Ischemická choroba srdeční (CHD)

Synonyma v širším smyslu

Ischemická choroba srdeční, stenóza věnčitých tepen, angina pectoris, koronární syndrom, tlak na hrudi, bolest na hrudi levého srdce Hypertenze, infarkt

Definice

Koronární srdce nemoc (CHD) je a stav ve kterém Koronární tepny které zásobují srdeční sval kyslíkem a živinami, jsou zúžené. The krev průtok v koronách je snížen, takže srdce je méně dobře zásobený. Nejčastější příčinou koronárních onemocnění srdce nemoc v průmyslových zemích je ateroskleróza (tzv arterioskleróza) z Koronární tepny.

Stěny plavidla vytvrzuje, céva ztrácí pružnost a průměr cévy se zmenšuje. K omezení krev průtok vede ke koronární nedostatečnosti, tj. koronární plavidla již nedokáže uspokojit srdeční spotřebu kyslíku; existuje nesoulad mezi dodávkou kyslíku a poptávkou srdečního svalu, což má za následek ischemii myokardu, tj. nedostatek nebo snížený přísun kyslíku do srdce.

Četnost ICHS a výskyt v populaci

Ischemická choroba srdeční a její důsledky jsou nejčastější příčinou úmrtí v západních průmyslových zemích. Celoživotní pravděpodobnost vzniku CHD je 30% u mužů a 15% u žen. Bolest na hrudi (angína pectoris) nebo a infarkt jsou často prvními příznaky koronární choroby tepna zúžení.

Příčiny

Koronární tepna nemoc je multicauzální chorobný proces. To znamená, že vývoj onemocnění je způsoben různými faktory. Důležitou roli hrají takzvané kardiovaskulární rizikové faktory.

Uzení, nadváha, cukrovka mellitus a vysoký krev hladiny lipidů zvyšují riziko vzniku ischemické choroby srdeční. Kalcifikace tepen (toto je známé jako arterioskleróza) je považován za hlavní příčinu nemoci. Nakonec ischemická choroba srdeční způsobuje zúžení tepen.

Koronární tepny jsou krev plavidla které leží kolem srdce jako věnec a dodávají mu kyslík. Zúžení stěn srdce je způsobeno usazeninami tuku a vápník, tzv. plakety. Kvůli těmto zúžením již nemohou být postižené části srdce zásobovány dostatečným množstvím kyslíku.

Toto je často zvlášť výrazné při fyzickém stresu a způsobuje příznaky. Kouření Málo pohybu Nezdravá strava Nadváha Trvale zvýšené hodnoty lipidů v krvi (zejména zvýšené hladiny LDL cholesterolu a snížené hladiny HDL cholesterolu) Cukrovka (diabetes mellitus) Vysoký krevní tlak (arteriální hypertenze) Stres, emoční zátěž Zvýšený věk Dědičná predispozice k arterioskleróze

  • Uzení
  • Malý pohyb
  • Nezdravá výživa
  • Nadváha
  • Trvale zvýšené hodnoty lipidů v krvi (zejména zvýšené hladiny LDL cholesterolu a snížené hladiny HDL cholesterolu)
  • Diabetes mellitus
  • Vysoký krevní tlak (arteriální hypertenze)
  • Stres, emoční zátěž
  • Vyšší věk
  • Dědičná predispozice k kornatění tepen (arterioskleróza)

Konzumace alkoholu není obecně zakázána v případech ischemické choroby srdeční. Mírná spotřeba 1 až 2 brýle vína nebo piva je občas kompatibilní s nemocí.

Zvýšená konzumace alkoholu nevede přímo k a infarkt, ale přesto je nezdravý. Alkohol podporuje rozvoj nadváha a má vliv na některé léky. Někteří vědci doporučují občasnou konzumaci alkoholu, protože snižuje kardiovaskulární riziko. Jeden mluví o 25 gramech s mužem a 15 gramech s ženou v den, přičemž v žádném případě by se každý den neměl pít.