Minerální kortikoidy

Tvorba minerálních kortikoidů: Mezi hormonů syntetizovány v zona glomerulosa jsou aldosteron a kortikosteron. Výstup na jejich výrobu hormonů is cholesterolu přes pregnenolon a progesteron. Prostřednictvím dalších enzymatických změn (hydroxylace, oxidace) jsou konečně produkovány minerální kortikosteroidy.

Vytvořený kortikosteron se převede na aldosteron. Receptor je umístěn intracelulárně, v buňce není žádný specifický transportní protein krev. Regulace minerálních kortikosteroidů: Uvolňování aldosteronu je určeno krev tlak a objem krve prostřednictvím angiotensin 2 a podle krev hladiny sodík a draslík.

Angiotensin II je tkáňový hormon (peptidový hormon), který se uvolňuje v systému renin-angiotensin-aldosteron. Tento systém slouží k regulaci krevní tlak stejně jako voda a elektrolyt vyvážit. Nízký objem krve a nízký krevní tlak, vysoká draslík a nízká sodík hladiny mají pozitivní vliv na koncentraci aldosteronu.

Kromě toho hypofýza ACTH a beta-adrenergní látky (adrenalin, Noradrenalinu) stimulují uvolňování aldosteronu. To je inhibováno peptidovým hormonem atriopeptinem v síni a dopamin. Hormon aldosteron jako zástupce minerálních kortikoidů je zodpovědný za tekutinu, sodík, draslík a acidobazické vyvážit. Má rostoucí účinek na objem krve a krevní tlak.