Tuberkulóza

Synonyma v nejširším slova smyslu

spotřeba, Kochova choroba (po objeviteli Robertu Kochovi), Tbc

Definice tuberkulóza

Tuberkulóza je infekční onemocnění způsobené bakterie třídy mykobakterií. Nejdůležitějšími zástupci této skupiny jsou mycobacterium tuberculosis, který je zodpovědný za více než 90% onemocnění, a mycobacterium bovis, který je zodpovědný za většinu zbývajících 10%. Ta druhá je důležitá v tom, že je to jediný mykobakterium schopný přežít u zvířecího hostitele.

Na celém světě jsou asi dvě miliardy (!) Lidí infikovaných bakterií, s hlavním zaměřením na Afriku a země bývalého východního bloku. Tuberkulóza je tedy nejčastějším infekčním onemocněním. Přibližně osm milionů lidí umírá každý rok na tuberkulózu, což je v porovnání s počtem infikovaných lidí (nízká úmrtnost) malý počet. V Německu je v současné době méně než 10,000 XNUMX nemocných, i když počet infikovaných osob již několik let nepřetržitě klesá.

Příčiny tuberkulózy

Bakterie se obvykle (ve více než 80% všech případů) přenáší z člověka na člověka kapičková infekce (slina). Jsou možné i jiné přenosové cesty kůží (pouze pokud je pokožka zraněna), močí nebo stolicí, ale jsou výjimkou. Pokud jsou krávy infikovány patogenem mycobacterium bovis, mohou infikovat člověka prostřednictvím syrového mléka.

V západních zemích však byla tuberkulóza skotu vymýcena, a tak bylo odvráceno nebezpečí nakažení tuberkulózou konzumací mléka. Pokud má zdravý člověk kontakt s bakteriemůže nemoc odvrátit asi v 90% případů. Jinými slovy: infekčnost patogenů je nízká.

U lidí s imunosupresí (zhoršení imunitní systém, Například, AIDS pacienti, alkoholici, těžcí cukrovka onemocnění mellitus, podvyživení lidé) riziko infekce se významně zvyšuje. Tuberkulóza je hlavní příčinou úmrtí osob infikovaných HIV! Mykobakterie se vyznačují tím, že jsou kromě normální struktury bakterie s buněčnou stěnou obklopeny silnou vrstvou vosku.

Tato vosková vrstva je důvodem mnoha zvláštních rysů: člověka imunitní systém bojuje s bakterie zvláštním způsobem. Pokud se obrannému systému těla nepodaří zabít všechny bakterie, když se dostanou do těla, pokusí se obranné buňky zlikvidovat patogeny. To má tu výhodu, že se bakterie nemohou dále šířit, ale také tu nevýhodu, že proti nim nelze dále bojovat v rámci této struktury.

Naopak, patogeny mohou v této struktuře, známé také jako, přežít roky granulom nebo tuberkulóza, a pokud se obranyschopnost těla zhorší, mohou vyvolat nový nárůst nemoci (endogenní reinfekce, sekundární infekce). Postupem času dochází ke kalcifikaci těchto granulomů, kterou lze pozorovat na Rentgen hrudník (rentgenový snímek hrudníku). V zásadě mohou bakterie tuberkulózy napadat všechny lidské orgány.

Protože hlavní cestou infekce tuberkulózy je inhalace, plíce jsou také postiženy ve více než 80% případů. Dalšími častěji postiženými orgány jsou křičelse mozek a játra. Pokud je postiženo několik orgánů, hovoří se také o miliární tuberkulóze, protože uzliny podobné hrášku v postižených orgánech lze detekovat pouhým okem (například při operacích nebo při pitvě).

Podrobný přehled všech tropických nemocí naleznete v článku: Přehled tropických chorob

  • Výměna živin s okolním prostředím (difúze) je silně omezená. To je důvod, proč je tuberkulóza obtížná antibiotika (speciální léky, které působí docela selektivně proti bakteriím), protože i oni musí nejprve vstoupit do buňky, aby byly účinné.
  • Mykobakterie se dělí extrémně pomalu. Zatímco některé bakterie, jako je Escherichia coli, které se nacházejí ve střevě, mají generační čas 20 minut (tj. Zdvojnásobení každých 20 minut), patogen způsobující tuberkulózu potřebuje přibližně jeden den.

    To znamená, že mezi infekcí patogenem a vypuknutím nemoci existuje dlouhá doba (přibližně šest týdnů)

  • Imunitní buňky (obranné buňky) lidského těla těžko rozpoznají bakterie, jakmile infikují tělo, a tak s nimi těžko bojují. Naopak, mykobakterie mohou dokonce přežít v určitých obranných buňkách, tzv. Fagocytech, a šířit se po celém těle.
  • Díky své voskové vrstvě mohou přežít i ve velmi kyselém prostředí (například v žaludeční šťávě).