Narkotika

Definice

A narkotikum je droga, která může způsobit hluboké bezvědomí a bezbolestnost ve středu nervový systém pro diagnostické nebo chirurgické účely. Různá narkotika mají různé účinky na receptory a signální molekuly v mozek, což vysvětluje různé účinky těchto látek. Rozlišuje se mezi inhalace narkotika a injekční narkotika. První jsou absorbovány dýchacím systémem, tj. Jsou pacientovi podávány v plynné formě maskou během operace a poté inhalovány. Injekční narkotika se vstřikují do a žíla.

Inhalační narkotika

Proud se používá hlavně klinicky inhalace narkotiky jsou isofluran, sevofluran, desfluran a enfluran. Rajský plyn a halotan se stávají méně důležitými. Jednotlivé narkotika v této třídě látek mají různé vlastnosti, například rozpustnost v krev, jejich účinnost a rozpustnost v tucích.

Zejména rozpustnost tuků hraje hlavní roli v účinku inhalace narkotika, protože musí migrovat přes dýchací trakt do krev. Čím jsou látky rozpustnější v tucích, tím je to snazší. To znamená, že inhalace anestetika s vysokou rozpustností v tucích dosáhnout vyšší účinnosti a především vést k rychlejšímu nástupu účinku.

Kromě toho menší množství narkotikum je zapotřebí k dosažení požadované hloubky anestézie. To je v rozporu s krev rozpustnost inhalačních narkotik. Látky s vysokou rozpustností v krvi se méně snadno rozpouštějí v tuku, a proto vyžadují více času k dosažení požadované hloubky anestézie.

Kromě toho pak trvá déle narkotikum být vyplaven a aby se pacient znovu probudil. Aby se zajistilo, že anestetikum bude zavedeno dostatečně rychle, zvyšuje se dávka v plynné směsi, kterou pacient inhaluje, v případě vysoce v krvi rozpustné inhalace anestetika. Inhalační narkotika se vylučují hlavně plícemi. Narkotik se poté znovu vydechne.

Účinky a vedlejší účinky

Inhalační narkotika způsobují plavidla v mozek dilatovat. To může vést ke zvýšení intrakraniálního tlaku, což může snížit průtok krve do mozek. Zejména u pacientů, kteří již mají zvýšený nitrolební tlak nebo nádory na mozku, je proto výhodnější injekční narkotikum.

Dále inhalace anestetika může ovlivnit kardiovaskulární systém v různé míře. Kontrakční síla srdce sval může klesat, srdeční arytmie může nastat a krevní tlak může stoupat nebo klesat. Inhalační anestetika sevofluran a isofluran se doporučují osobám s srdce nemoci, protože nejvíce uvolňují srdce dilatací plavidla.

Výhodou inhalačních anestetik je, že jich mohou dosáhnout relaxace z dýchací trakt. To je zvláště důležité u pacientů s astmatem, protože svaly dýchacích cest mají tendenci se stahovat. V zásadě mohou způsobit inhalační anestetika játra a ledvina poškození. Sevofluran je obzvláště populární pro indukci anestézie u dětí, protože má příjemně sladkou vůni.