Cvičení / terapie dutá noha | Cvičení pro nesprávnou polohu nohou

Cvičení / terapie dutá noha

Projekt dutá noha je prakticky přesný opak ploché nohy. Podélná klenba nohy je zde zvednutá, což má za následek buď kouli, nebo patu dutá noha, první je častější. V důsledku velkého namáhání se poté vytvoří tlakové body a v případě a dutá noha, často se tvoří i kuří oka.

Protože dutá noha je obvykle způsobena slabě vyvinutým nebo ochrnutým svalstvem nohy, mělo by to být posilováno cviky. Posaďte se na židli a položte postižené kotník na koleno. Nyní jednou rukou otočte patu směrem ven a současně otáčejte přední noha druhou rukou dovnitř, jako byste vyždímali ručník.

Pohyb provádějte klidně několik minut. Postavte se na dva polštáře naskládané na sebe. Nyní jednu zvedněte noha z podlahy a nechte si vyvážit.

Po 20 sekundách nohy vyměňte. Snažte se chodit naboso co nejčastěji, zejména po nerovném povrchu, protože to přirozeně posiluje svaly nohy. Vsedě připevněte obě paty k zemi.

Pokuste se plazit dopředu a dozadu klepnutím prstů na zemi. Pata zůstává neustále na zemi. Další cvičení najdete v článku Fyzioterapie pro nesprávné polohy nohou

  1. Posaďte se na židli a položte postižené kotník na koleno.

    Nyní jednou rukou vytočte patu směrem ven a přitom otáčejte přední noha druhou rukou dovnitř, jako byste chtěli vyždímat ručník. Pohyb provádějte klidně několik minut.

  2. Postavte se na dva polštáře naskládané na sebe. Nyní jednu zvedněte noha z podlahy a nechte si vyvážit. Po 20 sekundách nohy vyměňte.
  3. Snažte se chodit naboso co nejčastěji, zejména po nerovném povrchu, protože to přirozeně posiluje svaly nohy.
  4. Při sezení fixují obě paty k zemi. Pokuste se plazit dopředu a dozadu klepnutím prstů na zem. Pata zůstává neustále na zemi.