Akné

Akné je obecně chápáno jako lékařské stav z "Acne vulgaris“. Toto onemocnění kůže postihuje mazové žlázy a vlasy folikuly v pravém slova smyslu. Z nich se původně vyvinuly nezánětlivé komedony a s postupujícím onemocněním řada zánětlivých kožních příznaků, jako jsou uzlíky, pustuly a papuly.

Akné (Acne vulgaris) je nejčastějším kožním onemocněním. Je ním postižen téměř každý, i když onemocnění obvykle začíná kolem 12. roku věku a na konci puberty ustupuje samo od sebe. Onemocnění však může trvat i do 30 let.

Asi třetina případů musí být léčena léky. Distribuce pohlaví je přibližně stejná, ale akné je u chlapců obvykle závažnější. Svou roli zde hraje také rostoucí užívání „pilulky“ u žen, na které má často pozitivní vliv akné.

Diskutuje se o genetické predispozici k tomuto kožnímu onemocnění, protože v rodinné anamnéze byly popsány závažné projevy. Akné bylo známé již ve starověku. Původ názvu nebyl objasněn.

Příčiny akné

Akné vulgaris je způsobeno současným výskytem různých parametrů: Akné začíná změnami v mazové žlázy. Stimulováno sexem hormonů androgeny a progesteron, které se produkují ve zvýšeném množství během puberty (androgeny) a premenstruačně u žen (progesteron), se žlázy zvětšují a produkují více mazu. Kromě toho uvnitř vlasový kořínek stane se nadrženým, kterému se říká folikulární hyperkeratóza.

Výsledkem je, že folikul je touto keratinizací zvětšen zevnitř a je navíc „ucpán“, takže se hromadí vytvořený maz a vzniká komedo („blackhead“, kožní cysta naplněná mazem). Co to přesně způsobuje hyperkeratóza není známo. Dalším krokem je znásobení jistého bakterie (Corynebacterium acnes a granulosum).

Ty existují fyziologicky v vlasy folikuly a rozkládají kožní maz. Zvýšený počet produkuje více produktů rozkladu, které pak způsobují zánět komedonů. - Zvýšení toku mazu = Seborrhoea

 • Folikulární hyperkeratóza = zvýšená tvorba buněk na bázi vlasového folikulu a v důsledku toho porucha rohovky
 • Násobení choroboplodných zárodků (Corynebacterium acnes a granulosum) ve vlasových folikulech a následný zánět
 • Vliv androgenů

Příznaky jsou omezeny na kůži; postižena je zejména tvář, ale také truhla a zpět.

Objevují se různá stadia akné: Akné comedonica je první fází akné. To znamená vzhled „komedonů“, které se vyvíjejí hlavně na bradě, nos a čelo. Rozlišují se černé (= otevřené) a bílé (= uzavřené) komedony, které obvykle koexistují.

Bílé komedony se však zapalují častěji a jsou tedy v další fázi, konkrétně „Akné papulopustulosa“. To je charakterizováno zánětem, během kterého se pustuly (hnis-vyplněna "pupínky„) Forma. Tento formulář se pak označuje jako folikulitida.

Po uzdravení zůstávají jizvy, ale ty obecně nejsou příliš patrné. Pokud hojení neprobíhá, ale postupuje, vyvíjí se „Acne nodulocystica“ / „Acne vulgaris conglobata“. V tomto případě spontánní prasknutí nebo stlačení pustul způsobí infiltráty a abscesy (tání tkáně s tvorbou hnis), který může tvořit koherentní systém s několika vývody („píštěle“) pod povrchem kůže.

Nejzávažnější forma akné, a tedy poslední fáze, kombinuje všechny výše uvedené kožní změny. Kromě toho existují také velmi nápadné jizvy, tzv. „Aknékeloid“. V mateřštině se tomu také říká „pockmarked“. Dále komplikace akné superinfekce s ostatními bakterie (stafylokoky, enterobakterie, klebsielles, proteus). Jako speciální formy nebo z obrázku se vyskytují podobná onemocnění:

 • Nezánětlivé stádium = Acne comedonica
 • Zánětlivá stadia:
 • Akné papulopustulosa
 • Akné nodulocystica / vulgaris conglobata
 • Poruchová fáze jako barevný obrázek a jizvy
 • Akné kosmetika (způsobená kosmetickými výrobky, zejména u žen starších 20 let)
 • Pozdní akné (trvalé akné u dospělých žen v důsledku zvýšené hladiny androgenu)
 • Akné excoriée des jeunes filles (psychogenní vliv)
 • Akné tropica (těžké akné vulgaris kvůli superinfekci stafylokoky) Akné neonatorum (u novorozenců, pravděpodobně kvůli androgenům matky)
 • Drogy vyvolané akné (např. Kortikosteroidy, isoniazid, jód, brom)
 • Akné fulminans (těžké, akutně začínající akné s horečkou, problémy s klouby a orgány)