Sucho v ústech

Úvod

Mnoho lidí trpí suchem ústa (sucho v ústech, xerostomie). Odhaduje se, že tímto je ovlivněna téměř polovina všech lidí nad 60 let stav. Ve většině případů suchý ústa je nepříjemný, ale neškodný stav způsobené napětím nebo nedostatečným příjmem tekutin. Někdy to však může být i výraz vážnějšího základního onemocnění.

Příčiny sucha v ústech

Existuje mnoho příčin sucha ústa a většina z nich je často zcela neškodná. Běžnými příčinami sucha v ústech mohou být

 • Dlouho mluvit
 • Nízký příjem tekutin
 • Zvýšená ztráta vody (zvýšené pocení, infekce, léky)
 • Spánek s otevřenými ústy (chrápání, při nachlazení)
 • Pití alkoholu
 • Jíst kořeněná jídla
 • Vedlejší účinek mnoha léků
 • Chemická / radiační terapie v oblasti hlavy a krku
 • Autoimunitní onemocnění (Sjörenův syndrom nebo Hashimotova tyroiditida)
 • Psychiatrická onemocnění (deprese)

Existuje mnoho léků, které mohou vést k suchu v ústech. Běžné prostředky jsou: léky, které snižují krev tlak, např

beta blokátory, Inhibitory ACE, Některé diuretika a vápník antagonisté léky proti bolesti (např opioidy) Parkinsonovy léky (např dopamin agonisté) sedativa a prášky na spaní, tj

nějaký sedativa, hypnotika a spasmolytika antihistaminika anticholinergní léky antidepresiva, neuroleptika, antiepileptika antiemetikatj. léky k léčbě nevolnosti a zvracení chemoterapeutické léky, cytostatika léky jako konopí, heroin, kokain, extáze

 • Antihypertenziva, např. Beta blokátory, ACE inhibitory, některá diuretika a antagonisté vápníku
 • Léky proti bolesti (např

  opioidy)

 • Parkinsonovy léky (např. Agonisté dopaminu)
 • Sedativa a prášky na spaní, tj. některá sedativa, hypnotika a spasmolytika
 • Antihistaminika
 • Anticholinergika
 • Antidepresiva, neuroleptika, antiepileptika
 • Antiemetika, tj. léky proti nevolnosti a zvracení
 • Chemoterapeutika, cytostatika
 • Drogy jako konopí, heroin, kokain, extáze

Onemocnění štítné žlázy se mohou objevit v jakémkoli věku a postihují mnoho lidí.

Obzvláště běžné je hypotyreóza, tzv. hypotyreóza. The štítná žláza produkuje méně hormonů než tělo potřebuje. Příčiny hypotyreóza jsou rozsáhlé.

Může to být například autoimunitní onemocnění nebo jód nedostatek. Ve skutečnosti je nejčastější příčinou neaktivity štítná žláza je takzvaná Hashimotova tyreoiditida. Toto je autoimunita zánět štítné žlázy, což vede ke zničení orgánu se ztrátou funkce.

Příznaky hypotyreóza zahrnují četné orgány i kůži a sliznice. Pokud štítná žláza neprodukuje dost hormonů, postižení trpí bledými, chladnými a suchá kůže. Současně také vysychají sliznice, takže pacienti s hypotyreózou často trpí suchem v ústech.

Suchá kůže a sucho v ústech jsou charakteristické příznaky nedostatečně aktivní štítné žlázy. Hypotyreóza může být velmi dobře léčena léky. Existují různé formy cukrovka.

Patří mezi ně cukrovka insipidus a diabetes mellitus (cukrovka). Všechny typy cukrovka může způsobit suchá kůže a sliznice jako doprovodný nebo časný příznak. To se může projevit jako sucho v ústech.

Diabetes mellitus, cukrovka, má za následek zvýšené hodnoty krev hladinu cukru. The krev cukr odvádí tekutinu z těla. Ztráta tekutin způsobuje vysušení pokožky a sliznic.

Zvláště u cukrovky typu 2 lze sucho v ústech pozorovat jako časnou známku cukrovky. diabetes insipidus je forma cukrovky spojená s enormním vylučováním moči a těžkou žízeň. Tento „vodní diabetes“ může u postižených také způsobit suchou pokožku a sucho v ústech.

Kromě charakteristických příznaků, jako jsou návaly horka a změny nálady, ženy mohou trpět sucho v ústech, špatným dechem a problémy se zuby během menopauza. Důvodem jsou změny v hormonu vyvážit. Hormon estrogen má vliv na slinné žlázyJak hladina estrogenu klesá během menopauza, činnost slinné žlázy je snížena.

To vede k suchu různých sliznic. Navíc vaginální suchostženy často trpí suchem v ústech. Sucho v ústech se obvykle vyskytuje v raných stádiích, tj. V prvních třech měsících roku těhotenství.

To platí i v případě, že těhotná žena pije více než obvykle. Zvlhčovače a opakované větrání domácnosti mohou přinést zlepšení. Pokud se sucho v ústech objeví jako součást těhotenství rýma, protože nos je blokován, ke zlepšení příznaků by měly být použity pouze domácí léky.

Nosní sprej obsahuje látky, které při dlouhodobém používání způsobují trvalé bobtnání nosní sliznice. Pozitivní účinek zdarma nos by se proto po krátké době obrátil. Pro blaho dítěte by se navíc mělo co nejvíce zdržet užívání léky během těhotenství.

Často existuje podezření, že sucho v ústech je spojeno s gestačním diabetem. To však není tento případ, protože se projevuje zvýšeným pocitem žízně a cukru v moči. Depresivní lidé mají často sucho v ústech s typickými hořící pocit.

Toto je jeden z prvních příznaků tohoto klinického obrazu. Pokud se tento příznak objeví společně s dalšími příznaky deprese, měli byste vyhledat radu a léčbu od lékaře. Kromě toho může být sucho v ústech také výrazem užívání léků.

Zejména léky proti deprese, psychóza a úzkost může způsobit sucho v ústech. Někteří pacienti považují tento nežádoucí účinek za velmi rušivý, takže je nutné vyzkoušet jiný lék. Vyskytne-li se sucho v ústech, zejména v noci, může to mít různé příčiny.

Například docela neškodné je dusno nos v nachlazení nebo seno horečka, který vás nutí v noci dýchat ústy. To způsobí, že sliznice úst vyschnou a člověk ráno pociťuje sucho v ústech. Dále spánková apnoe (dýchání zastaví jako u chrápání) nebo křivý nosní přepážky může být také přítomen.

U kuřáků je snížen přívod krve do sliznic, zejména v oblasti úst, což znamená méně slina se tam vyrábí. Nakonec je třeba zdůraznit účinky drog a alkoholu. Při večerní konzumaci těchto léků se svaly uvolňují, což vede k bezvědomému otevření úst v noci. Sliznice vysychají a člověk se ráno probudí s nepříjemným pocitem a chuť.