Ztráta sluchu

Ztráta sluchu je akutní a náhlá částečná ztráta sluchu se současnou ztrátou sluchu v jednom a ve vzácných případech v obou uších. Závažnost ztráty sluchu se pohybuje od těžko viditelné po úplnou hluchotu. V Německu je náhlá hluchota postižena přibližně 15,000 20,000 až 40 XNUMX lidí ročně. Ženy i muži jsou postiženi přibližně stejně často. Děti a dospívající trpí touto chorobou méně často, zatímco muži a ženy starší XNUMX let jsou nejčastější skupinou pacientů.

Příčiny

Abychom popsali příčiny, je třeba rozlišovat mezi symptomatickou náhlou hluchotou a idiopatickou náhlou hluchotou. Symptomatická náhlá hluchota může být způsobena etiologiemi, jako jsou nádory nebo nervové poškození. Mezi nádory patří akustická neuroma je jedním z nejčastějších benigních nádorů, které mohou způsobit náhlou hluchotu.

Jedná se o proliferaci nervového obalu nervus vestibulocochleraris. Komprese nervu může způsobit závratě, nejistotu chůze, třes očí a hučení v uších kromě ztráty sluchu. Je netypické, aby se příznaky objevily náhle, což lze pozorovat u většiny náhlé hluchoty.

Další diferenciální diagnostické příčiny, které je třeba odlišit od idiopatické náhlé hluchoty, jsou Příčiny náhlé hluchoty jsou tedy rozmanité. Čím důležitější jsou tedy možné doprovodné příznaky a forma jejich vývoje. Dokonce i prosté nachlazení s otoky mandlí může vést k větrání problém v střední ucho pokud je trubice ucpaná, což může způsobit zánět středního ucha se ztrátou sluchu.

K idiopatické náhlé ztrátě sluchu naopak dochází náhle a během několika sekund až minut dojde k bezbolestné jednostranné ztrátě sluchu. Příčina toho dosud není jasná, existuje podezření, že v ní jsou oběhové problémy vnitřní ucho. Často se vyskytují souvislosti se stresovými situacemi.

Ve stresových situacích se tělo uvolňuje více katecholaminy (adrenalin, Noradrenalinu) a tyto mají vazokonstrikční účinek. Je podezření, že ztráta sluchu ve stresových situacích má za následek sekundární snížení krev tok do ucha v důsledku vazokonstrikce. Toto vysvětlení se také používá pro ztrátu sluchu v kontextu a syndrom vyhoření or deprese.

Oba klinické obrazy jsou spojeny se zvýšeným kortizon úrovních. Kortizon má vaskulární centrování, tj. vazokonstrikce se vyskytuje na periferii a vazodilatace ve středu (životně důležité orgány). Pro krev průtok v uchu, to znamená další pokles.

Dalším předpokladem je souvislost mezi náhlou hluchotou a mrtvicí. Předpokládá se, že v některých případech může být náhlou hluchota předzvěstí možného mrtvice. To však dosud nebylo prokázáno.

  • Nemoci centrálního nervového systému: roztroušená skleróza, meningitida, ztráta mozkomíšního moku
  • Nemoci ucha: Zánět vnitřní ucho (labyrinthitida), barotrauma (poškození středního nebo vnitřního ucha způsobené extrémními tlakovými změnami v prostředí), meniérová nemoc, perilymfa píštěl nebo překážka vnějšku zvukovod by ušní maz.
  • Užívání ototoxických léků, jako jsou vybrané antibiotika.
  • Ztráta sluchu ve smyslu virové infekce (např. Příušnice, zoster oticus, adenoviry)
  • Psychogenní akutní ztráta sluchu (obvykle se vyskytuje na obou stranách)
  • Poruchy oběhu způsobené tělo obratle opotřebení krční páteře nebo ztráta sluchu po šlehnutí trauma postihující krční páteř.

Charakteristická je náhlá ztráta sluchu jednoho ucha. Krátce před ztrátou sluchu / neslyšením zaznamenali pacienti často dlouhodobější hluk, jako je monotónní pískání nebo hučení, známé také jako hučení v uších. Bolest v uchu během náhlé ztráty sluchu prakticky nikdy nedojde, i když v některých případech byl zaznamenán pocit tlaku na ucho.

Občas se mohou objevit současně příznaky závratí (viz: Závrat způsobený nemoci ucha). Náhlá jednostranná ztráta sluchu může vést k takzvanému dvojitému sluchu (diplacusis), stejně jako k pocitu necitlivosti a pocitu vaty. Pacienti s náhlou hluchotou jsou obvykle velmi vystrašení a nejistí, protože mnozí nikdy neměli náhlou ztráta sluchu před a náhlé slyšení jedním uchem je zcela neznámé. U některých pacientů spouští náhlá ztráta jednoho ucha také syndrom akutního závratě s tendencí k pádu, protože tělo je zvyklé měřit obě uši vyvážit.