Rychlostní trénink

Definice

Výcvik rychlosti se týká schopnosti lidského těla reagovat na podnět a / nebo signál co nejrychleji a dokončit požadovanou pohybovou akci. To vyžaduje optimální interakci nervový systém a svalstvo, aby neztratil čas. Rychlostní výcvik vyžaduje vysokou míru soustředění, protože tento typ výcviku klade na autonomii velmi vysoké nároky nervový systém. Trénink rychlosti vyčerpáním neslibuje žádný úspěch.

Komu prospívá rychlostní trénink?

Maximální rychlost je v mnoha sportech velmi důležitým faktorem a pro mnohé z těchto sportovních výkonů je omezující. Zejména všechny sprintové disciplíny, cyklistické disciplíny, rychlobruslení, vrhací a tlačné disciplíny a mnoho týmových sportů se do značné míry spoléhají na rychlost jako zásadní ovlivňující faktor. Ve fotbale, házené, pozemním hokeji, basketbalu a dalších týmových sportech je rychlost, která může rozhodovat o porážce a vítězství.

Pokud je útočník rychlejší než obránce, zvyšuje se šance na vítězství ve sprintovém duelu a vstřelení gólu nebo bodu. Při skokových sportech, jako je skok do dálky a skok do výšky, je rychlost faktorem, který určuje vzdálenost a výšku skoku. Čím rychleji je sportovec schopen začít, tím vyšší je pravděpodobnost, že dokáže přenést impuls do letové fáze. Nelze zobecnit, že nejrychlejší sportovci skočí nejdále nebo nejvýše. Často se však stalo, že světoví sprinteri byli také světovými skokany do dálky.

Jak můžete zlepšit svou rychlost?

Základem pro úspěšný trénink rychlosti je silový trénink. Například běžné silový trénink cvičení se používají a jsou inzerována jako rychlostní trénink kvůli nižší hmotnosti a výbušnému provedení. Během generála hypertrofie tréninkem bylo zjištěno, že účinky tréninku také pozitivně ovlivnily rychlost.

Rychlostní výcvik se v posledních letech vyvíjel pozitivně. Nedávné studie potvrdily, že i starší lidé reagují na trénink se střední rychlostí pozitivně (zejména v týmových sportech jsou sprinty obvykle poměrně krátké. Ve fotbale sprinty zřídka překročí hranici 30 metrů.

V házené jsou sprinty obvykle ještě kratší. Osoba nedosáhne své nejvyšší rychlosti před značkou 40 metrů. Chcete-li nyní trénovat rychlost, měla by se soustředit na zrychlení, nejen čistá rychlost.

Zrychlení lze provádět z různých pozic a na různých typech signálů. Čím větší jsou variace, tím efektivnější bude akcelerační trénink na rychlost. Zejména v týmových sportech jsou sprinty obvykle poměrně krátké.

Ve fotbale sprinty zřídka překračují hranici 30 metrů. V házené jsou sprinty obvykle ještě kratší. Osoba nedosáhne své nejvyšší rychlosti před značkou 40 metrů.

Chcete-li nyní trénovat rychlost, měla by se soustředit na zrychlení, nejen čistá rychlost. Zrychlení lze provádět z různých pozic a na různých typech signálů. Čím větší jsou variace, tím efektivnější bude akcelerační trénink na rychlost.

Zejména v týmových sportech jsou sprinty obvykle poměrně krátké. Ve fotbale sprinty zřídka překračují hranici 30 metrů. V házené jsou sprinty obvykle ještě kratší.

Osoba nedosáhne své nejvyšší rychlosti před značkou 40 metrů. Chcete-li nyní trénovat rychlost, měla by se soustředit na zrychlení, nejen čistá rychlost. Zrychlení lze provádět z různých pozic a na různých typech signálů. Čím větší jsou variace, tím efektivnější bude akcelerační trénink na rychlost.