Pálení žáhy

Definice pálení žáhy

Při pálení žáhy (reflux onemocnění) dochází k nadměrnému refluxu kyselých žaludek obsah (žaludeční kyselina) do jícnu. Přetrvávající chemické podráždění způsobené žaludek kyselina způsobuje zánět sliznice jícnu (reflux ezofagitida).

Synonyma

refluxní ezofagitida, refluxní choroba, reflux, gastroezofageální onemocnění

Epidemiologie

V gastroenterologické praxi (gastrointestinální onemocnění) je pálení žáhy nejčastějším klinickým obrazem. 6-20% populace trpí reflux onemocnění (pálení žáhy). 10% pacientů s pálením žáhy se vyvíjí refluxní ezofagitida přesčas. Z těchto pacientů s refluxní ezofagitidaU 10% se vyvine těžký jícen vřed (Berettův vřed) U 10% vředů se vyvine nádor jícnu (karcinom jícnu).

Příčina pálení žáhy

Pálení žáhy je běžným příznakem. U některých lidí je chronický - tj. Opakující se - a u jiných se vyskytuje jen zřídka. Pálení žáhy je způsobeno žaludek kyselina běh ze žaludku zpět do jícnu.

K tomu dochází buď přes přebytek žaludeční kyselina v důsledku nadprodukce nebo nedostatečného uzavření dolního jícnového svalu, který normálně uzavírá jícen do žaludku. Typickými spouštěči pálení žáhy jsou alkohol a nikotin zneužívání, příjem mastných, kořeněných, velmi sladkých jídel, nadměrná konzumace kávy, nadváha a stres. Ty stimulují produkci žaludeční kyselina, je produkováno více žaludeční kyseliny, než je skutečně nutné, a přebytečná kyselina proudí zpět do jícnu.

Žaludek - na rozdíl od jícnu - je navržen tak, aby pravidelně přicházel do styku s kyselinou, protože sliznice má jinou strukturu než jícen. To znamená, že když žaludeční kyselina vstupuje do jícnu, vede to k výraznému podráždění sliznice. Pokud se to stane častěji, dojde k zánětu sliznice jícnu, který se nazývá refluxní ezofagitida.

Stres je častou příčinou pálení žáhy. Přesné souvislosti jsou nejasné. Ve studiích byly dosud pozorovány dvě korelace: na jedné straně stres způsobuje uvolnění dolního svěrače svalu jícnu.

To otevírá cestu pro vstup žaludeční kyseliny hrdlo. Na druhé straně stres vede ke zvýšené produkci žaludeční kyseliny. Neuronální spojení (tj. Na základě nervových traktů) dosud nebyla přesvědčivě objasněna.

Stále více se však začíná soustředit na to, že vegetativní (autonomní) nervový systém, který řídí trávicí systém, byl pravděpodobně ve všech předchozích lékařských ohledech vážně podceňován. Podobný mechanismus při stresu průjem je známo již dlouho, ale neexistuje pro to vědecké zdůvodnění. Pokud lze u pacienta identifikovat stres jako spouštěč, lze zde zvážit terapeutický přístup.

Dotčená osoba může společně se svým rodinným lékařem, psychoterapeutem nebo fyzioterapeutem identifikovat a snížení stresu spouští, aby našel úlevu. Pokud to nevede k osvobození od příznaků, je třeba znovu zvážit fyzické (somatické) příčiny. Změny polohy, jako je předklánění a vleže, často vedou ke zhoršení pálení žáhy, protože na břišní obsah dolního svěrače svalu jícnu je pak vyvíjen větší tlak.

Pokud jsou takové polohy těla během sportu, také zhoršují pálení žáhy. Silné břicho dýchání nebo napjatý břišní svaly také způsobit zvýšený tlak. Opakované pohyby nahoru a dolů současně způsobují, že se žaludeční šťáva „svažuje“ k horní části žaludku, což může také způsobit pálení žáhy, pokud jsou svaly svěrače nedostatečné.

Aby se tomu zabránilo, je třeba se vyhnout dvěma až třem hodinám po jídle a možnému pálení žáhy výše uvedeným sportovním aktivitám a k jemnějším pohybům (chůze, jízda na kole). Konzumace alkoholu může zhoršit příznaky gastritidy, jednak proto, že obsahuje mnoho jednoduchých cukrů, které stimulují produkci žaludeční kyseliny, a jednak proto, že jde o nápoj s kyselým pH. Potencuje proto kyselé prostředí žaludku.

Z tohoto důvodu je třeba se vyvarovat zvláště vysoce kořeněných alkoholických nápojů (pálenky). Káva je kyselý nápoj, který stejně jako alkohol obvykle pálení žáhy zhoršuje. To lze napravit přidáním trochy mléka do kávy a nejlépe bez cukru. Pokud se však příznaky jako pálení žáhy a nevolnost dojde okamžitě po konzumaci kávy, je třeba se tomuto jídlu úplně vyhnout, dokud se příznaky trvale nezlepší. Alternativou k žaludku by byl černý nebo zelený čaj s nízkotučným mlékem.