Veškeré informace o prevenci rakoviny tlustého střeva

Co je screening kolorektálního karcinomu?

Screening kolorektálního karcinomu je součástí zákonem stanovených screeningových programů. Jeho účelem je co nejdříve odhalit kolorektální karcinom (nebo jeho prekurzory). Čím menší je nádor a čím méně se rozšířil, tím větší jsou šance na vyléčení. To je velmi důležité, protože kolorektální karcinom je velmi častý: V Německu je druhým nejčastějším zhoubným nádorem u žen a třetím nejčastějším u mužů.

Obecný screening kolorektálního karcinomu

Obecný program screeningu kolorektálního karcinomu se vztahuje na osoby, které nejsou vystaveny specifickému riziku kolorektálního karcinomu.

Imunologický test stolice (iFOBT)

Může se ale také stát, že se test provádí v době, kdy střevní polyp nebo nádor nekrvácí. Negativní výsledek tedy neposkytuje 100% jistotu, že není přítomen kolorektální karcinom.

Pokud test přinese pozitivní výsledek, musí být objasněna přesná příčina. Kolorektální karcinom lze tedy jednoznačně detekovat kolonoskopií.

Kolonoskopie

Jemné nástroje lze v případě potřeby zavést také přes endoskop. S jejich pomocí může lékař odebrat vzorky tkáně a vyříznout střevní polypy pro přesný laboratorní rozbor. Téměř ve všech případech tvoří výchozí bod rakoviny střev původně neškodné střevní polypy. Prevence tedy spočívá i v odstraňování podezřelých polypů.

Právní nárok: Ženy nad 55 let a muži nad 50 let mají nárok minimálně na dvě kolonoskopie. Pokud první kolonoskopie zůstane bezvýznamná, druhou kolonoskopii zaplatí zdravotní pojišťovny nejdříve po deseti letech (kolorektální karcinom se vyvíjí pomalu). Případně ti, kteří si kolonoskopii nepřejí, mají nárok na imunologické vyšetření každé dva roky.

Digitální rektální vyšetření

Digitální rektální vyšetření je velmi důležité: kolorektální karcinom se často vyvíjí v konečníku (rakovina konečníku). Někdy je to cítit přímo při vyšetření. Lékaři proto doporučují, aby každý nad 50 let podstoupil jednou ročně digitální rektální vyšetření.

Screening kolorektálního karcinomu u rizikových pacientů

Individuální plán screeningu kolorektálního karcinomu je také vhodný pro chronické zánětlivé onemocnění střev ulcerózní kolitidu.

Zda budou náklady hrazeny ze zákonného zdravotního pojištění, je nejlepší si ujasnit před vyšetřením.

Screening kolorektálního karcinomu: Co mohu udělat sám?

Efektivní screening kolorektálního karcinomu nezahrnuje pouze účast na doporučených screeningových vyšetřeních. Každý může také zabránit rakovině tlustého střeva a konečníku sám zdravým životním stylem:

  • Jezte stravu s nízkým obsahem masa a vysokým obsahem vlákniny s dostatkem ovoce a zeleniny. Strava s vysokým obsahem masa a tuku s malým množstvím vlákniny podporuje rozvoj kolorektálního karcinomu.
  • Nedostatek pohybu je dalším rizikovým faktorem rakoviny tlustého střeva a konečníku. Buďte proto pravidelně fyzicky aktivní!

Obezita a diabetes 2. typu také podporují rozvoj kolorektálního karcinomu v důsledku zvýšené hladiny inzulínu (inzulín obecně stimuluje růst buněk). Lidé s nadváhou a diabetici by proto měli brát screening kolorektálního karcinomu obzvlášť vážně.