Laboratorní hodnoty

Zpravidla a krev test se provádí jednou ročně za účelem kontroly tzv. rutinních parametrů. Cílem tohoto vyšetření je zkontrolovat funkci orgánů, jako jsou játra, ledvina, štítná žláza. Vyšetření se navíc používá před operacemi, k odhalení nemocí, preventivních lékařských prohlídkách, ale také ke sledování terapie, např. Stanovením úrovně léčby. Obvykle je písemný výsledek a krev test je pro laika obtížné pochopit.

Hodnoty v krevním testu

Existuje mnoho různých hodnot, které lze určit pomocí a krev test. Níže jsou hodnoty rozděleny do hlavních skupin a jsou vysvětleny nejdůležitější hodnoty této skupiny.

  • Obecné parametry: včetně elektrolytů, hodnot ledvin a lipidů
  • Enzymy: zejména jaterní enzymy, ale také pankreatické enzymy
  • Koagulační hodnoty
  • Malý krevní obraz: buňky krve
  • Velký krevní obraz
  • Faktory zánětu
  • Analýza krevních plynů
  • Hormony: včetně hormonů štítné žlázy
  • Úroveň léčby
  • Proteiny: včetně protilátek

Obecné parametry

Sodík je velmi důležitá sůl našeho těla. Ovlivňuje vodu vyvážit a také hraje důležitou roli v nervovém vedení. Odchylky v hodnotách mohou vést k křeče.

Snížení hodnot může být výsledkem užívání diuretika, průjem nebo zvýšené zvracení. 135-145 mmol / l je standardní hodnota. Draslík a sodík tvoří důležitý antagonistický pár v našem těle.

Zatímco draslík nachází se hlavně uvnitř buňky, sodík najdete venku. Porucha draslík vyvážit může způsobit život ohrožující stavy. Draslík má důležité regulační funkce na srdce a nervy.

Důsledky poruchy draslíku mohou být srdeční arytmie, sval křeče nebo smyslové poruchy. Hodnoty rámce jsou 3.8-5.2 mmol / l. Vápník je důležitý pro srážení krve, jako signální látka a také pro tvorbu kostí.

Různé orgány a hormonů podílejí se na regulaci vápník, Jako tenké střevoledviny, kosti a zejména příštítná tělíska. Nedostatek vápník může indikovat funkční poruchu příštítných tělísek. Zvýšení hladiny vápníku může být způsobeno změnami v příštítná tělíska, ledvina nedostatečnost, vitamin D nedostatek nebo kostní nádory.

Kontrolní hodnoty jsou 2.02-2.60 mmol / l celkového vápníku. Chlorid je často rutinně testován. Mohou existovat náznaky posunu hodnoty pH, tj. Okyselení nebo alkalóza (posun v základním směru).

Standardní hodnota je 95–110 mmol / l. Magnézium se používá pro diagnostické účely, protože zvýšené hodnoty mohou naznačovat renální nedostatečnost. Nízké hodnoty se obvykle vyskytují v případech podvýživazneužití projímadlanebo porucha absorpce ve střevě nebo ledvina.

Standardní hodnota je 0.7 - 1.0 mmol / l. Fosfát je pro člověka důležitý hlavně jako součást nosiče energie ATP. Nedostatek proto může být doprovázen slabostí a paralýzou a může být příčinou podvýživa, alkoholismus nebo vitamin D nedostatek.

Stejně jako u magnézium, zvýšená hodnota může být příčinou selhání ledvin. Hodnota by měla být 0.84 až 1.45 mmol / l. Močovina, kyselina močová, kreatinin stejně jako clearance kreatininu vylučují funkce ledvin a jeho filtrační vlastnosti.

Močovina by měla být mezi 20-45 mg / dl a kreatinin mezi 0.8 a 1.2 mg / dl u žen a 0.9-1.4 mg / dl u mužů. Zvýšené hodnoty mohou být způsobeny zvýšenou spotřebou bílkovin, ale mohou být také známkou snížené funkce ledvin. LDL (lipoprotein s nízkou hustotou) a HDL (lipoproteiny s vysokou hustotou) jsou jako názvy, které označují lipoproteiny.

Jsou odpovědné za transport nerozpustných tuků v krvi. Z poměru LDL a HDL lze odvodit, zda existuje zvýšené riziko arterioskleróza kvůli zvýšené hladině tuků v krvi. LDL je považován za pozitivní faktor a HDL jako „špatný“ lipoprotein. a HDL - lipoprotein s vysokou hustotou