Anticholinergika

Definice

Anticholinergikum je účinná látka, která působí na parasympatiku nervový systém. Parasympatický nervový systém je součástí autonomního nervového systému. Nedobrovolně, tj. Nepodléhá vůli, ovládá většinu z vnitřní orgány a krev oběh.

Má regulační funkci brzdění a tlumení v metabolismu, čímž zajišťuje regeneraci, rekuperaci a ochranu. Vysílač (neurotransmiter) parasympatiku nervový systém is acetylcholin. Kdy acetylcholin je uvolňován, působí na různé receptory, které zase přenášejí informace z parasympatikus do cely.

Termín ́Anticholinergika ́ nyní zahrnuje skupinu účinných látek, které potlačují účinek acetylcholin. Působí na určitý typ receptoru, typ muskarinového receptoru. Tento typ receptorů se nachází hlavně v srdce a v hladkých svalech, zejména v zažívací trakt. Anticholinergika zde způsobují přerušení nervových stimulů a působí tak proti parasympatickému nervovému systému, který zpomaluje a tlumí metabolismus

Účinek

Projekt parasympatikus stimuluje trávení a snižuje srdce anticholinergika mají přesně opačný účinek. Anticholinergika uvolňují hladké svalstvo zažívací trakt a tím inhibují gastrointestinální aktivitu. Dále to vede ke zvýšení srdce frekvence, která se používá při pomalých (bradykardických) poruchách srdečního rytmu.

Anticholinergika potlačují produkci slina, pot a žaludeční šťávu a dilatujte žák (mydriáza) v oku, která se používá například při oftalmologických vyšetřeních zadní část oka. Tato dilatace žák snižuje schopnost vidět (zejména v blízkém okolí) a vede k silné citlivosti na světlo (fotofobie). K léčbě lze také použít anticholinergika únik moči, velmi časté močení a příliš aktivní měchýř, protože mají relaxační účinek na hladké svaly.

Používá se také například pro noční smáčení (Enuresis nocturna) u dětí. Anticholinergika také hrají roli v léčbě Parkinsonovy nemoci. Například se používají u pacientů s Parkinsonovou chorobou proti ztuhlosti těla a tuhosti pohledu.

Atropin a podobná anticholinergika

Nejznámější účinnou látkou anticholinergik je atropin. Atropin je jedovatá účinná látka nacházející se v rostlinách lilku, jako je andělská trumpeta, jimsonweed a rulík. V období renesance byly velké žáky považovány za zvláště krásné mezi evropskými ženami („donna“).

Použití rulík výtažky v očích způsobily, že se žáci rozšířili až na několik dní. V oftalmologii se používá dodnes, protože usnadňuje zkoumání zadní část oka když jsou zorničky široké. Anticholinergní účinek atropinu se však používá také v případech koliky žlučových nebo močových cest a gastrointestinálního traktu křeče.

Anticholinergní účinek atropinu je také důležitý v resuscitace po kardiovaskulárním selhání a při léčbě srdečních tepů, které jsou příliš pomalé (bradykardie) kvůli účinku zvyšujícímu rychlost na srdce. Anticholinergika, která v chemické struktuře úzce souvisí s atropinem, jako je tiotropiumbromid, se v medicíně používají k léčbě chronické obstrukční plicní nemoci (COPD), protože rozšiřují průdušky. Léčba související s atropinem se také používá k léčbě cestovní horečka. Například skopolaminová náplast potlačuje nevolnost. Atropin lze také použít proti nadměrnému pocení (hyperhidróze) kvůli jeho inhibičnímu účinku na produkci potu.