Pásky | Cvičení pro existující zánět peroneální šlachy

Pásky

Když terapeuti nebo lékaři hovoří o „páskování“, mají na mysli aplikaci samolepících, elastických lepicích pásků (tzv. Kinesio pásky) na pokožku. Jejich způsob působení dosud nebyl vědecky objasněn, ale existuje řada pozitivních zpráv o zkušenostech. V případě zánět peroneální šlachy, lepení může pomoci dát kotník kloub více stability, ulehčit bolest a omezit možné otoky.

Pro aplikaci pásek existují různé aplikační techniky. Níže je proto popsána pouze jedna možnost. Postižená osoba sedí na ošetřovací lavici, aby mohla plně natáhnout nohy a chodidlo postižené strany vyčnívá za konec lavičky.

Nyní postižená osoba přitahuje prsty k sobě tak, aby vnější kotník je v pravém úhlu, neutrální poloha (90 °). První páska je připevněna jedním koncem k vnitřní straně pata kost. Odtamtud je páska stažena přes chodidlo na vnější stranu kotník a přes nejbolestivější bod (obvykle nad vnějším kotníkem) rovně nahoru podél vnější strany lýtka. Bez tahání je páska tam vyhlazena. Druhá páska je aplikována příčně na vnitřní stranu chodidla a odtud je přilepena kolem paty a kotníku s tahem dozadu.

Roztržená peroneální šlacha

Peroneální šlacha se trhá jen ve výjimečných případech. Pokud ano, je to obvykle důsledek akutního traumatu. Často postihuje běžce nebo fotbalisty.

Peroneální šlacha se však také může roztrhat, pokud byla roky přetížená a byla dříve poškozena. Objevují se silné bolesti, takže postižené osoby již obvykle nemohou nastat. Pokud se peroneální šlacha roztrhne, lékaři rozlišují, zda se jedná buď o podélnou trhlinu ve šlachě, tzv. „Syndrom rozdělení peroneální šlachy“, nebo zda šlacha vyklouzla z kluzného ložiska.

Toto rozlišení je pro léčbu zásadní, takže prvním krokem je provedení magnetické rezonanční tomografie (MRI). Pomocí tohoto diagnostického postupu lze zranění dobře vizualizovat a posoudit umístění slzy. Například syndrom peroneální šlachy Split je nejčastěji pozorován na úrovni vnějšího kotníku a obvykle postihuje šlachu krátkého lýtkového svalu.

Pokud je zranění čerstvé, lze zahájit konzervativní terapii. Jedná se hlavně o znehybnění kotníkový kloub v nižší noha- ortéza chodidla (Walker) po dobu nejméně 6 týdnů. Ve většině případů je však diagnóza zpožděna, takže je nutný chirurgický zákrok.