Běžné nachlazení

Synonyma

lékařský: Rhinitis anglicky: studený

  • Chlazení
  • rýma
  • Chřipka

Definice

Termín nachlazení je spíše hovorově a lékařsky ne přísně vymezen. Klinický obraz nachlazení zahrnuje většinou zánět horní části dýchací trakt a / nebo hrdlo se zánětlivým otokem nosních sliznic a zvýšenou tvorbou hlenu a tekutin. Kašelpříznaky podobné (bronchitida) a také bolesti hlavy, bolavé končetiny, bolest v krku a horečka může také dojít.

Nachlazení je jednou z nejčastějších onemocnění u lidí. V průměru člověk onemocní nachlazení 3-4krát ročně. Příznaky a rozsah nemoci se mohou lišit v závažnosti a délce trvání. Děti se nachladí až 15krát ročně. Nelze určit genderově specifický rozdíl ve frekvenci nemoci.

Příčiny

Nachlazení může být způsobeno mnoha různými viry. Samotné nízké teploty a mrznutí nestačí k vyvolání nemoci, ale podporují ji. Pokud je tělo podchlazení, sliznice jsou méně dobře zásobeny krev a může nabídnout menší odolnost vůči patogenům.

Běžnými spouštěči nachlazení jsou například adenoviry. Infekce je obvykle způsobena kapičková infekce (kýcháním, kašláním nebo mluvením). Při vdechování patogenů se dostávají na sliznice, odkud mohou infikovat dýchací trakt.

Příznaky jako zánět hltanu (zánět hrdlo), rýma nebo kašel se vyskytují přibližně po 5 až 8 dnech. Infekce rhinoviry jsou také velmi časté. Vyskytují se hlavně na jaře a na konci léta, takže každý člověk je infikován přibližně 4krát ročně.

Přenos z člověka na člověka je buď prostřednictvím kapičková infekce nebo pomocí nátěru a kontaktní infekce. Zde dochází k přenosu buď přímým fyzickým kontaktem, jako při potřesení rukou (kontaktní infekce), nebo dotykem předmětů kontaminovaných tělními sekrety, jako je slina (použité kapesníky, kliky dveří atd.). Patogeny se pak obvykle dostávají na sliznice očí, nos or ústa přes ruce.

Dalšími patogeny jsou Parainfluenza, RS nebo Coxsackieviry. Viry které způsobují nachlazení mohou být přenášeny jak tzv kapičková infekce a nátěrovou infekcí. Prostřednictvím kapiček, ve formě dechu vzduchem, viry mohou být přenášeny poměrně rychle z jedné osoby na druhou a tak vstoupit do těla prostřednictvím inhalace.

Infekce stěrem by se přenášela přes kontaminované materiály (např. Použité kapesníky atd.). Jak rychle k takové infekci dojde a zda patogen musí zůstat v kontaktu s lidmi po dlouhou dobu nebo ne, dokud nedojde ke spuštění infekce, není dosud zcela objasněno. Předpokládá se však, že čas potřebný k infekci je určen patogenem a podtypem.

Jakmile virus vstoupil do těla, připojí se k vlastním buňkám těla. Protože samotný virus nemá mitochondrie (elektrárny buňky), které mohou produkovat Proteinů, je závislá na cizích buňkách, které napomáhají množení viru. Po připojení k lidské buňce virus vstřikuje svůj genetický materiál (nukleovou kyselinu) do vnitřku buňky.

Genetický materiál je poté reprodukován lidskou buňkou. Virus se množí v buňce a poté buď rozpouští lidskou buňku, uvolňuje mnoho nových virů, nebo se uvolňuje, pokud je buněčná stěna neporušená. V obou případech je však lidská buňka natolik narušena reprodukčním procesem, že se vyskytují odpovídající příznaky nemoci.

Nově vytvořené viry okamžitě infikují další buňky těla, což vede k velmi rychle se rozvíjejícímu systému sněhové koule v lidském těle. Toto téma by vás také mohlo zajímat: Inkubační doba při nachlazení Studené nachlazení je způsobeno virovými patogeny a je obvykle vysoce nakažlivé. Od infekce do nástupu prvních příznaků obvykle trvá jen jeden nebo dva dny, během nichž může infikovaná osoba infikovat další lidi.

Infikovaná osoba je pravděpodobně nejvíce nakažlivá v prvních dvou až třech dnech onemocnění, i když riziko infekce přetrvává asi týden. Starší lidé, děti a lidé s oslabením imunitní systém může být také nakažlivá po delší dobu. Na druhé straně ne každý, kdo přijde do styku s virem, má automaticky příznaky. Viry jako spouštěče nemoci mohou být přenášeny ze sliznic jedné osoby na druhou kapičkovou infekcí, tj. Kýcháním, kašláním nebo mluvením, odkud jsou. infikovat dýchací trakt.

Další možností přenosu patogenu je nátěr a kontaktní infekce. V tomto případě k přenosu dochází buď přímým fyzickým kontaktem, jako při potřesení rukou (kontaktní infekce), nebo dotykem předmětů kontaminovaných tělními sekrety, jako je slina (například použité kapesníky nebo kliky na dveře). Z důvodu ochrany kontaktních osob před infekcí je proto vhodné kýchat a kašel do kapesníku, aby se zabránilo šíření viru v místnosti a aby se zabránilo fyzickému kontaktu, jako je potřesení rukou.

Nejdůležitějším hygienickým opatřením je pravidelné mytí rukou. Nachlazení se obvykle projevuje poškrábáním hrdlo, ale obvykle to netrvá déle než dva až tři dny. Je také možné, že se také objeví pocit chladu a chvění.

Poté následuje rozvoj zánětu nosních sliznic (rýma) s běh nos a kýchání. Příznaky známé jako rýma poté dosáhnou svého vrcholu druhý den nemoci. Po 4-5 dnech, bolesti hlavy mohou se objevit bolavé končetiny, v některých případech doprovázené horečka až asi 38.5 stupňů Celsia.

Dotčení také často hlásí a hořící pocit v nos. Co by vás mohlo v tomto ohledu také zajímat: Škrábání v krku Většina pacientů si stěžuje na únavu a únava po několika dnech, kdy je chlad úplně rozvinutý. Zánětlivý otok nosní sliznice způsobí schopnost chuť zmizí v závislosti na závažnosti zánětu, ale tato schopnost se vrátí, jakmile chladu ustoupí.

Průměrná doba trvání onemocnění je asi jeden týden. V některých případech je průběh onemocnění komplikovaný. To zahrnuje šíření do paranazální dutiny s výsledkem sinusitida, šíření do průdušek s bronchitidou nebo šíření do střední ucho s výsledným středem ušní infekce (zánět středního ucha).

V extrémních případech neléčeno sinusitida může také vést k ulceraci dutin, která musí být následně chirurgicky léčena antibiotiky nebo dokonce v případě chronického průběhu. Dále pneumonie a zánět hrtanu jsou další komplikované, ale vzácné průběhy nachlazení.

  • Příznaky nachlazení
  • Proč je hlas často pryč, když jsem nachlazen?

Nachlazení je obvykle virová infekce, která postihuje pouze sliznici dýchacích cest.

Vzhledem k tomu, že ucho je spojeno s hltanem prostřednictvím takzvané sluchové trubice nebo tuba auditiva, zánětu nosní a hltanu sliznice může také vést k poškození ucha a jeho funkce. Důsledkem je obvykle zvýšený pocit tlaku v uchu nebo pocit, že je ucho zavřené. Buď sliznice v oblasti hrdla bobtná během nachlazení, takže přístup k střední ucho, tj. sluchová trubka, je také ovlivněna a větrání ucho již nefunguje jako obvykle.

Výsledkem je, že ušní bubínek již nemůže adekvátně vibrovat a přenos zvuků je omezen. To platí zejména v případě, že máte pravidelně problémy s tubou větrání stejně a jsou na to náchylnější. Alternativně, střední ucho zánět může být způsoben omezeným odtokem ze sluchové trubice na jedné straně a bakterií superinfekce na straně druhé.

Kapky do nosu mohou často pomoci nejen zabránit otokům nosní sliznice, ale také k minimalizaci oblasti, kde se tuba auditiva nachází. Potom ucho již není zavřené a obojí ušní bubínek a odvodňovací funkce opět normálně. Pokud je silné ucho bolest a nedojde ke zlepšení příznaků, měl by být konzultován lékař, aby objasnil kolonizaci bakterií a možnou léčbu antibiotiky.