Ztráta chuti k jídlu

Definice

Ztráta chuti k jídlu nebo nechuť znamená, že není přítomna touha jíst. Pokud to trvá několik dní, hovoří se o tom anorexie. Téměř každý zná pocit nedostatku chuti k jídlu.

Pokud to trvá jen krátkou dobu, je to často známka napětí nebo infekce v těle. Vážná onemocnění však mohou také vést ke ztrátě chuti k jídlu. Chuť k jídlu je ovlivněna různými faktory.

Na rozdíl od hladu je to psychologický signál, nikoli fyzický. Mnoho hormonů a další poslové látky jsou odpovědné za mozek pro rozvoj hladu a chuti k jídlu. Při pohledu na chutné jídlo nebo zápach z toho signalizují tělu signál „chuť k jídlu“. Výsledkem je, že naše ústa začínají zalévat. Chuť k jídlu může být také přítomna, když není potřeba jídla, tj. Hlad.

Příčiny

Mnoho různých příčin může vést ke ztrátě chuti k jídlu. Základem jsou často psychologické problémy nebo stres. Ztráta chuti k jídlu se často vyskytuje v kontextu deprese.

Migréna k tomu mohou vést také útoky. Zejména starší lidé často trpí ztrátou chuti k jídlu. To je způsobeno skutečností, že smyslové vjemy, jako je ochutnávání a vůně, se s věkem snižují, a tím se snižuje chuť k jídlu.

Osamělost jako psychologický stresový faktor může také vést ke ztrátě chuti k jídlu. To může být nebezpečné, pokud si nejste jisti, že stále jíte dostatek jídla. Kromě toho existuje mnoho fyzických příčin spojených se ztrátou chuti k jídlu.

Častým důvodem jsou gastrointestinální onemocnění. Běžná gastrointestinální infekce nebo otrava potravinami je často spouštěč. Nicméně, zánět žaludek výstelka (gastritida) nebo peptické vředy (vřed) gastrointestinálního traktu může také vést k nechutenství, stejně jako chronická zánětlivá onemocnění, jako je Crohnova nemoc or ulcerózní kolitida.

I když jsou jiné orgány břišní dutiny nemocné, může to způsobit ztrátu chuti k jídlu. Nemoci játra, ledvina, zánět žlučník nebo slinivka břišní a apendicitida jsou mezi nimi. Kromě gastrointestinálních onemocnění může vést ke ztrátě chuti k jídlu také mnoho dalších onemocnění.

A chřipkaInfekce podobná onemocnění je často doprovázena ztrátou chuti k jídlu, protože celkový pocit pohody je výrazně omezen. V případě angína nebo jiné záněty ústa a hrdlo, pacient obvykle také nepociťuje žádnou chuť k jídlu, protože je spojeno s jídlem bolest. Téměř jakákoli infekce těla může, ale nemusí, vést ke ztrátě chuti k jídlu.

Děti jsou spouštěny hlavně dětské nemoci jako spalničky, příušnice, zarděnky or Plané neštovice. Srdce selhání a další nemoci srdce mohou být také spojeny se ztrátou chuti k jídlu. Dalším komplexem příčin jsou metabolické poruchy, které mohou způsobit nechutenství.

Nemoci jako cukrovka mellitus, hypofunkce hypofýzy nebo štítná žláza or hyperthyroidismus patří mezi možné příčiny. Potravinová intolerance může být také příčinou nechutenství. Kromě toho může být chuť k jídlu ovlivněna také vnějšími vlivy, jako jsou drogy nebo závislost na alkoholu nebo pravidelný příjem léků.

Chemoterapie zejména často snižuje chuť k jídlu. Celkově lze říci, že jakékoli onemocnění, zejména pokud má chronický průběh nebo je doprovázeno chronickým průběhem bolest, může snížit chuť k jídlu kvůli silné psychologické zátěži. Pokud je ztráta chuti k jídlu doprovázena vysokým úbytkem hmotnosti, pokud má postižená osoba také horečka a noční pocení, může to být známka maligního onemocnění a měli byste se poradit s lékařem.

K nechutenství může dojít také během těhotenství. V tomto případě to však ovlivňuje hlavně určitá jídla nebo pokrmy. The štítná žláza produkuje hormonů které jsou v zásadě odpovědné za regulaci metabolických procesů v lidském těle.

Ovlivňují dodávku energie. Pokud štítná žláza je hypotyreóza, tento regulační mechanismus již nefunguje správně a fyzické příznaky hypotyreóza nastat, které se projevují hlavně slabostí a únavou. The srdce sazba a krev tlak je také snížen.

Mezi příznaky patří také ztráta chuti k jídlu a zmrazení. Pokud v souvislosti s některým z těchto příznaků přetrvává ztráta chuti k jídlu, je třeba vyhledat lékaře a zkontrolovat funkci štítné žlázy. Příčiny hypotyreóza mohou být autoimunitní onemocnění nebo jód nedostatek. Akutní zánět štítné žlázy může také ukázat ztrátu chuti k jídlu jako možný příznak.