Veganská výživa

Definice - Co je veganská výživa?

Veganská výživa se vyznačuje tím, že si lidé neberou živočišné produkty pro sebe. Proti vegetariánství, kde se nekonzumuje žádné maso, vegani nejí jiné potraviny živočišného původu. Kromě toho například mléčné výrobky patřily stejně jako vejce nebo želatinová polévka.

Místo toho se Veganer vyživuje výhradně na rostlinné bázi. Mezitím existuje mnoho náhradních potravin pro živočišné produkty. Patřila mezi ně například vegetariánská nebo veganská klobása a také veganský sýr. K dispozici je také jogurt a mléko na rostlinném základě.

Výhody veganské výživy

Největší výhody veganské výživy se obvykle projevují v ohledech na životní prostředí strava. Například konzumace masa je mnohem škodlivější pro životní prostředí než bez masa strava. Kromě toho hraje u mnoha zvířat důležitou roli léčba zvířat při hromadné výrobě krmiv pro zvířata.

Většina veganů si tak zachovává i díky ochraně zvířat přísně výživu bez živočišných produktů. Zřeknutím se živočišných produktů se vstup do zdravé stravy obvykle zvyšuje enormně. Veganská výživa je rostlinná, a proto obzvláště bohatá na balastní materiály a důležité vitamíny.

Na druhou stranu, žádné živočišné tuky, které jsou spojeny s mnoha chorobami, jako jsou kardiovaskulární choroby, různé druhy rakovina a metabolická onemocnění (např cukrovka mellitus = cukrovka), jsou konzumovány. Zdroje tuků veganské výživy vycházejí rovněž z rostlinné potravy, obsahují obvykle větší část zdravých nenasycených mastných kyselin a vedou k opačnému účinku, jako je obvykle nasycená potrava pro zvířata. Výhodou, kterou obvykle doprovází veganská výživa, je vědomé zaměstnávání jídlem a vlastně jídly. Tím je také většinou způsobena zdravější výživa. Kromě toho byly prokázány pozitivní účinky vědomého příjmu potravy.

Nevýhody veganské výživy

Veganská výživa s sebou přináší mnoho pozitivních stránek, má však i své nevýhody. Například lidé jsou závislí na vyváženosti strava, která by měla tvořit asi 50 až 60 procent sacharidy, 25 procent tuků a 20 procent Proteinů. Nejjednodušší způsob, jak dosáhnout tohoto složení, je jíst rostlinnou i živočišnou stravu.

Na druhou stranu, každý, kdo se zcela vzdá živočišných produktů, musí pečlivě vybírat rostlinné potraviny, aby spotřeboval potřebné živiny. Zvláštní pozornost by měla být věnována dostatečnému množství bílkovin ve veganské stravě. To obvykle vyžaduje větší časovou náročnost a pro kabelku je to ve většině případů také zatěžující.

Jelikož se lidský metabolismus specializuje na smíšenou stravu živočišných a rostlinných produktů, potřebuje tělo také některé živiny, které dokáže obzvláště dobře získat ze živočišných potravin. Tyto zahrnují vápníknapříklad, který se nachází hlavně v mléce a mléčných výrobcích. Kromě toho má mnoho lidí problémy s výživou veganů, aby si dostatečně užívali železo a vitamín B12. Tyto látky je často třeba užívat navíc ve formě doplňky stravy nebo tablety.