Opar

Synonyma

Herpes simplex, HSV (Herpes Simplex Virus), opar na rtech, genitální opar, dermatologie, virová encefalitida, hepes simplex encefalitida

Definice Herpes

Herpes simplex je infekční onemocnění s přednostním napadením kůže a sliznic. Tato infekce je způsobena oparem viry. Existují dva typy herpes simplex viry: typ 1 infikuje kůži a sliznice hlavně v obličeji, zatímco typ 2 se nachází v genitální oblasti.

  • Herpes virus typu 1 a
  • Herpes virus typu 2

Shrnutí

Herpes viry jsou rozděleny do tří podskupin: Základní charakteristikou lidských herpes virů je to, že se nacházejí v různých tkáních těla. Když imunitní systém je oslabena, viry se znovu aktivují a nemoc znovu propukne.

  • Α (HSV 1 a 2 (HSV = virus Herpes simplex); VZV (virus Varicella zoster)
  • Β (Cytomegalovirus (CMV), HHV 6 a 7 (HHV = lidský herpes virus)
  • Γ (Epstein- Barr- Virus (EBV), HHV 8)

Příčiny herpesu

Herpetický virus je způsoben herpes simplex viry typu 1 a 2, což jsou takzvané DNA viry. HSV 1 způsobuje infekci v obličeji (herpes simplex), zatímco HSV 2 způsobuje infekci v genitální oblasti (genitální opar). Jakmile k tomu dojde, HSV 1 zůstává v trigeminálních gangliích.

Trigeminální ganglia jsou spínací body nervových vláken trigeminální nerv, který dodává obličeji citlivost, tj. cit. Poskytuje tedy pocity, jako je dotek. Z místa infekce viry migrují podél citlivých nervy do ganglií (buněčná těla nervů) a zůstanou tam po zbytek svého života.

Pokud existuje slabost v imunitní systémnapříklad viry migrují opačným směrem zpět na kůži sliznice. Opar znovu propukne. Napadení populace (tj. Kontakt s virem) HSV 1 se zvyšuje během roku dětství a dosahuje 80% v pubertě.

To znamená, že asi 80% mělo kontakt s virem herpes 1. To však neznamená, že 80% trpí opary, s Virus herpes simplex 2, infekce v dospělosti je asi 10 až 30%.

Přenos je možný pouze přímým kontaktem. Hlavní přenosová cesta Herpes 1 je slina. K této infekci dochází například líbáním, pitím ze stejné sklenice, kašláním nebo kýcháním. HSV 2 se přenáší hlavně pohlavním stykem.