Gynekologické vyšetření

Postup

Poté následuje gynekologické vyšetření. Zatímco lékař připravuje potřebné materiály a připravuje vyšetřovací místnost, pacient se svléká v malém samostatném prostoru nebo převlékárně. Poté sedí na gynekologickém křesle v tzv. Litotomické poloze.

Žena je v polosedě, pololežení s roztaženými a mírně ohnutými nohami. Lékař nyní nejprve zkontroluje genitální oblast zvenčí a hledá změny na kůži, otoky, zarudnutí nebo výtoky. Poté pohmatem lymfy uzliny v oblasti třísla a palpací zvenčí palpujte zvenčí bolest a dalších abnormalit.

Poté následuje vaginální vyšetření. Za tímto účelem lékař vyžaduje předehřáté zrcátko, které vloží do pochvy a poté se otevře. To rozšiřuje pochvu a čípek lze posoudit.

Obecně rakovina Screening, lékař nyní vezme jakýsi vatový tampon a vezme nátěr z portio, spodní části děloha kde čípek také se nachází. Tamponované buňky jsou rozprostřeny na podložním sklíčku mikroskopu. Lékař poté vezme malý štětec, kterým se odebere nátěr z čípek.

To může být pro ženu poněkud nepříjemné. Tyto buňky jsou také rozprostřeny na podložním sklíčku mikroskopu pro pozdější vyhodnocení v laboratoři. Zrcátko lze nyní znovu odstranit.

Následuje vaginální palpační vyšetření. Lékař opatrně vloží dva prsty a současně palpuje druhou rukou od dolní části břicha směrem k vloženým prstům. The měchýř, děloha a vaječníky lze nahmatat.

Při tom lékař zkontroluje, zda se pacient cítí bolest kdykoli. Nakonec gynekologické vyšetření zahrnuje rektální vyšetření, při kterém je anální oblast palpována jednou prst. Poté si pacientka může svléknout spodní prádlo, ale svlékne si svršek, aby bylo možné provést palpaci prsu.

Lékař nahmatá jak prsa, tak i lymfy uzly v krk a oblast podpaží pro abnormality. Podle toho, zda má pacientka nějaké potíže, lze gynekologické vyšetření rozšířit o různé aspekty. Například an ultrazvuk skenování lze provést z břicha nebo z pochvy za účelem posouzení děloha a vaječníky přesněji.