Únava

Studie tvrdí, že zjistily, že člověk tráví spaním průměrně 24 let svého života. Zejména v chladném podzimním a zimním období se často cítíme unavení. Odkud však tato únava pochází a jaké jsou její příčiny?

Je dobře známo, že novorozenci potřebují mnohem více spánku než dospělí - spí až 16 hodin denně, takže jsou takřka trvale unavení. Pro nás dospělé obvykle stačí 8 hodin spánku denně, i když těchto 8 hodin často chybí. Únava je znamením těla, které nám dává pochopit, že potřebuje odpočinek a chce být ušetřeno.

Únava je důsledkem nedostatku spánku. Během spánku se tělo konečně uvede do jakési hibernace, ve které probíhají pouze základní procesy: svalová aktivita, protože potřebujeme, aby stála vzpřímeně, nebo aby viděla, není během spánku zapotřebí. Tento stav pomáhá tělu regenerovat se a nabrat sílu na další den.

Spánek a únava úzce souvisí s hormonem epifýzy neboli „epifýzy“. Epifýza je umístěna hluboko v zadní části mozek a produkuje hormon melatonin. Nicméně, melatonin se uvolňuje pouze ve tmě, tj. když jsme v temných místnostech, nebo když - jako na podzim - se venku rychleji stmívá.

Tělo ví, že vysoká melatonin uvolnění znamená, že padá noc, nastává únava a vy usnete. Kolem 3 hodiny ráno konečně dosáhne hladina melatoninu svého maxima, v ranních hodinách koncentrace opět klesá. Není divu, že se v temných zimních měsících rychleji unavíme!

S melatoninem však musí bojovat také pracovníci na směny a častí letci (klíčové slovo: jet lag!). Koneckonců, tělo se záměrně chová zcela asynchronně k obvyklému uvolňování melatoninu. Kromě melatoninu, který je zodpovědný hlavně za únavu a spánek, existuje řada dalších příčin, které mohou být odpovědné za nadměrnou únavu.