Nadýmání

Intestinální vítr Lékařství: plynatost Angličtina: plynatost Foukání, nazývané také plynatost, je nadměrné hromadění vzduchu nebo plynů v zažívací trakt. Neškodný a snadno léčitelný, plynatost je stav způsobené nadýmáním nebo ukvapeným jídlem. Mluví se o meteorismu, když je břicho roztažené a vypouklé („nadýmání“).

Při nadýmání, skutečné plynatosti, se nadměrné množství střevních plynů uvolňuje anus. Někdy však může být nadýmání také příznakem vážného onemocnění, v takovém případě je nutné konzultovat lékaře. V zásadě je zcela normální, že se ve střevě tvoří malé množství plynů.

Vznikají, když žaludek kyselina je neutralizována a aktivitou užitečné bakterie v tlustém střevě a přirozeně uniknout, aniž by způsoboval nepohodlí. Asi 40 procent Němců trpí těmito a dalšími gastrointestinální problémy občas. Nafukování je způsobeno mimo jiné konzumací nadýmavých potravin (např zelí, fazole), nezdravé stravovací návyky a intolerance (např laktóza intolerance, nesnášenlivost lepku), stejně jako stres a hektické tempo. Nafukování může nastat také jako vedlejší účinek různých léků nebo jako doprovod různých onemocnění.

Příčiny

Možné příčiny plynatosti jsou rozmanité. Obvykle mají neškodné příčiny. Nafukování je přebytek plynu, který se tvoří ve střevech a nakonec odchází ve formě nadýmání.

Častou příčinou toho je výživa. Některé potraviny způsobují nadýmání, například luštěniny a zelí. Celozrnné výrobky také podporují tvorbu střevních plynů.

Kromě toho se na tvorbě plynů významně podílí bakteriální flóra střeva. Tyto plyny se produkují v metabolickém procesu bakterie a pak si to všimnete nafukováním. Pokud se sladkosti konzumují často, může nastat nadýmání častěji, jako bakterie raději metabolizují sladké potraviny a produkují tak více plynů.

Projekt střevní flóra je v citlivé rovnováze, ze které se může dostat ven vyvážit. Častou příčinou je antibiotická léčba. To může způsobit, že střeva porostou plísněmi nebo určitými druhy bakterií.

Nerovnováha střevní flóra se pak může projevit jako plynatost. (Část střevního větru je však také způsobena polknutým vzduchem, který vstupuje do gastrointestinálního traktu při mluvení, jídle a pití a poté jím prochází. Často je spolknuto velké množství vzduchu, zejména při hektickém jídle.

Nakonec může být nadýmání způsobeno také různými potravinovými intolerancemi. Nafukování je pak obvykle velmi výrazné a vyskytuje se v přímé souvislosti s příjmem potravy. Pokud je spouštěcí potravina vynechána, plynatost také rychle klesá.

Laktóza intolerance - intolerance mléčných bílkovin - je zvláště častá u potravinových intolerancí. Nesnášenlivost lepku a fruktóza může také nastat. Při trávení hrají roli také psychologické faktory.

Proto se psychický stres, obavy a stresové faktory mohou projevit také v podobě nadýmání. Mnoho žen si občas stěžuje na nadýmání těhotenství. Méně frekventovaný příčiny plynatosti jsou například syndrom dráždivého tračníku, játra nebo onemocnění slinivky břišní, chronické zánětlivé onemocnění střev nebo střevní rakovina.

Tyto nemoci však obvykle mají další příznaky, které jsou důležitější než samotná plynatost. Primárním způsobem, jakým vzduch opouští tělo, je výdech. Plyny vstupují do krevního oběhu přes střevní stěnu a nakonec se dostanou do plic, kde se vzduchem, který dýcháme, znovu opouštějí tělo.

Pokud je množství plynů ve střevě příliš velké, vytvoří se větší plynové bubliny, které již nelze vydechovat. Pění se. Existují dva způsoby, jak plynové bubliny takto nahromaděné v břiše uniknout z těla: „nahoru“ říháním („říhání“) nebo „dolů“ plynatostí (lékařsky: plynatost).

Nadměrné vzduch v břiše může způsobit další nepohodlí. Patří mezi ně pocit plnosti a tlaku bolest (nadýmání) v žaludek a střeva, nafouklé břicho, nevolnost a střevní zvuky. Pacienti v zásadě cítí potřebu vyfouknout vzduch, aby se snížil odpovídající přetlak ve střevě.

Stupeň nadýmání se může lišit. Obzvláště se projevuje, když je nadýmání doprovázeno těžkou bolest. U postižených, kteří jsou kvůli své profesi na očích veřejnosti, nebo kteří se pravidelně účastní jednání při své každodenní práci nebo udržují častý kontakt se zákazníky, může nadýmání také způsobit silný pocit hanby.

Nadýmání však může být také nepříjemným problémem v soukromé sféře. Někdy je třeba nafouknout. Nafukování má někdy špatný zápach zápach.

To je normální, protože střevní plyny jsou vedeny střevní oblastí, která je rozptýlena bakteriemi. Pokud jsou však střevní plyny nesnesitelně silné, je třeba také prozkoumat, zda příčinou plynatosti může být plísňová infekce. Při nadýmání je v gastrointestinálním traktu příliš mnoho vzduchu, což rozšiřuje zažívací trakt nepřirozeně a tak způsobuje nepohodlí.

Vzhledem k tomu, střeva je dodáván s nervy, nadměrné strečink střevní stěny spouští středně těžkou až těžkou bolest břicha v případě plynatosti, která trvá, dokud se vzduch nerozptýlí nebo neunikne. The bolest obvykle má tažný, trhací charakter. Pokud vzduch nemůže uniknout, může také dojít ke křečovité bolesti v oblasti střeva.

Bolest způsobená plynatostí může být také přenesena do horní části břicha (horní část) bolest břicha a plynatost) a mohou být tak silné, že pacient je obecně stav zhoršuje se. Pokud se kromě nadýmání vyskytne také průjem, jsou do seznamu zařazeny dvě nemoci. První je laktóza intolerance nebo nesnášenlivost lepku, druhým je infekční onemocnění, například tzv Gastroenteritida.

Některá chronická zánětlivá onemocnění, jako např ulcerózní kolitida or Crohnova nemoc, může být také příčinou nadýmání příznaky s průjmem. I zde by měla být co nejdříve stanovena přesná diagnóza, pokud příznaky nezmizí do 14 dnů. Za účelem diagnostiky nadýmání (nadýmání) se lékař nejprve seznámí s možnými užívanými léky, předchozími nemocemi a doprovodnými příznaky a také strava a životní styl.

Poté následuje důkladnost vyšetření, během kterého lékař palpuje břicho, poklepává na něj a poslouchá ho stetoskopem. Za určitých okolností lékař palpuje konečník s jeho prst (tzv. rektální vyšetření). V závislosti na výsledcích předchozích vyšetření a předpokládané příčině jsou další vyšetření součástí diagnózy v případě nadýmání.

Patří mezi ně ultrazvuk (sonografie) břicha, rentgenové záření, krev testy, testy moči a stolice a testy intolerance potravin (např. test tolerance laktózy, viz laktózová intolerance). Může být nutné provést a gastroskopie a / nebo a kolonoskopie s odstraněním malého množství tkáně (biopsie). Zobrazovací postupy, jako je počítačová tomografie nebo zobrazování magnetickou rezonancí nebo ERCP (zobrazování žluč a pankreatické kanály) mohou být také užitečné při hledání příčin.

Taková složitá diagnóza zpravidla není nutná v případě nadýmání. V mnoha případech již test na potravinovou intoleranci poskytuje dostatečné informace o příčině příznaků a lékař může upustit od dalších vyšetření. Indikace závažných gastrointestinálních onemocnění jsou časté zvracenízvracení krev, krev ve stolicineúmyslné hubnutí, horečka a páchnoucí, objemné stolice.