Obezita

Obecné informace

Adipozita (obezita) popisuje onemocnění, které je spojeno s těžkou formou nadváha. Toto onemocnění má mnoho příčin a důsledků, které budou podrobněji popsány níže.

Definice

Podle světa Zdraví Organizace (WHO), jeden mluví o obezitě, když body mass index (BMI) je nad 30 kg / m2. BMI obecně popisuje poměr tělesné hmotnosti k tělesné výšce a počítá se takto: Tělesná hmotnost v kg / výška v m2. BMI mezi 18.5 - 24.9 kg / m2 se nazývá normální hmotnost, zatímco BMI mezi 25 - 29.9 kg / m2 je definováno jako nadváha nebo předem připravenost.

Obezita je zase rozdělena na 3 stupně závažnosti v závislosti na úrovni BMI: Tato klasifikace není kontroverzní, protože není zahrnuta distribuce tuku v těle. Je známo, že zvýšený obvod břicha (u žen větších než 80 cm, u mužů větších než 92 cm) je spojen s vyšším rizikem kardiovaskulárních onemocnění a cukrovka mellitus (cukrovka). Pokud se naopak tuk nachází hlavně na stehnech a bocích, je riziko těchto sekundárních onemocnění mnohem nižší.

Ani zvýšená svalová hmota (například u kulturistů) neodpovídá BMI jako základu pro klasifikaci obezity. Tato klasifikace je nicméně v současnosti běžná a obvyklá v EU zdraví Systém. - Třída I od 30 kg / m2

  • Stupeň II od 35 kg / m2
  • Třída III od 40 kg / m2.

Frekvence

Podle statistik z posledních let je asi 25% dospělých obézních a ve věkové skupině od 3 do 17 let již bylo obézních 6% dětí a dospívajících. Celosvětově je podíl obézních lidí ve společnosti (prevalence) nejvyšší v průmyslových zemích (USA, Aljaška, Kanada, Mexiko, Austrálie, Německo, Velká Británie, Finsko atd.). Celkově se prevalence obezity v posledních desetiletích významně zvýšila, ale v současné době se zdá, že se toto číslo stabilizuje.

Příčiny

Příčiny nadváha a obezita jsou rozmanité. Kromě toho hrají v riziku vzniku obezity rozhodující roli různé faktory, jako je vzdělání, příjem atd.

Nepříznivá energie vyvážit kvůli příliš mnoha kalorií spotřebováno s příliš malým množstvím energie: Denní potřeba kalorií závisí na mnoha faktorech. Dokonce i bazální metabolismus (potřeba energie v klidu) se liší v závislosti na pohlaví, věku, fyzikální, atd. .

Kromě toho dochází také k přeměně práce v důsledku dalších energeticky náročných procesů, jako je sportovní aktivita, duševní aktivita, měnící se teploty okolí atd. K nadváze nebo obezitě dochází vždy, když je tělu dodáno více energie, než kolik spotřebuje delší dobu. Genetické faktory: Existují důkazy, že distribuce tuků a využití potravy jsou ovlivněny geneticky.

Metabolismus tuků poruchy (např hypercholesterolémie) lze také geneticky určit. Při vzniku obezity však vždy hrají roli faktory prostředí. Určité faktory během těhotenstvíjako je mateřská cukrovka mellitus, zvyšují riziko vzniku obezity u dítěte.

  • Nepříznivá energie vyvážit kvůli příliš mnoha kalorií spotřebované při příliš nízké spotřebě energie: Denní potřeba kalorií závisí na mnoha faktorech. Dokonce i bazální metabolismus (potřeba energie v klidu) se liší v závislosti na pohlaví, věku, fyzikální a mnohem víc. Kromě toho existuje také pracovní přeměna v důsledku dalších energeticky náročných procesů, jako je sportovní aktivita, duševní aktivita, měnící se teploty okolí atd.

Nadváha nebo obezita se vyskytují vždy, když je tělu dodáváno více energie, než kolik spotřebuje po delší dobu. - Genetické faktory: Existují důkazy, že distribuce tuků a využití potravy jsou ovlivněny geneticky. Metabolismus tuků poruchy (např hypercholesterolémie) lze také geneticky určit. Při vzniku obezity však vždy hrají roli faktory prostředí. Určité faktory během těhotenstvíjako je mateřská cukrovka mellitus, zvyšují riziko vzniku obezity u dítěte.