Spalování tuků

Cílem každého člověka je neustále spalovat dostatek tuku, aby se zabránilo růstu tukových polštářků na těle. Tlustý hořící jsou všechny chemické reakce v těle, které souvisejí s absorpcí, štěpením, zpracováním a vylučováním tuku a jeho mastných kyselin. Za účelem zjednodušení vysvětlení je lidské tělo považováno za motor.

Stejně jako motor potřebuje tělo také palivo k provádění potřebných úkolů (běh, chůze, práce, sportování atd.). A čím více se tělo pohybuje, tím více paliva potřebuje. Kalorie jsou jednotky, ve kterých se měří spotřeba paliva.

Každý člověk má individuální kalorický požadavek (požadavek na palivo) na základě jeho fyzických vlastností stav a životní styl. Termín tuk hořící je do jisté míry vysvětlující, protože během tohoto procesu se spaluje tuk. Během sportovního výkonu potřebuje tělo odpovídající dávku paliva, aby zvládlo zátěž.

Tělo čerpá tuto energii mimo jiné z tukových polštářků, které jsou distribuovány po celém těle. Tuk z tukových polštářků se rozkládá a transportuje krevním řečištěm na požadované místo. Tuky se poté rozloží na mastné kyseliny a poté se oxidací přemění na energii (chemická reakce zahrnující kyslík).

Stejně jako mnoho jiných chemických procesů v těle, proces tuků hořící probíhá nepřetržitě, protože tělo musí být neustále zásobováno energií. Čím více energie tělo potřebuje, tím více se stimuluje spalování tuků. Lidé, kteří sportují, mají proto vyšší míru spalování tuků než lidé, kteří sportují méně nebo vůbec.

Mimo jiné mnoho hormonů se podílejí na spalování tuků, které mimo jiné rozhodují o tom, zda by se měl tuk ukládat nebo spalovat. Nejznámější hormonů jsou růstový hormon (somatropický hormon) a hormony štítné žlázy (inzulín a glukagon). Růstový hormon je zodpovědný za růst těla a končetin, zejména v prvních několika letech života.

Tento hormon však nefunguje vždy, ale aktivuje se pouze v noci po něco málo přes hodinu. Hlavním úkolem růstového hormonu je štěpit tuk z tukových polštářků těla a přeměnit ho na potřebnou energii. Tělu je tak přes noc dodávána nová energie a po vstávání se obvykle cítíte odpočatí a fit do nového dne.

Pro efektivní a důkladnou práci potřebuje růstový hormon vždy dostatek bílkovin, vitamínu C a vitamínu B6. Další hormon je glukagon. Vyrábí se v slinivka břišní a je odpůrcem inzulín, který se také produkuje ve slinivce břišní.

Glukagon je odpovědný za regulaci krev hladinu cukru. V člověku krev vždy existuje určité množství cukru ve formě glukózy. Pokud tato úroveň poklesne pod určitou úroveň, slinivka břišní se stává aktivním a produkuje glukagon.

Tím je zajištěno, že krev hladina cukru opět stoupá a nestává se příliš vysoká. Ve zvláštních situacích, v nebezpečí nebo pod šok, to se může stát velmi rychle. Poté se za krátkou dobu uvolní velké množství tuku a přemění se na energii.

Podobně jako růstový hormon vyžaduje glukagon také dostatečný přísun bílkovin. Inzulín, který se také vyrábí v slinivka břišní, má za úkol snížit krevní cukr znovu, pokud je příliš vysoká. Inzulín a glukagon se tedy navzájem doplňují a oba zajišťují, že naše krevní cukr úrovně zůstávají pod kontrolou.

Jíst však jídlo, které je velmi bohaté na sacharidy může způsobit zmatek metabolismu. Poté inzulín zajišťuje, že se svalové buňky a tukové buňky otevírají a ukládají energii a tuk. Zdravý metabolismus cukru je proto důležitý pro udržení pořádku v procesu spalování tuků.

Kromě tří hormonů uvedeno výše, štítná žláza také produkuje další hormony, které se podílejí na odbourávání tuků. Vstupují do oběhu těla krví a regulují tělesnou teplotu, srdce aktivita a ztráta tuku. Kromě těchto hormonů existují další látky, které mají vliv na spalování tuků.

Částečně podporují odbourávání tuků a mohou být dodávány tělu vyváženým způsobem stravaZahrnují karnitin, kyselinu linolovou, magnézium, methionin, taurin a vitamin C. Karnitin zajišťuje například transport tuku do buněk těla a tím přispívá ke spalování tuků. Může být dodáván prostřednictvím drůbeže, jehněčího masa, skopového masa, šunky a sýra. Kyselina linolová zajišťuje zdravé střevo sliznice a tím zajišťuje, že se během trávení vstřebává dostatek tuku a přeměňuje se na energii.

Výsledkem je, že méně tuku také migruje do energetických zásob těla. Kyselina linolová se nachází hlavně v rostlinných olejích lisovaných za studena. Velmi důležitou látkou při spalování tuků je magnézium, protože je efektivní jako součást různých enzymy.

Magnézium se nachází hlavně v celozrnných výrobcích a ořechech. Methionin a taurin mají podpůrný účinek na spalování tuků a stimulují mnoho metabolických procesů. Vitamin C je naopak nezbytný pro spalování tuků.

Zajišťuje, aby se do spalovacího procesu dostalo obzvláště velké množství tuku a přeměnilo se na energii. Když se na to podíváte společně, rychle se ukáže, že je to vyvážené a zdravé strava může významně přispět k efektivnímu spalování tuků a udržitelně ho podpořit. Dodatečné cvičení dlouhodobě výrazně podporuje spalování tuků a zajišťuje optimální produkci energie.

Spalování tuků však může být inhibováno také určitými mechanismy. Například kdykoli jíte cukr nebo jídlo, které je velmi bohaté na sacharidy, inzulín je vylučován slinivkou břišní a je zabráněno spalování tuků. Velká část procesu spalování tuků probíhá v noci.

Člověk by neměl jíst příliš mnoho, aby tyto procesy nenarušil sacharidy večer. Tělo potřebuje tento čas, aby získalo tuk z tukových polštářků a přeměnilo je na energii. Dlouhá noc s dostatkem spánku a málo sacharidů je proto optimální k aktivaci procesu spalování tuků a k tomu, aby se tukové polštářky rozplynuly.