Imunitní systém

Synonyma v nejširším slova smyslu

vrozená imunitní obrana, získaná imunitní obrana, endogenní obranný systém, protilátky, kostní dřeň, brzlík, slezina, lymfatické uzliny, systém komplementu, monocyty, granulocyty, žírné buňky, makrofágy, zabíječské buňky, lymfatické buňky, lymfocyty, B buňky, T buňky, Buňky CD8 +, pomocné buňky T, dendritické buňky, lymfatický systém

Definice

Imunitní systém je systém vyvinutý po miliony let k ochraně člověka před patogeny, jako je bakterie, houby, viry nebo paraziti (např. někteří patogenní červi). Stejně jako člověk jako celek se v průběhu evoluce vyvinul také imunitní systém. Rozlišuje se mezi vrozeným a získaným imunitním systémem. Obě části imunitního systému jsou spojeny složitými mechanismy, takže přísné oddělení mezi těmito dvěma částmi by bylo obtížné a zjednodušující.

Klasifikace

Imunitní systém je komplikovaná interakce mezi různými orgány, například brzlík, slezina, lymfy uzly, slepé střevo, kostní dřeň a bílé krev buňky. V těchto orgánech se tvoří imunitní buňky imunitního systému nebo se „získávají“ k boji proti napadajícím patogenům. Enormně důležitým úspěchem evoluce je vznik imunitního systému “paměť".

To znamená, že napadající patogeny mohou být eliminovány rychleji, když vstoupí do těla podruhé, protože buňky si je „pamatují“. Tělo se může zpočátku chránit před pronikáním patogenů choroboplodné zárodky pomocí různých bariér. Důležitou součástí imunitního systému je (a je často opomíjena) kůže (mimochodem největší orgán v těle).

Protože pokožka je spíše kyselá (tzv. Hodnota pH mezi 4. 0-6), většinou viry, bakterie, houby a paraziti nemohou tuto bariéru proniknout.

Je to podobné jako staré městské hradby, které chránily obyvatele před útočníky. Tyto staré městské hradby často bránily určitý počet vojáků. Kůže má také svou vlastní kůži choroboplodné zárodky, které se dobře vyrovnávají s kyselým prostředím a také pomáhají ničit vetřelce.

Když patogeny vstupují do těla prostřednictvím ústa, nakonec dosáhnou žaludek kyselina, která je velmi účinnou bariérou proti patogenům. Tělo / imunitní systém se také ze všech sil snaží nejprve mechanicky osvobodit od patogenů. Například v dýchacích cestách drobné řasinky zajišťují transport vetřelců ven.

Kašelem a kýcháním se patogeny takřka také katapultují. Tělo se proto zpočátku snaží bránit velmi nespecifickým způsobem. Po miliony let se však vyvinul systém, ve kterém existují speciální buňky na obranu proti viry, bakterie, paraziti nebo dokonce nádorové buňky. V následujícím textu je popsána vrozená a získaná imunitní obrana imunitního systému.