Svalové záškuby

Úvod

Sval záškuby je náhlá kontrakce svalů, ke které dochází bez vědomé kontroly (nedobrovolné). V odborné terminologii se tomu říká myoklonie. Mohou být ovlivněny všechny svalové skupiny těla.

Často a záškuby nohou při zaspávání nebo záškuby očních svalů. Jak silný sval záškuby může být zcela odlišný. Příčiny záškubu svalů jsou také různé. Ve většině případů je však příčina neškodná. Ve vzácných případech však mohou být závažné, obvykle neurologické nemoci.

Příčiny záškubu svalů

Svalové záškuby mají za následek kontrakci svalů, kterou nelze vědomě ovládat. K tomu může dojít ve všech svalových skupinách těla. Příčiny jsou velmi různorodé.

Nejprve byste měli vědět, že ve většině případů není svalové záškuby nebezpečné. Zejména svalové záškuby před usnutím jsou obvykle neškodné. Pokud však svalové záškuby nastanou trvale, měli byste se poradit s lékařem.

Kromě psychologických příčin, jako je duševní napětí nebo stres, nedostatek magnézium může také způsobit záškuby svalů. Některé léky mohou také vyvolat svalové záškuby jako vedlejší účinky. Svalové záškuby jsou samozřejmě možné i po požití alkoholu nebo drog.

Někdy také hrají roli bakteriální infekce nebo virová onemocnění. Stejným způsobem může být hypoglykemie také spouštěčem svalových záškubů. Svalové záškuby však musí být vždy zvažovány ve spojení s neurologickými chorobami, jako je Tics or Touretteův syndrom.

Epilepsie se také může cítit prostřednictvím svalových záškubů. To platí i pro nemoci jako roztroušená skleróza nebo Parkinsonova choroba. I u diabetiků poškození nervy jako část polyneuropatie může způsobit záškuby svalů.

V neposlední řadě je příčina svalových záškubů nalezena přímo v mozek, např. v případě a mozek nádor nebo zánět mozku. (Přesto je třeba poznamenat, že svalové záškuby jsou ve většině případů absolutně neškodné. Je však vhodné poradit se s lékařem, aby se vyloučily hrozící nemoci.

Přesto je třeba poznamenat, že svalové záškuby jsou ve většině případů absolutně neškodné. Je však vhodné poradit se s lékařem, aby se vyloučila hrozící onemocnění. Přestože svalové záškuby jsou obvykle neškodné, mohou být také známkou epilepsie.

V případě epilepsie, funkční porucha v mozek opakovaně způsobuje patologické šíření excitace u určitých nervová buňka oblasti CNS. Tato chybná excitace určitých oblastí mozku vede k nekontrolovatelným záchvatům podobným záchvatům. Obvykle se jedná o klasický hlavní příznak epilepsie.

Toto je také známé jako epileptický záchvat nebo křeče. Kromě generalizovaného záchvatu se rozlišuje mezi fokálními záchvaty. Zde je patologické šíření vzrušení omezeno na menší oblast mozku.

Při fokálním záchvatu je často ovlivněna pouze jedna svalová skupina, např. V obličeji nebo pouze v ruce. Roztroušená skleróza se může projevit také záškuby svalů. Obvykle se však vyskytují v pozdním stadiu onemocnění.

In roztroušená skleróza, myelinové obaly nervových vláken jsou zničeny v průběhu autoimunitního onemocnění. Avšak neporušený myelinová vrstva je předpokladem pro přenos buzení. To vede k neurologickým deficitům.

Typickými příznaky při diagnostice jsou poruchy zraku zrakový nerv je obvykle ovlivněna. Mohou však také nastat smyslové poruchy a paralýza. Svalové záškuby nejsou pro onemocnění v raných stádiích typické.

Pokud dojde k nekontrolovatelnému záškubu svalů, je to zpočátku děsivé pro většinu postižených. Příčiny jsou však často neškodné. Zvláště záškuby oční víčko často souvisí se stresem.

Nedobrovolný sval může také spustit psychický stres, jako je hněv v práci nebo ve vztazích kontrakce. To lze vysvětlit skutečností, že během stresu nebo psychické zátěže vyvážit mezi excitačními a inhibičními impulsy v centrální nervový systém často není zcela neporušený. Pokud tato obtížná kontrola není správná, někdy převládají excitační impulsy, které vedou ke svalové kontrakci.

Příznaky však obvykle časem ustupují. Svalové záškuby se mohou objevit také u zdravých lidí a obvykle se považují za neškodné. Obzvláště po sportu nejsou svalové záškuby končetin neobvyklé, zvláště po intenzivním tréninku. Ve většině případů se projeví svalové záškuby po sportu přesměrování.

To obecně nemá žádnou hodnotu nemoci. Může však také existovat nedostatek magnézium or vápník za tím, protože tělo ztrácí vodu a krev soli (elektrolyty) s potem při sportu. Hashimotova tyreoiditida je chronické autoimunitní onemocnění štítné žlázy, které může vést k hypotyreóza.

Příznaky nemoci mohou být velmi rozmanité. Většinou však chronická únava a apatie jsou v popředí. Přírůstek hmotnosti, časté zmrazení, vypadávání vlasů a zažívací problémy jsou také hlášeny častěji.

Někdy krátká fáze hyperthyroidismus se vyskytuje na začátku onemocnění. To se vyznačuje rychlým tlukotem srdce, vysoký krevní tlak, zvýšené pocení a úzkost. Během této fáze onemocnění může také dojít k záškubu svalů.

V zásadě je však třeba poznamenat, že záškuby svalů nejsou klasickým příznakem Hashimotovy choroby. V případě herniovaného disku vnitřní želatinové jádro prorazí vnější vláknitý prstenec disku a může tak tlačit na sousední nervové struktury. Příznaky jsou rozmanité a závisí na tom, kde se herniovaný disk vyskytl, jak velký je a který nervy nebo jsou nervové kořeny podrážděny.

Někdy se objeví jen svalové záškuby. V ostatních případech si pacient stěžuje na mravenčení na pokožce (porucha citlivosti). V závažných případech mohou být postižené svaly dokonce paralyzovány.