Hormony štítné žlázy

Úvod

Projekt štítná žláza vyrábí dva různé hormonů, tyroxin (T4) a trijodtyronin (T3). Jejich syntéza a uvolnění hormonů je upravena Hypotalamus a hypofýzy. Jejich hlavním účelem je zvýšit energetický metabolismus. The štítná žláza vyrábí hormonů T3 a T4 na jedné straně a kalcitonin na druhé straně. Tyto hormony jsou popsány samostatně níže.

Syntéza hormonů štítné žlázy

Prostřednictvím aktivního mechanismu pod vlivem thyrotropinu z hypofýzyse štítná žláza může absorbovat jód z krev do buněk štítné žlázy (tyroocytů). K tomu dochází pomocí a sodík-jodid symporter, který absorbuje jodid z krev v rámci mechanismu náročné na energii. Následně v buňkách štítné žlázy (buňky štítné žlázy) dochází k takzvané jodizaci.

Zde, jodid v buňkách je nejprve oxidován peroxidázou štítné žlázy a poté připojen na aminokyselinu tyrosin pomocí jód transferáza. Poté dva jodované zbytky tyrosinu navzájem kondenzují a tvoří tak tyroxin (T4). Ten se poté uvolní z buněk štítné žlázy a uloží se jako tyroglobulin do folikulů štítné žlázy.

Uvolňování hormonů štítné žlázy

Když mají být uvolňovány hormony štítné žlázy, je nejprve vyslán signál do folikulů štítné žlázy, které pak endocytózou uvolňují tyroglobulin zpět do buněk štítné žlázy. V buňkách štítné žlázy je tyroglobulin transportován do bazální membrány. Tam je thyroglobulin štěpen z nosné látky a volný tyroxin (T4) a volný trijodtyronin (T3).

Tyto hormony štítné žlázy se uvolňují do krev v poměru 10-20: 1. Jelikož pouze T3 je biologicky aktivní hormon štítné žlázy, je produkován v krvi z T4 mono-jodidací na fenolovém kruhu. Tato dejodinace je řízena jednotlivými orgány a jejich aktivací deodázy. Z tohoto důvodu se ne všechny T4 přímo převádějí na efektivní T3, ale pouze tehdy, když orgán potřebuje působení hormonů.