Horečka

Synonyma v širším smyslu

Studený, chřipka, kašel, rýma med. : Hyperthermia anglicky: horečka

Definice

Horečka je zvýšená tělesná teplota, která se liší od normálních hodnot, což jsou obvykle příznaky infekce, zánětu nebo jiných imunologických reakcí těla.

Úvod

Horečka je definována jako zvýšení tělesné teploty nad 38 ° C. Ve většině případů se horečka vyskytuje jako doprovodný příznak zánětlivých procesů, infekcí nebo poranění. Tělo se snaží bojovat proti vnějším napadáním způsobujícím nemoci choroboplodné zárodky, Jako viry, houby nebo dokonce bakterie.

Tím se aktivuje vlastní obranný systém těla a produkují se specifické látky, které zvyšují tělesnou teplotu. Kromě obecného pocitu nemoci s bolesti hlavy, únava nebo citlivost na světlo, horečka může být také doprovázena dalšími příznaky v závislosti na příslušném stadiu a teplotě. Patří mezi ně zvýšené pocení, bledá kůže, zvýšené dýchánípalpitace, nevolnost a zvýšený pocit žízně. Souběžnými příznaky vysoké horečky mohou být také vnitřní neklid a nově vznikající zmatek.

Frekvence

Horečka sama o sobě není nemoc, ale spíše příznak, který může vyplynout z různých klinických obrazů. Podobně jako záda bolest, bolesti hlavy a bolest břicha, horečka je velmi častým důvodem pro konzultaci s lékařem. Pravděpodobnost horečky s věkem postupně klesá. Zatímco novorozenci obvykle nemají horečku, kojenci, děti a dospívající jsou relativně často postiženi chorobami doprovázenými horečkou. V dospělosti obvykle vedou k horečce pouze relativně závažné infekce.

Podle jakých znamení poznávám, že mám horečku?

Před vznikem horečky trpí většina lidí typickými příznaky, jako je únava, zhoršení obecně stav, bolesti hlavy a bolavé končetiny. Tyto příznaky však neurčují, zda se horečka vůbec objeví nebo jak vysoká bude. Postižení se mohou cítit velmi slabí a nemocní i bez horečky.

Úroveň horečky však může ovlivnit závažnost příznaků, takže osoba s vysokou horečkou se také cítí nemocnější. Mezi další příznaky, které obvykle hlásí horečku, patří propuknutí pocení, silná žízeň, zimnicesuchá a horká kůže, skelné oči, ztráta chuti k jídlu, zvýšil dýchání rychlost, neklid a zakalení vědomí. Po infekci nebo spouštěcí události se během několika dnů (inkubační doba) objeví celková nevolnost, únava, ztráta výkonu, ale také rýma, kašel a bolesti hlavy. Buď souběžně s tím, nebo krátce poté obvykle začíná tzv zimnice.

I přes vysokou teplotu okolí se to chápe jako subjektivně vnímané mrznutí a třes, doprovázené třesem. The tremor způsobuje rychlé pohyby svalů těla. Tyto rychlé pohyby způsobují teplo nezbytné pro horečku.

K popsanému chvění většinou dochází pouze v počáteční fázi. Jakmile se tělo zahřeje, jeho energie je dostatečná k udržení teploty. S horečkou generál stav se obvykle zhoršuje a počáteční příznaky zesilují.

Vysoká horečka může vést k těžkým až velmi silným bolestem hlavy s nevolnost a zvracení. Pacienti s velmi vysokou horečkou někdy začínají fantazírovat a přestávají adekvátně reagovat. Horečka je často doprovázena silným pocením, kterým se tělo snaží regulovat vykolejenou teplotu.

Většina pacientů s vysokou horečkou má potíže s vstáváním, což vede k epochální upoutanosti na lůžko. Bolest v končetinách je typickým předzvěstí nachlazení. Horečka se obvykle objevuje několik hodin až dní po bolavých končetinách.

Kromě toho se obvykle objevují další příznaky nachlazení, jako jsou bolesti hlavy, bolesti v krku, rýma a mnoho dalších. Pokud bolavé končetiny a horečka nesouvisí s infekcí, může se jednat o autoimunitní onemocnění, jako je polymyalgia rheumatica může být také možnou příčinou. Tento konkrétní příklad zahrnuje zánět středních a velkých plavidlaS bolest je cítit hlavně v obou ramenou.

Je důležité rozpoznat nemoc jako léčbu kortizon je nutné. Horečka a bolest břicha může mít na jedné straně infekční pozadí. To je často způsobeno viry, zřídka tím bakterie. Na druhou stranu, apendicitida může také způsobit bolest břicha a horečka.

Bolest břicha obvykle začíná rozptýleně kolem pupku a poté časem migruje do pravého podbřišku. Další možnou příčinou je tzv Familiární středomořská horečka. Jedná se o zděděné horečnaté onemocnění, které vyvolává záchvaty horečky a je obvykle doprovázeno bolestmi břicha.

Útoky na horečku obvykle začínají před 20. rokem věku. Rodinná středomořská horečka je často zaměňováno apendicitida kvůli podobnosti příznaků. a Rodinná středomořská horečka obvykle ukazuje, že imunitní systém pracuje.

Bolest v krku je typickým příznakem virové nebo bakteriální infekce, která je také často doprovázena horečkou. Pacienti by si měli být vědomi skutečnosti, že užívají léky, které potlačují imunitní systém (tzv. cytostatické nebo imunosupresivní léky). Pokud se pak objeví bolest v krku a horečka, a krev kontrola buněk je nutná a možná je nevyhnutelná hospitalizace.

Bolesti zad může také nastat v souvislosti s nachlazením. Pokud neexistují žádné další příznaky nachlazení a bolest v zádech a horečka přetrvává po delší dobu nebo se opakuje opakovaně, měla by být zvážena další onemocnění. Na jedné straně je Bekhterevova choroba možnou příčinou.

Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění páteře, které může vést k jeho ztuhnutí. Bekhterevovu chorobu může doprovázet horečka a bolesti zad, zvláště pokud k němu dojde pozdě nebo poprvé. Dále prostaty rakovina lze vyloučit u mužů starších 70 let s horečkou v souvislosti s hubnutím a / nebo nočním pocením a bolest v zádech.

Kombinace horečky a bolestí hlavy je typickou konstelací příznaků při nachlazení. Kromě toho se obvykle objevují další příznaky, jako je bolest v krku, nachlazení, kašel nebo průjem. Bolesti hlavy však mohou být také varovným signálem v důsledku nachlazení.

Pokud jsou bolesti hlavy velmi silné, horečka stoupá a pokud je ztuhlost krk, zápal mozkových blan je třeba zvážit. Navíc zakalení vědomí, citlivost na hluk a světlo, nevolnost, zvracení nebo dokonce mohou nastat záchvaty. Li zápal mozkových blan existuje podezření, je nezbytné si to vyjasnit, protože zánět se může rozšířit do mozek a vést k vážným následným škodám nebo dokonce smrti.

Zápal mozkových blan může být způsobeno bakterie or viry. Pokud se jedná o bakteriální infekci, musí být léčena antibiotika co nejdříve. Pokud dojde k horečce spojené s průjmem, je třeba předpokládat infekční příčinu.

Infekční průjem mohou být způsobeny viry, bakteriemi a vzácně parazity. Kromě toho nevolnost, zvracení, únava a zimnice jsou také běžné. Průjem je kašovitý až vodnatý a vyskytuje se několikrát denně.

Kromě toho, závažné břišní křeče může dojít. Především je však nutná opatrnost, pokud průjem trvá několik dní a příjem tekutin je omezen další nevolností. Pokud existuje krev a / nebo hlen ve stolici, musí být konzultován lékař.

V případě, že průjem dojde-li po cestě do zahraničí, měl by být rovněž konzultován lékař. Například možné malárie infekce by měla být vždy zvážena po subtropickém a tropickém cestování. Po 7 až 42 dnech po infekci dochází k záchvatům horečky, které mohou být doprovázeny průjmem, zvracením, nevolností a bolestmi břicha.

Vzhledem k tomu, že mezi infekcí a výskytem prvních příznaků může existovat dlouhá doba, měli by postižení zvážit cestu do zahraničí, i když je to před více než měsícem. Horečka a vyrážky se často vyskytují u tzv dětské nemoci. Tyto zahrnují spalničky, zarděnky, kožní onemocnění, šarlatová horečka a třídenní horečka (erythema subitum).

Kromě šarlatová horečka způsobené bakteriemi jsou tato onemocnění způsobena různými viry. Všechny nemoci jsou doprovázeny typickým kožní vyrážka a horečka. Obvykle je horečka pozorována před vyrážkou, ale může se také znovu objevit.

Kromě toho, další příznaky nachlazení, jako je rýma, kašelse může objevit bolest v krku a únava.Spalničky Objeví se například s tmavě červenou, skvrnitou, sukovitou vyrážkou, která začíná na obličeji a za ušima a poté se šíří po těle. zarděnky je podobný spalničky pokud jde o jeho rozšíření, ale má tendenci být jasně červená a skvrnitá. Scarlet nejprve ukazuje bledě červenou barvu, šíří se po těle a poté se stává šarlatovou.

Region kolem ústa je vynecháno, což se také nazývá periorální bledost. Prstýnky se zpočátku projevují vyrážkou omezenou na tváře (slaný exantém). Vyrážka se poté šíří retikulárně do paží a trupu.

Třídenní horečka se naopak projevuje jako bledě červený, jemně skvrnitý exantém na kmeni nebo také v krk, který je v některých případech přítomen pouze několik hodin, ale nejpozději po třech dnech ustupuje. Až na šarlatová horečka, který je ošetřen antibiotika, jsou nemoci léčeny čistě symptomaticky. Vyskytne-li se horečka bez dalších příznaků a bez zjištění možné příčiny horečky, nazývá se také horečka neznámého původu.

Za normálních okolností horečka nastane, když imunitní systém pracuje tvrději. Proto k tomu může dojít také ve velmi stresujících fázích života a nemusí to nutně vycházet ze zhoubné příčiny. Pokud se však horečka objeví po delší dobu a opakovaně, je bezpodmínečně nutné lékařské vysvětlení.

I když neexistují žádné příznaky, virové nebo bakteriální infekce musí být vždy považovány za spouštěče. Kromě toho přítomnost autoimunitního onemocnění nebo dokonce maligního nádorová onemocnění musí být vyloučeno. Zvláště pokud se přidá neúmyslná a silná ztráta hmotnosti a noční pocení, hledání rakovina by mělo být provedeno.

Dále by měl být v každém případě zkontrolován stav HIV. V některých případech nelze nalézt spouštěč horečky. Pokud horečka přetrvává déle než šest měsíců nebo se čas od času opakuje, aniž by se během tohoto období objevily příznaky nebo byla zjištěna příčina - navzdory pravidelným kontrolám - je prognóza obecně považována za dobrou.