Nízký krevní tlak a závratě

Úvod

Kdo to neví? Časté závratě v nejnepříznivějších situacích mohou být nepříjemné a potenciálně nebezpečné. K závratím však nedochází jen tehdy, ale například po rychlém vstávání.

Důvodů je mnoho a jsou různé a nelze je vždy jasně identifikovat. Skutečnou příčinu lze zakrýt také dalšími příznaky. Nicméně nízká krev tlak je častou příčinou. Pokud je to možné, nízké krev tlak by měl být vyjasněn a léčen. Terapie zahrnuje mnoho možností a sahá od konzervativní terapie bez drog až po podpůrná opatření, jako je kompresní punčochy a farmakoterapie.

Proč nízký krevní tlak způsobuje závratě?

Nízká krev tlak nemusí nutně vést k závratím. Závrat může být způsoben i jinými nemocemi. Také nízká krevní tlak není v mnoha zemích považována za nemoc.

Nicméně nízká krevní tlak je často spojena se závratěmi. Zhruba řečeno, je to způsobeno skutečností, že mozek a další důležité orgány nejsou zásobovány dostatečným množstvím kyslíku na krátkou, ale někdy i delší dobu. Příčiny nízké krevní tlak jsou rozmanité a pohybují se od fyzické nečinnosti, hormonálních příčin nebo infekcí až po nedostatečnou čerpací kapacitu systému srdce nebo vegetativní příčiny v důsledku poškození vlastních receptorů v těle.

Ve všech případech však krev plavidla nečerpejte dostatek krve do postiženého orgánu ( mozek). Výsledkem je, že buňky jsou na chvíli nedostatečně zásobovány, ale mají vysokou poptávku po kyslíku a jsou velmi citlivé na nedostatečné zásobování, což znamená, že na krátkou dobu nejsou plně funkční. Nízký krevní tlak však může mít na tělo pozitivní účinky a může být známkou zdravého a aktivního životního stylu.

Které doprovodné příznaky se stále vyskytují?

Pravděpodobně nejčastější doprovodné příznaky rychle se vyskytujících závratí způsobených nízkým krevním tlakem jsou v případě tachykardie, to lze vysvětlit pokusem těla o kompenzaci. Další příznaky jsou také způsobeny nedostatečným zásobováním kyslíkem. Navíc problémy s koncentrací, pocit těsnosti v truhlaMůže se také objevit depresivní základní nálada, zvonění v uších nebo dokonce snížená chuť k jídlu a vysoká míra podrážděnosti.

  • Tachykardie,
  • Dušnost,
  • Krátké bezvědomí
  • Bolest hlavy
  • Vizuální problémy,
  • Nejistota gangu,
  • Bledost a únava.

Rychlý puls, známý také jako tachykardie v odborném žargonu je typickým doprovodným příznakem, který se objevuje při nízkém krevním tlaku. Rychlému pulzu předchází nízký krevní tlak. Důvodem tohoto rychlého pulsu je to, že se tělo snaží udržovat přívod krve do orgánů jako kompenzaci nízkého krevního tlaku.

Když se nízký krevní tlak objeví rychle, obvykle se to nazývá nasycení krve v menším plavidla lidského těla. To znamená, že zpět zpět do krve proudí jen malé množství krve srdce a velká část krve nemůže být čerpána srdcem, protože je v cévním systému náhle rozšířenou tepnou plavidla. Aby však bylo možné zásobit životně důležité orgány kyslíkem, srdce je stimulován k rychlejšímu rytmu nebo pulzu.

Výsledkem je tok krve ze srdce do aorta je částečně zvýšena a je k dispozici větší množství krve a tím i kyslíku. V závislosti na rozsahu nízkého krevního tlaku nebo jeho hodnotách může puls dosáhnout frekvence až 200 tepů za minutu. Nevolnost je také častým příznakem nízkého krevního tlaku.

Nevolnost se obvykle vyskytuje v souvislosti s bolesti hlavy, poruchy zraku, slabost nebo závratě. The nevolnost lze omezit na krátký okamžik. Nevolnost v souvislosti s nízkým krevním tlakem však může také způsobit, že se budete několik minut cítit špatně nebo dokonce zvracet.

Příčinou nevolnosti, ke které dochází, je také způsobeno sníženým průtokem krve do mozek. Zde hraje hlavní roli nedostatečné zásobování kyslíkem. Mozkové buňky jsou velmi citlivé na snížený přísun kyslíku.

Pokud je nedostatek kyslíku pro jejich výrobu energie, může to velmi rychle vést k dočasné ztrátě části jejich funkce, což je důvod, proč snížený průtok krve vede k selhání mozkových buněk. Únava je také běžným příznakem spojeným s nízkým krevním tlakem. Ve většině případů musí být nízký krevní tlak udržován po dobu delší než několik hodin nebo několik dní. K únavě však nedochází u každého člověka s dlouhodobě nízkým krevním tlakem.

Je také možné, že se objevuje pouze nepravidelně. Příčiny únavy mohou být stále různorodější než samotný nízký krevní tlak. Vysvětlení pro únavu z nízkého krevního tlaku však také spočívá v tom, že vede k nedostatečnému zásobení mozku a orgánů.

Například postižené osoby jsou ihned po vstávání unavené nebo musí několikrát denně odpočívat. Jejich výkon je také výrazně snížen a nejsou tak odolní jako zdravé osoby. Kromě toho je únava často spojena se sníženou koncentrací a horšími reakcemi.

Pokud únava přetrvává po dlouhou dobu a nelze ji vysvětlit, je třeba konzultovat lékaře, aby objasnil možné závažné příčiny. Bolesti hlavy jsou často pozorovaným příznakem spojeným s nízkým krevním tlakem. Bolest hlavy se může projevit mnoha způsoby a může přetrvávat po krátkou nebo dlouhou dobu.

To také závisí na tom, zda je nízký krevní tlak krátký nebo dlouhý. Bolest hlavy může mít opět jiné příčiny. Vysvětlení bolesti hlavy je, stejně jako u ostatních příznaků, snížený průtok krve do mozku, což nakonec vede k nedostatečnému zásobení mozkových buněk kyslíkem.

Terapeutické možnosti pro nízký krevní tlak a související závratě jsou velmi rozmanité a sahají od konzervativní léčby bez drog až po podpůrná opatření, jako je kompresní punčochy a farmakoterapie. Konzervativní terapie zahrnuje například změnu životního stylu. Více pozornosti lze věnovat sportovním aktivitám a přechodu na sport vytrvalost sportovní.

Doby odpočinku při vstávání nebo střídání koupelí jsou také považovány za užitečné. Měli byste také pít dostatek tekutin a solit se. Kofein může také stimulovat oběh. Pokud to vše není užitečné, lze zvážit farmakoterapii. Jakmile je nízký krevní tlak dobře ošetřen poprvé, obvykle již nedochází k závratím.