Glukokortikoidy

Tvorba glukokortikoidů

Tyto hormonů kůry nadledvin zahrnují glococorticoid, kortizol a kortizon, hormonů jsou vytvořeny z cholesterolu přes pregnenolon a progesteron stejně jako další mezistupně. Po uvolnění do krevního řečiště jsou navázány na transportní protein transkortin. Receptory hormonů se nacházejí intracelulárně v buňkách téměř všech orgánů.

Regulace glukokortikoidů

Glukokortikoidy jsou součástí řídicího obvodu hypotalamus-hypofýza. The Hypotalamus tvoří CRH (hormon uvolňující kortikotropin), hypofýzy formy ACTH (Adrenokortikotropní hormon), který zase podporuje tvorbu a uvolňování kortizolu. Sekrece CRH podléhá rytmu den-noc s maximem ráno. Navíc jeho sekreci nutí stres a těžká fyzická práce. Uvolnění ACTH je stimulován CRH na jedné straně a adrenalinem na druhé straně a inhibován kortizolem ve smyslu negativní zpětné vazby.

Účinek glukokortikoidů

Glukokortikoidy jsou steroidy a přebírají v těle takzvané katabolické úkoly. To znamená, že mobilizují uložené zdroje těla. Lze je rozdělit na přírodní, tj hormonů produkované tělem a syntetické glukokortikoidy, které se podávají v drogách.

Oba typy působí rovnoměrně na téměř všechny buňky těla. Mají však zvláštní účinek na buňky svalů, mastná tkáň, játra, ledviny a kůže. Tyto orgány obsahují většinu dokovacích míst, tj. Receptorů pro glukokortikoidy.

Pronikají buněčnou stěnou a vytvářejí komplex se svým receptorem. Tento komplex má přímý vliv na DNA buňky a může tak ovlivňovat tvorbu látek. Tento mechanismus nějakou dobu trvá, což znamená, že požadované účinky glukokortikoidů mohou začít až po 20 minutách až dnech.

Tam primárně podporují konverzi Proteinů a tuky na cukr a nadále zasahují do kostního metabolismu. Jedním z nejznámějších úkolů glukokortikoidů je potlačovat zánětlivé reakce. Inhibují tím uvolňování zánětlivých a imunitních látek z buněk, čímž snižují typické příznaky, jako je zarudnutí, otok, bolest a oteplování. Glukokortikoidy tedy mají antialergenní účinek a oslabují imunitní systém (imunosupresivní).