Laxativa

Laxativum (Laxantia) je řada léků používaných k léčbě zácpa s cílem znovu stimulovat střevní aktivitu a usnadnit nebo dokonce umožnit pacientovi stolice. Laxativa se obvykle dočasně používají pro zácpa, ale u některých pacientů mohou být součástí dlouhodobé léčby laxativa. Laxativa se také používají v diagnostice, například při vyšetřování tlustého střeva dvojtečka rakovina promítání.

V závažných případech mohou být pacientům s hemoroidy podána laxativa ke změkčení stolice a udržení tlaku na anus co nejnižší, což by zase mělo zabránit roztržení hemoroidů. Rozlišují se různé druhy projímadel, které jsou založeny na odlišném způsobu působení. Existují také přírodní prostředky pro domácnost, které lze použít jako projímadla pro mírné zácpa.

Bod, ve kterém je laxativum indikováno, se u jednotlivých pacientů liší a závisí na věku, strava a především o předchozím stavu zdraví a jakékoli předchozí nemoci. Obecně by pacienti měli mít stolici jednou denně, přičemž by měli mít hladký, ale pevný tvar, který je dán takzvanou stupnicí Bristolské křesla. Pokud pacient několik dní neměl stolici, měl by navštívit lékaře, aby mu v případě potřeby mohl předepsat projímadla. Než k tomu dojde, může se však pacient pokusit stimulovat činnost střev přirozenou cestou.

Domácí opravné prostředky

Přírodní laxativa zahrnují některá jídla, ale pohyb je na prvním místě. Pacienti, kteří sedí po dlouhou dobu po celý den, trpí častěji zácpou. Půl hodiny běh Školení dokáže zázraky a slouží jako přírodní projímadlo.

Kromě toho existují některé potraviny, které lze také použít jako přírodní projímadla a které dobře fungují, zejména při mírné zácpě. Jedním z nich je švestka, která stimuluje střeva, zejména ve formě džusu, a má také dezinfekční účinek na střevní flóra. Zde je důležité používat přírodní švestkovou šťávu bez přísad, navíc byste neměli očekávat účinek během několika minut; může se dokonce stát, že účinek nastane až po několika hodinách.

Kromě švestky se říká, že jiné plody mají také stimulační účinek na gastrointestinální trakt (gastrointestinální trakt), a slouží tedy jako přírodní projímadla. Patří mezi ně sušené ovoce, jako jsou sušené fíky, datle nebo dokonce čerstvé hrozny. Pikantní jídlo je také velmi prospěšné pro trávení.

To stimuluje střevní flóra a vede ke snadnějšímu trávení, takže jej lze také použít jako projímadlo při mírné zácpě. Další profylaktické projímadlo je a strava bohaté na vlákninu, což znamená chléb bohatý na vlákninu a hodně salátu. Velmi užitečné jsou také takzvané bobtnavé prostředky, jako je lněné semínko nebo indické bleší semeno.

Ty bobtnají, jak název napovídá, v gastrointestinálním traktu, a tím zajišťují aktivaci receptorů na střevní stěně, a tím zajišťují zlepšený a zrychlený průchod střevem (peristaltika). Prostředky pro domácnost by se však měly používat pouze jako projímadlo pro mírnou zácpu a jako profylaxe pro lidi, kteří zvláště často trpí zácpou. Jednou z nejdůležitějších věcí je však vždy vypít alespoň 1–2 litry vody denně, aby se podpořil pohyb střev (peristaltika). U banánů je třeba dávat pozor, protože normálně brání trávení a nepodporují ho, což je kontraproduktivní.