Artritida

Synonymum: Společný zánět Anglicky: Artritida Artritida je zánět klouby které mohou nastat v souvislosti s různými nemocemi. Proto se rozlišuje mezi různými formami artritidy, viz Příčiny. Artritida se projevuje typickými příznaky zánětu: Kloub je zarudlý, oteklý, přehřátý a bolestivý.

Pokud je ovlivněn pouze jeden kloub, nazývá se to monoartritida. Pokud několik klouby jsou zapojeni, ale nazývá se to oligoartritida. Termín polyartritida se používá, když jich je mnoho klouby jsou ovlivněny.

Artritida v oblasti páteře se nazývá spondyloartritida. Je třeba rozlišovat mezi artritidou a osteoartritidou, kdy je kloub zpočátku poškozen nikoli zánětem, ale opotřebením. Nicméně, artróza v pokročilém stádiu může vést k artritidě.

Příčiny

Dvě nejčastější příčiny artritidy jsou infekce a autoimunitní onemocnění. Kromě toho existují takzvané křišťálové artropatie, kdy křišťálové usazeniny v kloubu způsobují zánět, stejně jako vzácnější speciální formy artritidy. Infekční nebo septická artritida je většinou způsobena bakterie.

Infekce kloubu však viry nebo houby mohou také vést k artritidě. Patogeny mohou vstoupit do kloubu následujícími způsoby: prostřednictvím krev (hematogenní šíření), například v případě otrava krve (sepse) otevřením kloubního prostoru, a to buď v případě poranění, nebo při lékařských zákrocích (propíchnutí, operacích) prováděných nesterilním způsobem šířením sousední infekce měkkých tkání (například po kyčelní kloub náhrada) nebo kost (osteomyelitida) Kromě toho se artritida může objevit jako příznak a Lyme nemoc infekce po a klíštěte (Lyme artritida). Velká podskupina artritidy se vyskytuje v kontextu autoimunitních onemocnění.

Vyznačují se skutečností, že imunitní systém je namířena proti vlastnímu tělu pacienta. Pokud jsou části kloubu, jako je kloub chrupavka nebo kloub sliznice jsou napadeni, může se vyvinout artritida. Nejběžnější formou takového autoimunitního zánětu kloubů je revmatoidní artritida, populárně známý jako revmatismus.

Kromě toho mohou následující autoimunitní onemocnění vést k postižení kloubů: Lupénka Systémové lupus erythematosus Sjögrenův syndrom Sklerodermie dermatomyozitida Bechterevova choroba (ankylozující spondylitida) Chronická zánětlivá onemocnění střev (Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida, Whippleova choroba) sarkoidóza Vaskulitida (vaskulitida), jako je Wegenerova choroba Zvláštní formou imunitní artritidy je tzv reaktivní artritida. V tomto případě se artritida vyskytuje po bakteriální infekci gastrointestinálního traktu, močových cest, reprodukčních orgánů nebo dýchací trakt, ačkoli mechanismus jeho vývoje nebyl dosud definitivně vyjasněn. Jedním z předpokladů je, že bakterie mají na svém povrchu komponenty, které se podobají vlastním molekulám buněk v kloubu.

Po úspěšném boji s bakteriese imunitní systém může také rozpoznat tyto molekuly jako cizí, a proto spustit imunitní reakci proti vlastním buňkám těla. Tento typ „záměny“ je také znám jako zkřížená reaktivita. Jiná teorie říká, že po ukončení infekce zůstávají složky patogenů pozadu, ukládají se do kloubu a reaktivují imunitní systém.

If uretritida a zánět spojivek jsou přidány do reaktivní artritida o takové sekundární nemoci po infekci se mluví Reiterův syndrom nebo Reiterova triáda. Další příčinou artritidy jsou takzvané krystalové artropatie. Zde vede ukládání krystalů v kloubu k zánětlivé reakci.

Nejznámější forma krystalové artropatie se vyskytuje v kontextu dna onemocnění, při kterém se tvoří krystaly kyseliny močové (artritida urica). Méně často je artritida způsobena vápník pyrofosfátové krystaly, které jsou uloženy v chrupavka v případě pseudo-dna (chondrokalcinóza), nebo krystaly apatitu, které se tvoří v případě nemoci hydroxyapatitu. Artritida může být také způsobena opotřebením kloubů u osteoartrózy a krvácením kloubů u hemofilie. - krví (hematogenní rozptyl), například v případě otravy krve (sepse)

 • Otevřením kloubního prostoru, a to buď v případě poranění, nebo v případě nesterilních lékařských zákroků (propíchnutí, operace)
 • Šířením sousední infekce měkkých tkání (například po náhradě kyčelního kloubu) nebo kosti (osteomyelitida)
 • Lupénka
 • Systémový lupus erythematosus
 • Sjögrenův syndrom Sjögren
 • Sklerodermie
 • dermatomyozitida
 • Bechtěrevova nemoc
 • Chronická zánětlivá onemocnění střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, Whippleova choroba)
 • sarkoidóza
 • Cévní zánět (vaskulitida) jako Wegenerova choroba