Průjem

Synonyma

Med. = průjem, průjem

Definice

Průjem je definován jako častá defekace s neformovanou nebo tekutou konzistencí a zvýšeným množstvím. Existují jak akutní, tak chronické formy, přičemž chronický průjem je definován jako průjem trvající déle než 2 týdny. Dojde-li k průjmu v časové souvislosti s příjmem potravy, existuje silná indikace, že se jedná o přímou intoleranční reakci na konzumovanou potravu.

Průjem po jídle není neobvyklý a někdy „samovolný“ (končí sám o sobě). Lékař obecně rozlišuje mezi špatným trávením a malabsorpcí. Jak v procesu špatného trávení, tak v malabsorpci se voda z buněk střeva natahuje do vnitřku střeva, což pak způsobuje průjem.

Pokud se jedná o průjem po jídle, který se vyskytuje pouze jednou nebo dvakrát, příčinou může být neškodnější infekce a toxiny patogenů jsou přímo vyplavovány. Lékař to rozdělí do skupiny sekrečních průjmů, lépe známých jako „otrava potravinami“(Např. E. coli). Vzácněji může být příčinou průjmu po jídle také orgán ve vzdálenějším orgánu: štítná žláza, s jeho metabolicky aktivní hormonů, může stimulovat střeva k nadměrné aktivitě.

Tento jev se nazývá hypermotilní průjem a nemá nic společného s typem potravy nebo složením střeva sliznice. Pokud se průjem vždy objeví pouze v souvislosti s konzumací určitých potravin, lze je experimentálně vynechat.

 • Maldigestion popisuje stav když jídlo nelze správně rozložit.

  To může být například případ nedostatku enzymu, který se může objevit po operacích a při chronických onemocněních orgánů gastrointestinálního traktu.

 • Malabsorpce popisuje proces, kdy není zaručena absorpce již rozděleného jídla střevním traktem. To je případ běžných potravinových intolerancí, jako jsou laktóza intolerance, nesnášenlivost lepku, ale také s chronickými zánětlivými onemocněními střev (a vzácněji s hormonálně aktivními maligními nádory). Všechny tyto skutečnosti jsou založeny na skutečnosti, že sliznice střeva jsou poškozeny do té míry, že absorpce složek potravy není možná.

Průjem po užití antibiotika silně naznačuje infekci patogenem “Clostridium difficile".

Klinický obraz střeva se pak nazývá „pseudomembranózní“ kolitida". Nejde o novou infekci vnějším patogenem, ale o endogenní infekci, tj. Infekci, která pochází zevnitř a je způsobena již požitým patogenem. Clostridium difficile dochází „všudypřítomně“, tj. všude v prostředí.

Přenáší se „fekálně-orálně“, např. Střevním příjmem potravy bakterie. Běžný způsob přenosu je v rukou nemocničního personálu, a proto je u pacientů v nemocnici vyšší riziko infekce. I když je tento patogen u dětí velmi častý a nezpůsobuje žádné příznaky, u dospělých je méně častý.

Kdy antibiotika jsou podávány (např. po operaci nebo v případě angína), střevní flóra se mění takovým způsobem, že se vytváří nerovnováha ve prospěch klostridií. Patogen „přeroste“ druhého, nyní potlačeného bakterie, abych tak řekl, a poté se vyskytuje v tak vysokém počtu, že se u postižené osoby objeví průjem (tzv. „selekční výhoda“ patogenu). The antibiotika s nejvyšším rizikem vzniku tohoto typu průjmu jsou If PPI a NSAID (např. pantozol a ibuprofen) jsou užívány současně, mají další příznivý účinek na průjem.

Tento typ průjmu se vyznačuje svou krvavou a obzvláště páchnoucí povahou. Postižení také trpí vysokou horečka a křeče bolest břicha. (Ve většině případů však Clostridium difficile infekce jsou bez příznaků).

Jako terapie je někdy již vhodné vysadit příčinné antibiotikum nebo léky a nahradit ztracenou tekutinu. Jinak je lékem volby jedno nebo dvě konkrétní antibiotika, která působí přesně na tato antibiotika bakterie: metronidazol a vankomycin. Měly by být užívány hlavně jako tablety a podávány pouze jako plán B prostřednictvím žíla.

Třetí možností, která je vždy k dispozici jako další možnost, je vybudování přirozené damra flóry pomocí transplantace stolice. Průjem Clostridium difficile se může stát život ohrožujícím v případě těžké ztráty tekutin nebo rozvoje klinického obrazu. “toxický megakolon". Objasnění popsaných okolností a příznaků a okamžitá léčba jsou proto naprosto nezbytné.

 • Fluorochinolony,
 • Cefalosporiny,
 • Clindamycin a A.
 • Kyselina moxicilin-klavulanová.

Sport stimuluje obecnou střevní aktivitu, ale není kauzálně spojen s průjmem.

Spíše je třeba kriticky prozkoumat, co se stalo kolem sportu jako možné příčiny. Mnoho sportovních nápojů tedy obsahuje sladidlo místo cukru, což má laxativní účinek. Také pomocné potravinářské prostředky mohou vést díky jejich složkám a materiálům s koncentrovaným obsahem k reakcím přecitlivělosti.

V této části nemluvíme o tom, že pilulka může být spouštěčem průjmu, ale že v případě silného průjmu může mít pilulka oslabený nebo dokonce zrušený účinek. Kromě průjmu zvracení má podobný účinek. Pilulka se užívá perorálně antikoncepce a aktivní složky pilulky se vstřebávají sliznicemi v gastrointestinálním systému, takže mohou vstoupit do krevního řečiště a distribuovat se po celém těle.

If zvracení nebo dojde k průjmu krátce po užití pilulky, během přibližně tří až čtyř hodin, tento proces již nemůže pokračovat správně, protože aktivní složky pilulky se poté ztratí při průjmu nebo zvracení. Pokud je to váš případ, měli byste jednat tak, tj. Zda jste si zapomněli vzít pilulku. Je pravidlem, že byste měli užít novou pilulku - ale ta se u jednotlivých přípravků liší.

Obvykle existují také informace o průjmech a zvracení při užívání pilulky na příbalové informaci pilulky. Pokud však byla pilulka užita více než čtyři hodiny před nástupem průjmu, lze předpokládat, že tělo mělo dostatek času na vstřebání účinné látky a není potřeba dalšího příjmu. Pokud je průjem závažnější a následný příjem pilulek pravděpodobně není účinný, je třeba se poradit s gynekologem o dalším postupu.

Káva nesmírně stimuluje činnost střev, takže konzumace jen jednoho doušku kávy může často vést k nutkání k vyprázdnění. Káva nemůže zkapalnit stolice do takové míry, že lze mluvit o skutečném průjmu. Postižení však často označují velmi měkké pohyby střev jako průjem.

Spíše je třeba zvážit, zda byla káva zapíjena mlékem a zda je pravděpodobné, že to tak bude laktóza intolerantní. Ve vysokých dávkách magnézium způsobí měkký stolice, ale ne skutečný vodnatý průjem, který se vyskytuje několikrát denně. V tomto ohledu měkké stolice způsobené magnézium by proto nebylo důvodem k obavám.

Pokud se u postižené osoby současně vyskytnou problémy s kontinencí, může se tato měkká stolice zhoršit inkontinence a být protiargumentem pro přijetí magnézium. Alternativně může být užíván jablečný prášek, což opět ztěžuje pohyb střev. Barva průjmu může poskytnout informace o příčině průjmu.

Vyšetření barvy vyprázdnění lze zahrnout pouze do úvah v souvislosti s jinou diagnostikou, ale málokdy jasně vede.

 • Žlutý průjem silně naznačuje nadprodukci žluč, který se vyskytuje při syndromu ztráty žlučových kyselin nebo v případě nedostatku enzymu pro štěpení tuků.
 • Pokud je stolice pouze zbarvená, příčina může být také v játra plocha (zánět jater, žlučové kameny).
 • Zelený průjem může to být způsobeno nadměrnou konzumací zelených potravin nebo užíváním tablet železa, které mají tendenci černitozelenou barvu.
 • Hrachový průjem spojený s cestováním do tropických zemí se špatnou hygienou silně naznačuje cholera infekce. Zde se denně vyskytne až 20 případů průjmu a jejich vzhled podobný hrachové kaši je průkopnický pro podezření na diagnózu.