Blokátor tuků

Co jsou blokátory tuku

Blokátory tuků jsou léky určené k podpoře hubnutí. Nechovají se jako látky potlačující chuť k jídlu mozek, ale v zažívacím traktu. Tam inhibují enzym lipáza, který normálně rozkládá absorbované tuky (triglyceridy) na malé složky.

Inhibicí enzymu již není možné štěpení tuků. Vzhledem k tomu, že tuky mohou být tělem absorbovány pouze v rozdělené formě, blokátory tuků dosahují absorpce a rychlosti vstřebávání tuků přijímaných potravou, což je sníženo přibližně o 35%. Blokátory tuku nemění chuť k jídlu, zůstává stejná nebo se dokonce zvyšuje.

Které blokátory tuku jsou k dispozici?

Jediným „skutečným“ blokátorem tuků je účinná látka orlistat. Je nabízen v různých dávkách, a proto nese různé obchodní názvy: Mezi léky, které inzerují jako blokátory tuků, je produkt známý pod obchodním názvem Formoline®.

  • Xenical®
  • Orlistat®
  • Alli Orlistat®

Xenical obsahuje aktivní složku orlistat v nejvyšší dávce dostupné na farmaceutickém trhu.

Lék obsahuje 120 mg orlistat. Měly by se užívat 3 kapsle denně s hlavním jídlem a trochou vody. Mělo by se používat ve spojení s nízkokalorickými strava s BMI nejméně 30 kg / m2 nebo nadváha s rizikovými faktory, jako je cukrovka mellitus s BMI nejméně 28 kg / m2. Xenical je k dispozici v balení po 42 nebo 84 kusech. Droga je k dispozici pouze na lékařský předpis, lze však vydat pouze soukromý předpis, nikoli a zdraví předpis na pojištění, takže ve většině případů nese náklady pacient.

Jsou blokátory tuků k dispozici pouze na lékařský předpis?

Jediný skutečný blokátor tuků, který je v současné době na trhu k dispozici s účinnou látkou orlistat, není k dispozici na lékařský předpis v nízkých dávkách (60 mg). Ve vyšších dávkách (120 mg) je však k dispozici pouze na lékařský předpis. Ne zdraví lze vydat předpis pojištění, protože náklady si musí pacient hradit sám. Proto se vydává pouze soukromý předpis.