Nespavost

Synonyma

Lunatismus, noktambulismus, porucha spánku, nespavost, závislost na měsíci, potíže s usínáním, poruchy spánku, předčasné probuzení, nadměrný spánek (hypersomnie), poruchy rytmu spánku a bdění, nespavost (asomnie), námesačnost (závislost na měsíci, somnambulismus), noční můry

Definice

Nespavost je definována obtížemi při usínání, častým probuzením v noci nebo velmi brzkým probuzením ráno a souvisejícími únava. Každý člověk tráví velkou část svého života spánkem. Spánek je pro tělo velmi důležitý pro regeneraci a odpočinek.

Projekt srdce rychlost klesá, dýchání zpomaluje, krev poklesy tlaku. Tím se uvolní kardiovaskulární systém. Během snění mozek umí také zpracovat zkušené věci.

V případě nespavosti může výkon po krátké době trpět. Pokud nespavost přetrvává delší dobu, může se také zvýšit riziko vzniku určitých nemocí. Bohužel nespavost, jako jsou problémy se zaspáváním nebo potíže se spánkem přes noc, jsou zcela běžné.

Ty se počítají mezi tzv. Nespavost. Při nespavosti je těžké usnout, i když jste unavení a vyčerpaní. Otočíte se v posteli, každou minutu změníte polohu a prostě nemůžete najít žádný spánek.

Na druhou stranu, usnutí není problémem v případě nespavosti, ale postižení se probouzí během noci a pak prostě nemohou najít žádný spánek. Parasomnie jsou speciální formou poruch spánku. Noční můry a náměsíčnost spadají do této kategorie.

Léčba nespavosti závisí hlavně na příčině. Pokud je příčinou jiná nemoc, považuje se za prioritu. Navíc, zvláště pokud je „špatný“ spánek, lze aktivně zlepšit tzv. Spánkovou hygienu.

Klasifikace různých forem nespavosti

Nespavost lze rozdělit do několika hlavních skupin:

  • Nespavost (potíže s usínáním a spánkem přes noc)
  • Poruchy dýchání související se spánkem
  • Poruchy s nadměrnou ospalostí (hypersomnie) centrálního nervového původu
  • Parasomnie
  • Poruchy pohybu související se spánkem
  • Nespavost
  • Škubání při usínání