Autoantibodies

Co jsou autoprotilátky?

Vlastní obranný systém našeho těla nepřetržitě produkuje tzv protilátky, malé Proteinů které podporují imunitní buňky v jejich obraně proti patogenům a rakovina buňky. Bohužel tento systém není neomylný a někteří lidé ho produkují protilátky díky nimž se buňky našeho vlastního těla cítí cizí a ohrožující. To vede k tomu, že imunitní buňky tyto buňky ničí, což vede k onemocněním, jako je revmatoidní artritida or cukrovka mellitus typu 1. Tyto protilátky, které jsou namířeny proti vlastním buňkám těla, se nazývají autoprotilátky.

Tyto autoprotilátky existují

Existuje velké množství známých autoprotilátek. Následuje přehled typických autoprotilátek a nemocí s nimi spojených:

  • Protilátka proti acetylcholinovému receptoru (AChR-Ak) v myasthenia gravis
  • Antimitochondriální protilátky (AMA) u primární biliární cirhózy
  • Antinukleární protilátky (ANA) při různých onemocněních (např. Lupus erythematodes, sklerodermie)
  • Dvouvláknové protilátky DNA (anti-dsDNA) u systémového lupus erythematodes a dalších kolagenóz
  • Antifosfolipidové protilátky (aPL) v antifosfolipidovém syndromu
  • Anti-neutrofilní cytoplazmatické protilátky (c-ANCA) u Wegenerovy choroby
  • Anti-neutrofilní perinukleární protilátky (pANCA) u mikroskopické polyangiitidy a dalších nemocí
  • Revmatoidní faktor (RF) u revmatoidní artritidy
  • Antithyreoglobulin (Anti-Tg)
  • Thyeroperoxidase protilátka (TPO-AK) a TSH receptorové autoprotilátky při autoimunitních onemocněních štítné žlázy.

Tyto příznaky způsobují autoprotilátky

Autoprotilátky mohou vyvolat řadu onemocnění téměř všude v našem těle, a proto mají širokou škálu příznaků. Všichni mají společné to, že funkční tkáň je zničena vlastním tělem imunitní systém. V každém případě to vede k funkčnímu omezení oblasti postiženého těla.

In kloubynapříklad to vede k bolestivému omezení pohybu (např. u revmatiků artritida), v orgánech ke sníženému výkonu (např. snížená produkce hormonů štítné žlázy u Hashimotova typu.) tyreoiditida nebo snížena inzulín produkce od slinivka břišní in cukrovka mellitus typu I) nebo na svalovou slabost jako v myasthenia gravis. Taková autoimunitní onemocnění jsou často doprovázena celkovou únavou, únava a slabost.

Mnoho pacientů vykazuje relativní anémii. Některá onemocnění lze pozorovat také z vnějšku těla, například bolestivé záněty klouby in revmatismus nebo kožní změny in lupus erythematosus. Jiné nemoci se projevují zhoršením orgánu nebo dokonce selháním orgánu.

Je tedy vidět, že mnoho různých autoprotilátek je příčinou mnoha nemocí, které se v závislosti na poškozené tkáni projevují velmi odlišnými příznaky. Takzvaný revmatoidní faktor (RF) je pravděpodobně jednou z nejznámějších autoprotilátek. Používá se při diagnostice revmatoidů artritida, chronické zánětlivé onemocnění klouby a často také vnitřní orgány.

Bolestivý zánět malého prst klouby jsou typické, doprovázené těžkými ranní ztuhlost. Mnoho pacientů také trpí poškozením vnitřní orgány, jako je zánět křičel or perikardium. Jestliže revmatoidní artritida existuje podezření, pomocí a. lze určit několik parametrů krev test, včetně revmatoidního faktoru.

Pokud se revmatoidní faktor objeví ve vysokých koncentracích, může to znamenat revmatoidní artritida. Revmatoidní faktor bohužel nevykazuje zvlášť vysokou specificitu, což znamená, že může být zvýšen také u mnoha zdravých lidí nebo u chronických infekcí. Často je zjistitelný pouze v průběhu onemocnění.

Proto může být užitečné další stanovení anti-CCP protilátky, která má vyšší specificitu. Pro diagnostiku jsou však rozhodující fyzické příznaky pacienta revmatoidní artritida. Například pozitivní revmatoidní faktor bez kloubních potíží se nepovažuje za revmatoidní artritidu.

V tomto bodě by vás mohl zajímat také následující článek: Revmatismus Antinukleární protilátky, známé také jako ANA, mohou být zvýšeny u mnoha autoimunitních onemocnění, ale jsou typické hlavně pro skupinu kolagenóz. Kolagenózy je souhrnný termín pro autoimunitní onemocnění, která postihují hlavně pojivové tkáně a jsou častější u žen. Známí představitelé této skupiny jsou lupus erythematosus, sklerodermie or Sjögrenův syndrom.

U všech těchto onemocnění lze antinukleární protilátky typicky detekovat v krev, takže nejsou specifické pro nemoc. Lze však použít složitější laboratorní postupy k ještě jasnějšímu odlišení autoprotilátek od sebe a k nalezení typických vzorů pro jednotlivá onemocnění. Je důležité si uvědomit, že pozitivní ANA by neměla vést k terapii bez fyzických příznaků.

Na druhou stranu by podezření na kolagenózu s typickými příznaky nemělo být odmítnuto kvůli negativním autoprotilátkám. Tedy pozitivní ANA krev test může poskytnout indikaci onemocnění, ale nikdy nemůže vést k samotné diagnóze. Antineutrofilní cytoplazmatické protilátky, nebo zkráceně ANCA, jsou typicky zvýšené u nemocí vaskulitida skupina.

V této skupině autoimunitních onemocnění je imunitní systém omylem útočí na vlastní krev našeho těla plavidla. Diagnostické použití ANCA zahrnuje vyšetření krve pro různé typy této autoprotilátky. Například autoprotilátka cANCA je často zvýšena u takzvané granulomatózy s polyangiitidou (Wegenerova choroba).

Toto revmatické onemocnění se projevuje v raných stadiích nespecifickými infekcemi horní části dýchací trakt nebo střední ucho a může vést k život ohrožujícím komplikacím v celém těle. Naproti tomu je autoprotilátka pANCA zvýšená u takzvaného Churg-Straussova syndromu a mikroskopické polyangiitidy. Obě jsou onemocnění, která postihují hlavně malou krev plavidla a v závislosti na oblasti těla vedou k řadě příznaků až k selhání orgánů.

Nakonec lze také detekovat atypickou ANCA. Ty se mohou vyskytnout u mnoha autoimunitních onemocnění mimo vaskulitida, jako jsou chronická zánětlivá onemocnění střev jako Crohnova nemoc or ulcerózní kolitida. Antimitochondriální protilátka, zkráceně AMA, je typická pro primární biliární cholangitidu (PBC) pro autoimunitní onemocnění.

Jedná se o chronický zánět malého žluč kanály nacházející se v játra. V průběhu onemocnění to vede ke strukturální přestavbě játra a nakonec na tzv cirhóza jater, který je spojen s významným zhoršením funkce orgánů a zvýšeným rizikem jater rakovina. Význam AMA je u přibližně 90% pacientů s PBC relativně dobrý a pozitivní.

Kromě toho lze často detekovat typické antinukleární autoprotilátky (PBC-specifické ANA). Terapie primární biliární cholangitidy je dnes bohužel stále obtížná, ale s včasnou diagnózou lze progresi onemocnění zpomalit. Antifosfolipidové protilátky jsou specifické autoprotilátky proti antifosfolipidovému syndromu.

U tohoto autoimunitního onemocnění abnormální srážení krve dochází, což vede k opakované tvorbě krevních sraženin. Mohou vést k vředům na kůži, ale mohou také přerušit přívod krve do orgánů, a tím je poškodit (např. V případě mrtvice). Pro stanovení diagnózy antifosfolipidového syndromu musí být v krvi kromě přítomnosti krevních sraženin přítomna i pozitivní antifosfolipidová protilátka.

Protiacetylcholin receptorová protilátka (AChR-AK) je u autoimunitního onemocnění zvýšena myasthenia gravis. U tohoto onemocnění blokují autoprotilátky přenos buzení mezi nervem a svalem - výsledkem je příliš rychlá únava svalů, která vyžaduje dlouhou dobu odpočinku. Typickými počátečními příznaky jsou pokleslá víčka, dvojité vidění, potíže s polykáním a mluvením.

Kromě často se vyskytujícíchacetylcholin receptorové protilátky, existují další autoprotilátky, které mohou vyvolat onemocnění. Dnes, myasthenia gravis je dobře léčitelný. The TSH receptorová protilátka, známá také jako TRAK, je zvláště typická pro onemocnění štítné žlázy Gravesova nemoc.

U tohoto autoimunitního onemocnění aktivují autoprotilátky buňky štítné žlázy a stimulují je k produkci více hormonů. Výsledek je výrazný hyperthyroidismus s příznaky jako bušení srdce, úbytek hmotnosti a nadměrné pocení. TSH Protilátky proti receptoru se nacházejí ve více než 90% Gravesova nemoc pacientů, a proto se velmi dobře hodí pro diagnostiku hyperthyroidismus.

Další často se vyskytující autoprotilátka je protilátka proti tyroperoxidáze (TPO-AK). Autoprotilátky proti CCP se často vyskytují u revmatoidní artritidy. Toto známé autoimunitní onemocnění vede k chronickému zánětu kloubů, ale může také ovlivnit orgány.

Základní diagnóza revmatoidní artritidy zahrnuje také stanovení autoprotilátek v krvi. Zde jsou anti-CCP protilátky pozitivní přibližně v. 60% pacientů s revmatoidní artritidou.

Tyto autoprotilátky jsou velmi specifické, což znamená, že téměř všichni pacienti s pozitivním anti-CCP skutečně trpí revmatoidní artritidou. To je výhoda oproti ostatním typickým revmatoidním faktorům autoprotilátek. Je třeba poznamenat, že ne všichni pacienti s revmatoidní artritidou musí mít v krvi autoprotilátky.

Dvouvláknová DNA protilátka (anti-dsDNA protilátka) patří do skupiny antinukleárních protilátek (ANA), které jsou typicky zvýšené u autoimunitních onemocnění pojivové tkánětzv. kolagenózy. Zde je anti-dsDNA protilátka velmi specifická lupus erythematosus, autoimunitní onemocnění, které může ovlivnit pojivové tkáně v celém těle. To může vést k kožní změny, zánět kloubů a ledvina selhání.

Protilátka anti-dsDNA může nejen indikovat lupus erythematodes, ale také vyjadřovat aktivitu onemocnění - čím vyšší je protilátka, tím aktivnější je v současnosti relabující-remitující nemoc. Protilátky z endoteliálních buněk jsou typické pro takzvaný Kawasakiho syndrom. Toto autoimunitní onemocnění je způsobeno těžkým zánětem středně velké krve plavidla a postihuje hlavně děti.

Typické příznaky jsou vysoké horečka, zánět spojivek, jasně červené rty a jazyk, otok lymfy uzly v krk a vyrážka po celém těle. Protilátky proti endoteliálním buňkám lze detekovat v krevní test.