Vyšetření během těhotenství

Vyšetření během těhotenství jsou velmi důležité, protože poskytují způsob, jak sledovat nenarozené dítě v jeho růstu a vývoji. V následujícím naleznete přehled a krátké vysvětlení nejdůležitějších vyšetření během těhotenství. Forum další informace, v každé sekci najdete odkaz na hlavní článek o příslušné nemoci.

Počáteční zkouška

Pravidelné kontroly během těhotenství jsou nezbytné k identifikaci rizik těhotenství v rané fázi a v případě potřeby k jejich léčbě. Při počátečním vyšetření je těhotné ženě vydán mateřský průkaz. To dokumentuje všechna důležitá vyšetření a události během těhotenství.

Do jednoho mateřského průkazu lze zadat až dvě těhotenství. Počáteční vyšetření zahrnuje podrobnou diskusi mezi těhotnou ženou a odpovědným gynekologem. Během tohoto rozhovoru jsou diskutovány jakékoli nemoci těhotné ženy a jejího rodinného prostředí.

Pokud existují nějaké těhotenství v minulosti, lékař se vás také zeptá na případné komplikace. Poté jsou diskutovány sociální poměry těhotné ženy a její profese, aby lékař mohl posoudit, zda představují riziko pro těhotenství. V mnoha případech je těhotná žena během počátečního vyšetření také informována o tématech, jako je výživa, chřipka očkování a testování na HIV.

Navíc se datum narození počítá pomocí informací těhotné ženy a ultrazvuk. Součástí vstupního vyšetření by mělo být také podrobné gynekologické vyšetření. Hodnocení vnitřních genitálií se provádí pomocí zrcátka.

V raných fázích může lékař zjistit modravé zbarvení vagíny sliznice, což je známka těhotenství. Kromě toho se na konci úpravy zrcadla odebere stěr, který se zpracuje v laboratoři. Mimo jiné se tkáňový materiál zkoumá na včasnou detekci rakovina a na infekci chlamydiemi.

Chlamydie jsou bakterie a mohou být, pokud nejsou předem ošetřeny, přeneseny na novorozence a způsobit různé infekce, jako např pneumonie. Následuje palpace děloha, vejcovody a vaječníky. Během tohoto vyšetření byla velikost, poloha a konzistence děloha jsou hodnoceny.

Od 6. Týdne těhotenství dále děloha lze nahmatat zvětšené a zdá se uvolněnější ve srovnání s netehotnou dělohou. Dále čípek se hodnotí palpací. To je důležité zjistit, zda čípek se předčasně otevřelo, což by vyžadovalo rychlý zásah.

Během zkoušky je věnována pozornost délce zkoušky čípek a jeho konzistence, mimo jiné. Podrobné informace o tomto tématu najdete na Gynekologické vyšetření Během počátečního vyšetření jisté krev jsou prováděny zkoušky. Výsledky nebo provedení testů se zaznamenávají do matčiny pasu.

Za prvé, krev byla stanovena skupina a faktor Rhesus těhotné ženy. V případě žen s negativním účinkem na rhesus může být zapotřebí tzv. Profylaxe rhesus, proto je důležité stanovit faktor rhesus. Dále se provádí takzvaný screeningový test na protilátky.

Screeningový test na protilátky se opakuje mezi 24. a 27. týdnem těhotenství. Protilátka je protein, který se váže na určité povrchové vlastnosti krev buňky, například. Test se používá k určení, zda protilátky jsou přítomny v krvi těhotných žen, které by se mohly vázat na krvinky nenarozeného dítěte.

Projekt hemoglobin obsah krve je také stanoven při každém vyšetření. Hemoglobin je červený krevní pigment, který transportuje kyslík v krvi. The hemoglobin obsah může poskytnout informace o tom, zda anémie je přítomen.

Měly by být sledovány nízké hladiny a gynekolog by měl zvážit, zda jsou k určení příčiny nutné další diagnostické postupy anémie. Za použití krevního vzorku odebraného při počátečním vyšetření se v laboratoři provádějí testy na přítomnost škodlivých patogenů. Screeningový test na původce syfilis Kromě toho se stanoví, zda existuje dostatečná imunita vůči zarděnky, protože infekce během těhotenství přináší riziko pro nenarozené dítě.

Pokud v 32. týdnu těhotenství existují pochybnosti o tom, zda existuje dostatečná imunita vůči zánět jater B, je určen protein v krvi, který se nachází na povrchu žloutenka typu B virus. Pokud je test pozitivní, musí být novorozené dítě očkováno proti tomuto viru ihned po narození. Kromě těchto předepsaných zkoušek lze provést i další zkoušky.

Gynekolog by měl poradit každé těhotné ženě ohledně Test na HIV a měla by to také zdokumentovat v záznamu o mateřství. Těhotná žena rozhodne, zda má být test proveden. U těhotných žen, které mají pravidelný kontakt s kočkami, se doporučuje provést test na toxoplazmóza, protože patogen může být přenášen na člověka prostřednictvím kočičích výkalů a také syrového masa.