Kalorie

Synonyma v nejširším slova smyslu

Kilokalorie (kcal), Kalorie (cal), Joule (J), Kilojoule (KJ) Název kalorií je odvozen z latinského názvu calor a znamená teplo. Kalorie jsou jednotkou měření energie obsažené v potravinách, které jsou dodávány do lidského těla prostřednictvím výživy. Skutečná jednotka je uvedena v joulech nebo kilojoulech, ale v lingvistickém použití nebyla schopna převažovat nad kalorií.

Směrnice EU stanoví, že na nutričním označení musí být uvedeny jak kilokalory, tak kilojouly. Od 01. ledna 2010 již nebude povolena indikace kilokalorií. V lingvistickém použití se často vyskytují potíže s termínem kalorie-gram kalorie nebo kilokalorie.

Jedno kilo kalorií (kcal) odpovídá 1000 kalorií (kalorií). Hodnoty uvedené na potravině se vždy vztahují na kilokalorie (kcal). Množství (kilo) kalorií požitých potravinou neříká nic o její hodnotě, pouze o energii v ní obsažené:

  • Tuky
  • sacharidy
  • Protein

Jedna kalorie je množství tepelné energie potřebné k ohřevu jednoho gramu vody o 1 Kelvin.

Tato hodnota je však závislá na teplotě, v závislosti na složení vody a tlaku okolí. Voda má měrnou tepelnou kapacitu přibližně. 4.18 kJ / (kg-K) při 30-50 ° C. Množství potřebné k ohřátí 1 gramu bezvzduchové vody z 14.5 ° C na 15.5 ° C je asi 1 kcal a odpovídá asi 4.18 joulu (J).

Jedna kilokalorická hodina (kcal / h) odpovídá 0, 00158PS. Naopak jeden PS odpovídá 632 415 kcal / h. 1 kg čistého tělesného tuku obsahuje energetickou hodnotu 7000 kcal.

Aby bylo možné spálit jedno kilo tělesného tuku (viz spalování tuků), člověk by musel spálit o 7000 XNUMX kcal více, než kolik se užívá s jídlem. Skutečnost, že tělo raději hoří sacharidy spíše než tuky jsou problematické. Bazální metabolismus člověka se mění v závislosti na jeho výšce, tělesné hmotnosti, procento tělesného tuku, pracovní činnost, sportovní činnost, vnější podmínky atd.

Proto není možné učinit žádná významná interpersonální obecná prohlášení týkající se bazálního metabolismu. Kvůli zvýšené svalové hmotě však muži spálí více kalorií denně než ženy. Tuky jsou energeticky bohatší než Proteinů, takže jeden gram tuku obsahuje 9 kilokalorií, zatímco sacharidy a bílkoviny obsahují pouze 4 kcal. Tuky jsou proto energeticky bohatší než sacharidy, ale je obtížnější je přeměnit na energii, a proto se spalují pouze při mírné fyzické aktivitě.