Koordinační školení

Úvod

Dobře vyškolený koordinace má velký význam v mnoha oblastech každodenního života. Kromě zaměstnání je při volnočasových aktivitách velmi důležitý také vysoký pohybový repertoár pohybu. S přibývajícím věkem je to stále důležitější.

Někdo, kdo pravidelně dělá koordinační cvičení, si všimne vylepšené síly a vytrvalost. Naopak nedostatek pohybu je doprovázen zhoršením pohybu koordinace. Tím se zvyšuje zdraví riziko, protože špatné koordinace je spojena s nefyziologickými pohyby, nestabilitou kloubů a zvýšeným rizikem pádu.

Cílená protiopatření ve formě koordinačních cvičení a koordinačního tréninku mohou vytvořit pevný základ pro každodenní a sportovní pohyby a minimalizovat zdraví riziko. Jedním z hlavních aspektů koordinačních cvičení je interakce jednotlivých svalů a svalových skupin. Pokud je spolupráce svalstva pravidelně trénována v koordinačním tréninku, zlepšování stability a vyvážit schopnosti jsou rychle dosaženy. Základem koordinačních cvičení je uvést tělo do poloh, na které nebylo v běžném životě zvyklé.

Klasifikace forem školení

Koordinační výcvik lze rozdělit na dvě oblasti, školní oblast a oblast dospělých.

Koordinační školení ve škole

Ve školách je koordinační výcvik nástrojem pro provádění pohybů. Prostřednictvím koordinačního tréninku se děti učí složité pohyby a pohybové vzorce a rozvíjejí svou motoriku paměť. Ve školním věku jsou položeny základy přesných pohybů a dobré koordinace.

To, co ve škole chybí, je v dospělosti obtížné vyrovnat. Je obzvláště důležité zajistit, aby byla cvičení zábavná. Koordinační trénink by neměl být tupým opakováním pohybů, ale spíše motivovanou a koncentrovanou, různorodou pohybovou aktivitou. V tréninku začátečníka by proto měly být nejprve zahájeny jednoduché koordinační pohyby nebo koordinační hry. V následující části jsou představena některá cvičení pro koordinační výcvik ve školním věku, než bude vysvětlen konkrétní koordinační výcvik pro dospělé.

Zahřát

I rozcvičení by mělo být koordinativní. Typické cvičení se provádí u zahřívacího kříže, což je kříž, který lze označit 5 čepicemi (4 vnějšími a jedním prostředním). Zahřívací kříž je určen pro šest až osm účastníků.

Dva lidé vždy běží současně od jedné vnější čepice ke střední čepici. Poté je střední kužel otočen doprava v úhlu 90 ° kolem středního kuželu a běžci opět běží k novému vnějšímu kuželu. Tleská tam další osoba, která se opět rozběhne ke střednímu kuželu a otočí se kolem něj v úhlu 90 °.

To lze provést několik kol před změnou nebo dokončením cvičení. Varianty lze provádět pomocí běh kolem středního kuželu, než se rozběhnete zpět k vnějšímu kuželu. Středního kuželu lze také dotknout konečky prstů. Po zahřátí se nyní může soustředit na čistý koordinační trénink. To lze provést například jako klasiku běh školení.