sacharidy

Sacharidy se také nazývají sacharidy (cukry). Skládají se z atomů uhlíku, kyseliny a vodíku a jsou souhrnným pojmem pro různé sloučeniny cukru. Sacharidy jsou jednou z hlavních výživových složek Proteinů a tuky a především poskytují energii pro každodenní požadavky, kterým je naše tělo vystaveno.

Při chůzi běh, dýcháníKdyž sedíte a sportujete, sacharidy zajišťují, že svaly mají neustále k dispozici novou energii. Kromě dodávání energie jsou sacharidy také zodpovědné za stabilitu a udržování struktury v buňkách, tkáních a orgánech. Jeden gram sacharidů poskytuje energii 4.1 kcal (kilokalorií) a je rychle dostupný ve srovnání s tuky a bílkovinami.

Sacharidy se v našem těle ukládají jako glukóza. Hlavními úložišti jsou játra asi 140 gramů a kosterní svaly až 600 gramů. Různé potraviny obsahující sacharidy lze odlišit podle jejich glykemického indexu (GI), který poskytuje informace o rychlosti vstřebávání sacharidů z potravy.

Čím vyšší je glykemický index, tím více sacharidů lze přijímat. Sacharidy se také používají v mnoha dalších výrobcích každodenní potřeby. Lze je najít v lepidlech a fóliích.

Chemie

Sacharidy jsou spolu s tuky (lipidy) a Proteinů, jedna ze tří hlavních živin pro lidské tělo. Lze je rozdělit na jednoduché cukry (monosacharidy) a více cukrů (polysacharidy); poslední se skládají z prvních. Nejdůležitějšími monosacharidy pro člověka jsou Sloučeniny v určitých kombinacích, tvoří disacharidy, jako například Polysacharidy se zase skládají z mnohem většího počtu komplexně spojených monosacharidů.

V rostlinách se tato skladovací forma sacharidů nazývá škrob, v masu (a odpovídajícím způsobem v lidském těle) glykogen. Jediným rozdílem mezi nimi je způsob, jakým jsou monosacharidy navzájem spojeny. Pokud jsou sacharidy přijímány spolu s jídlem, musí být nejprve rozloženy na jejich monosacharidové složky, než mohou být absorbovány do krevního řečiště.

Skutečnost, že je tento krok vynechán v příjmu monosacharidů, je základem moudrosti „Dextróza jde přímo do krev". Rozklad již začíná v ústní dutina ve formě enzymu amylázy obsaženého v slina. Rozpad pokračuje ve střevním traktu, než jsou monosacharidy transportovány zevnitř střeva buňkami střevní stěny do okolního prostředí krev plavidla, odkud mohou být distribuovány po celém těle.

Sacharidy proto vstupují do buněk těla pouze z krev ve formě monosacharidů. Existují v zásadě tři možnosti: Buď se molekuly používají jako stavební kameny, například pro molekuly cukru na povrchu červených krvinek, které určují krevní skupiny, nebo se používají k výrobě energie - v tomto případě se mohou buď přímo rozložit na ATP, energetickou jednotku těla, nebo je lze kombinovat za vzniku glykogenu, což je forma ukládání sacharidů v těle. K druhému dochází, když je nadbytek živin a výsledný glykogen lze poté podle potřeby znovu rozložit a jeho jednotlivé části použít k výrobě ATP.

  • Glukóza (dextróza)
  • Fruktóza (ovocný cukr)
  • Mannosa
  • Galaktóza (mléčný cukr).
  • Maltóza (dvě molekuly glukózy)
  • Sacharóza (glukóza + fruktóza)
  • Laktóza (glukóza a galaktóza).