Zácpa

Zácpa, zácpa, pomalé trávení Lékařství: zácpa Angličtina = zácpa, zácpa Zácpa je porucha vyprazdňování střeva, která je charakterizována nedostatkem stolice. Rozlišuje se mezi akutní a chronickou formou zácpy. První typ zácpy začíná náhle (akutní) a trvá jen krátkou dobu, druhý typ zácpy existuje delší dobu a vyznačuje se různými - ne všemi současně přítomnými - charakteristikami.

Patří sem a stolice frekvence méně než třikrát týdně, tvrdá stolice, silné stisknutí, pocit zablokování nebo neúplného vyprázdnění a manuální pomoc (ručně) s vyprazdňováním. U dětí představuje definice „zácpy“ určité potíže, protože defekace se u jednotlivých jedinců velmi liší a je velmi závislá na strava. Při normálním jídle mají starší kojenci stolici jednou až třikrát denně bez zácpy, zatímco u malých dětí je frekvence jednou nebo dvakrát denně až jednou za dva dny.

Školáci se vyprazdňují přibližně jednou nebo dvakrát denně, pokud nemají zácpu. Obecně však u těchto silných interindividuálních variací lze říci, že změna předchozích zvyků ve stolici (frekvence, konzistence) poskytuje indikaci zácpy. Pokud dítě adekvátně pije, nevrací se a přiměřeně roste nebo přibývá, je podezření na nemoc nepodložené.

Chronická zácpa: Tato forma zácpy je běžným klinickým obrazem. Asi 10% dospělé populace v průmyslových zemích je postiženo zácpou. Zácpou obecně trpí více žen než mužů.

Častěji jsou postiženy i starší lidé a malé děti. U lidí starších 60 let se zácpa vyskytuje u 20 až 30%. Počet se zvyšuje s věkem a počet nehlášených případů je vysoký, protože ne všichni pacienti trpící zácpou se poradí s lékařem.

U dětí 3% trpí zácpou, zatímco u 90 až 95% funkční problém (většinou špatný) strava) způsobuje zácpu. Zácpa je takzvaná civilizační choroba (západních zemí); v Africe se vyskytuje méně často. Akutní zácpa: Akutní zácpa se vyvíjí během krátké doby a najednou se objeví.

V případě pasagonální nebo situační zácpy krátkodobá změna v stravamohou být příčinou změny životních podmínek (například upoutanost na lůžko nebo cestování), akutní infekce nebo hormonální výkyvy. Některé léky mohou také vyvolat akutní zácpu (zácpu vyvolanou léky). Akutní zácpa může být také známkou střevní obstrukce (ileus), a mrtvice nebo herniovaný disk.

V případě střevní obstrukceje blokován průchod střevem. Příčinou může být buď mechanická obstrukce (například zúžení = stenóza; mechanický ileus), zúžení střeva, zkroucení střeva, uškrcení střeva nebo ochrnutí střevní peristaltiky (paralytický ileus; paralýza = paralýza). A mrtvice (mrtvice, cirkulační porucha mozek se ztrátou mozkových buněk) nebo herniovaný disk (prolaps disku) může způsobit zablokování, pokud nervy nebo jejich centra původu v mozku, která jsou zodpovědná za trávicí procesy, jsou ovlivněna.

Chronická zácpa: Pokud jde o chronickou (= prodlouženou) zácpu, lze rozlišit tři formy: V případě zácpy se prodlužuje doba přepravy zbytků potravy ve střevě. Obvykle je tato doba od příjmu potravy do vylučování dva až pět dní; pokud je doba průchodu delší než pět dní, označuje se to jako zácpa. V důsledku snížené střevní peristaltiky (pohyblivosti střeva) se potravní kaše pohybuje jen pomalu vpřed.

Protože se však voda odstraňuje, vytváří se tvrdá stolice, což vede k zácpě. Snížená střevní pohyblivost vedoucí k zácpě může mít různé příčiny. Možné příčiny jsou narušení nervy nebo svaly zásobující střevo (například v roztroušená skleróza), hormonální porucha (například hypotyreóza, cukrovka mellitus nebo těhotenství), vedlejší účinky léčby (včetně opiátů, anticholinergika) nebo dietu s nízkým obsahem vlákniny.

Druhá forma, anorektální zácpa, ovlivňuje konečník a anus a je charakterizován selháním defekace navzdory naléhání. Vzhledem k tomu, svěrače sval konečník je napjatý, když břišní svaly jsou napjaté pro lisování, brání se defekaci, což vede k zácpě. Důvody anorektální zácpy zahrnují zúžení řitního kanálu (anální stenóza), výhřez konečník během lisování (prolaps konečníku), změny rektální nebo anální motorické funkce nebo svalu svěrače a poruchy citlivosti konečníku. Idiopatická zácpa jako poslední forma nevykazuje ani narušenou funkci střev, ani strukturální změny střeva. Příčina tohoto typu zácpy není známa, nebyla nalezena žádná organická porucha.

  • Kologenská zácpa = pomalá tranzitní zácpa
  • Anorektální zácpa = obstrukce vývodu
  • Idiopatická zácpa = neznámá příčina