Kašel

Synonyma v širším smyslu

Kuřata, kaštany, podrážděný kašel, podráždění kašle anglicky. : kašlat

Definice

Kašel je přirozená metoda těla k čištění dýchacích cest od cizích těles a patogenů, a je proto známkou zdravého imunitní systém. Kašel je příznakem a nikoli chorobou sám o sobě; příčiny jsou rozmanité. Existují různé typy kašle: může být akutní, subakutní nebo chronický a může být produktivní, tj. Se sputem, nebo neproduktivní.

Akutní kašel může trvat až osm týdnů; pokud trvá tři až osm týdnů, nazývá se to subakutní kašel. Pokud kašel přetrvává déle než osm týdnů, nazývá se to chronický. Kašel se obvykle vyskytuje v souvislosti s neškodnými nemocemi, jako je nachlazení; závažná onemocnění jako příčina jsou vzácná, ale musí být vyloučena.

Pokud se ke kašli přidají následující varovné příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře: Dyspnoe, tachypnoe, tachykardiebodnutí bolest na hrudi, dýchání zvuky a zvuky při dýchání dovnitř a / nebo ven. V nepřítomnosti horečka, obecné, ale mírné příznaky nachlazení, jako je kašel, rýma, chrapot, je to obvykle a nachlazení, který je léčen domácími prostředky a nevyžaduje administraci antibiotika, protože kašel obvykle zmizí sám po jednom až dvou týdnech. Pokud existuje mírný horečka, kašel je nejprve suchý a poté doprovázený tvrdohlavým sputem, může to být bronchitida, která je obvykle způsobena viry a zachází se s ním jako s nachlazením.

Pokud je kašel doprovázen vysokou horečka nad 38.5 ° C, zrychleno dýchání a únava a nažloutlé nebo nazelenalé zbarvené sputum, to je pravděpodobně pneumonie, které by měly být ošetřeny antibiotika. Jiné příčiny kašle mohou být akutní sinusitidaalergické astma, Černý kašel nebo zhoršení chronického stavu stav jako COPD nebo astma. Kašel je přirozeným způsobem, jak se tělo zbavit patogenů, ale mučivý kašel v noci nebo po dlouhou dobu je často považován za vyčerpávající.

Úlevu mohou často poskytnout jednoduché domácí prostředky. Pravděpodobně nejdůležitějším a nejznámějším domácím prostředkem je dostatečný příjem tekutin. Zejména čaje pomáhají udržovat sliznice vlhké a zkapalněné hleny.

Čaje na kašel lze koupit ve všech variantách v drogeriích a supermarketech, zejména tymián, šalvěj, lipový květ a anýz se osvědčily, ale jsou možné i břečťan, lékořice nebo různé směsi bylin. V ideálním případě je čaj trochu oslazen med, a to nejen proto, že chutná lépe, ale také proto, že studie ukázaly, že med má podobný účinek na zabíjení kašle jako některé sirupy proti kašli. Zejména na kvalitu spánku med Zdá se, že má pozitivní účinek.

Alternativně také jednu až tři čajové lžičky med čistě lze rozdělit na celý den nebo se užít před spánkem. Děti do 12 měsíců by neměly dostávat med, protože mohou obsahovat jedy bakterií, proti kterým se střevo stane imunním až později. Sladkosti zejména na kašel nebo sladkosti obecně stimulují tok slina a může snížit sucho v krku a podráždění kašle.

Osvědčeným domácím lékem na kašel je příjem cibule džus nebo cibulový sirup, který má díky svým přírodním éterickým olejům dezinfekční a expektorační účinek. U sirupu krátce povařte nasekanou cibule se 150 ml vody, osladit trochou medu, prosít přes síto a nechat vychladnout. Vezměte si čajovou lžičku několikrát denně.

Malé děti mohou používat obklady kolem truhla a zpět. Kombinace tepla a éterických olejů pomáhá při kašli. Například několik kapek levandule Olej se vloží do horké vody a napustí hadříkem.

Když je obal stále velmi teplý, ale už ne horký (buďte opatrní kvůli riziku popálení), obalí se kolem dítěte truhla, je na ni položena další vrstva látky a dítě je dobře zakryté. Zavinovačku lze používat, pokud je to pohodlné a dítě to snáší. Alternativně může být obal namočený v rozpuštěném másle nebo olivovém oleji (zahřejte ho a otřete prsa, pak jej zabalte hadříkem), teplý tvaroh, plátky citronu / džus nebo čaje z tymiánu, šalvěj nebo lipový květ.

Pokud děti netolerují zábaly, mohou být případně krémovány balzámem proti kašli. Doporučuje se však, aby se děti vyhnuly použití silných éterických olejů, jako jsou máta peprná a eukalypt, protože mohou tolik dráždit sliznice dýchání mohou nastat potíže. Zábaly a balzámy lze samozřejmě použít i pro dospělé. Dalším oblíbeným domácím prostředkem jsou studené koupele nebo koupele na nohy, které mají stimulovat krev oběh dýchací trakt.

Úlevu může přinést také vdechování slané vodní páry, heřmánkové páry nebo použití inhalátoru. Klasickou variantou je mísa nebo hrnec horké vody a přidání heřmánkového čaje / extraktu, soli nebo jiných éterických olejů (opět je nutná opatrnost u olejů, které obsahují hodně mentolu: mohou astmatikům a malým dětem způsobit dýchací potíže. ), drží hlava přes něj a přikryjte ho látkou. Pohodlnější a bezpečnější možností je použít parní inhalátor (k dostání v lékárnách), který zvlhčí zvršek dýchací trakt a chrání citlivé oči. Inhalátor také dosáhne spodní dýchací trakt a uvolňuje hlen, který se tam uvízl. Více o tomto tématu si můžete přečíst zde: Lék na kašel