Vyrážka

Synonymum

Exantém

Definice

Kožní vyrážka nebo exantém je neustálé nebo ustupující, bolestivé, svědění nebo podráždění kůže s různými příznaky z různých příčin.

Příčiny

Kožní vyrážka (lat. Exanthem) může mít mnoho příčin. Ty sahají od neškodných příčin přes infekční choroby až po maligní onemocnění, která se mohou projevit také kůží.

U zvláště citlivých osob se mohou objevit kožní vyrážky i při sebemenší změně návyků. Například může dojít k kožní reakci, pokud změníte sprchový gel, netolerujete nový prací prostředek nebo látka nového oděvu dráždí pokožku. Vyrážku je třeba v zásadě sledovat a v případě potřeby důkladněji prozkoumat, i když je její příčina údajně neškodná.

Alergie jsou často příčinou kožních vyrážek všeho druhu. Spouštěcími faktory jsou například léky, zvířata vlasy, domácí prach, rostliny / pyl, potraviny a chemikálie. V případě velmi silných reakcí na spouštěcí látku, kopřivka (úly), při kterém se na pokožce tvoří velké šupiny naplněné tekutinou.

Zvýšená citlivost na sluneční záření může také vést k kožním vyrážkám (alergie na slunce). Úžeh sama o sobě je také formou kožní vyrážky. Řada kožních onemocnění způsobuje někdy silné kožní vyrážky.

Nejznámějšími chorobami jsou neurodermatitida, svrab a zejména akné, který se vyskytuje na všech částech těla, nejlépe však na obličeji, zádech a dekoltu. Každý reaguje na stres jinak, někteří lidé dostanou bolesti hlavy, ostatní špatně spí a pro ostatní se stres projevuje ve formě kožních reakcí, které se mohou velmi lišit. Neexistuje pro to žádné pravidlo, někteří lidé získají více pupínky, ostatní mají tendenci mít ekzém.

U lidí, kteří již mají kožní problémy, může mít zvýšení stresu rozhodující zesilovací účinek. Příklady takových nemocí jsou dědičné svrab, také známý jako psoriáza, a neurodermatitida. I když už roky neexistují žádné problémy, neurodermatitida se mohou znovu objevit vyvolané stresem.

Úly jsou také významným psychologickým faktorem, v některých případech až 80%. Vyrážka však nemusí být nutně vidět; pro mnoho lidí se kožní problémy jednoduše projevují ve formě silného svědění. To je zvláště běžné u lidí, kteří obvykle mají velmi suchá kůže.

Infekční nemoci, které mohou způsobit vyrážku, jsou například zarděnky, spalničky, šarlatový horečka, Plané neštovice, pásový opar, svrab, syfilis a také HIV. Vzhled vyrážek se může v každém případě výrazně lišit. S Plané neštovice, v popředí jsou svěděné puchýře spalničky se projevuje hlavně červenými, rostoucími a splývajícími skvrnami.

Existují také autoimunitní kožní onemocnění, která způsobují vyrážky. To často vede k tvorbě puchýřů a oddělení vrstev kůže (např. Pemfigoid). V neposlední řadě jsou to kožní nádory, např. Bazocelulární karcinom a maligní nádory melanom, se také projevují prostřednictvím kožní změny které se zpočátku mohou jevit jako vyrážka. Jiné druhy rakoviny, které mohou být spojeny s vyrážkami, jsou Kaposiho sarkom a Pagetův nádor prsu.