubky kapsy nad rámec toho vyžadují otevřené kyretáž za vizuálních podmínek. Dále je zkoumána citlivost na klepání (citlivost na bicí).

To se provádí poklepáním na zub nástrojem. The Rentgen obrázek ukazuje všechny nálezy, které nelze zjistit očním kontaktem. Například je možné určit stupeň stávající resorpce kosti nebo v případě mrtvých (devitalizovaných) zubů přítomnost bělení na špičce kořene, což naznačuje hnisavé zaostření, které může být asymptomatické, ale vyžaduje léčbu.

V případě ošetření kořenových kanálků, kontrola se také provádí pomocí Rentgen. Pokud je plánována obnova pomocí implantátů, Rentgen ukazuje, zda jsou pro to kostní podmínky dostatečné. Dalším vývojem rentgenové technologie je digitální rentgen.

Má několik výhod. Rentgenový film již není nutný, a proto není nutný žádný vývoj rentgenového filmu. Obrázek je okamžitě k dispozici a lze jej také zpracovat, aby lépe rozpoznal detaily.

Neexistují žádné špatně exponované obrázky. Orthopantomografie je k dispozici jako panoramatická technika pro snímky celého chrup. Poskytuje přehled o celku chrup na jednom obrázku.

Podrobné informace o této diagnostické technice najdete pod rentgenem. Někdy není zcela jasné, zda je zub živý (vitální) nebo mrtvý (devitální). V tomto případě stav lze určit pomocí testu vitality.

V minulosti se to dělo pomocí elektřiny, což způsobilo hodně bolest v živých zubech. Proto dnes používáme chladný stimul, který je vytvářen studeným sprejem. Pokud se zuby uvolní kvůli parodontologickým onemocněním nebo resorpci kostí, lze ke stanovení stupně uvolnění použít zařízení Periotest.

Parodontometrie tak poskytuje základ pro nezbytná terapeutická opatření. Barvicí tablety jsou k dispozici pro demonstraci v praxi nebo pro domácí použití. Červené barvivo erytrosin tvoří deska viditelné.

Budete překvapeni, kolik z nich deska je stále přítomen po čištění zubů. Barvení lze poté použít ke specifickému odstranění deska zbytek. Nevýhodou této metody je, že červené zbarvení je také vidět na jazyk a chvíli trvá.

Kromě barvicích tablet existují také roztoky obsahující fluorescein, díky nimž se plak rozsvítí zeleně poté, co byl osvětlen modrým světlem. Výhodou je, že bez osvětlení není vidět žádné zhoršení barev. Nevýhodou je dostupnost lampy s modrým světlem.

Zubní diagnostika je předpokladem nezbytných terapeutických opatření. Kromě anamnézy a konzultace se zubním lékařem má zubař k dispozici řadu diagnostických nástrojů.