Bolesti zad - ne se silnými zády

I když zpět bolest je často neškodný a obvykle zmizí sám bez terapie, bolest v zádech může být extrémně nepříjemné a značně omezit mobilitu. To samozřejmě vytváří touhu být ušetřen. Ve většině případů je ale uveden pravý opak. Postižení by se měli i nadále pohybovat a relaxovat, jak je to jen možné.

Cviky na záda bez vybavení

Předpoklad, že odpočinek a odpočinek v posteli jsou na denním pořádku bolest je dlouho zastaralý. Každý, kdo chce s tím něco udělat bolest z dlouhodobého hlediska by si měli trénovat záda a břišní svaly pravidelně. K tomu jsou například vhodná následující cvičení a lze je provádět bez vybavení: 1) Most: Pacient leží na podložce v poloze na zádech.

Chodidla jsou zvednutá a paže leží vedle těla dlaněmi dolů. Úkolem je nyní zvednout pánev, dokud ramena, pánev a kolena nevytvoří linii. Nejprve by měla být poloha držena po dobu 10–15 sekund, než se pánev opět spustí.

Pokud toto cvičení funguje dobře, měl by praktik nejen zvednout pánev, ale také střídavě zvedat a protahovat levou a pravou stranu noha od podlahy. Natažený noha by měl prodloužit tvarovanou linii těla. Cvičení posiluje nejen záda, ale i hýždě a nohy.

2) Čtyřnásobný stoj: Cvičící osoba jde do čtyřnohého stojanu. Ujistěte se, že kolena jsou svisle umístěna pod boky a ruce pod rameny. Nyní je levá paže napnutá dopředu a zároveň pravá noha je natažen dozadu.

Poté se levý loket a pravé koleno spojí pod horní část těla, dokud se nedotknou. Pak se znovu natáhněte. Toto cvičení je třeba provést 10krát střídavě před změnou strany.

Kromě zad jsou procvičovány také paže a nohy. 3) Pes a kočka: Opět jde postižená osoba do polohy čtyřnohého. Nyní si bradu položí na svou truhla a dělá jeho horní část těla úplně kulatou, jako kočičí hrb.

Pozice je držena po dobu 5 sekund. Pak hlava je natažen daleko dopředu nebo zvednut do krk a páteř je narovnána. Za to truhla je stisknuto dolů.

Vydržte také v této pozici po dobu 5 sekund. Cvičení by mělo být prováděno střídavě po dobu asi 1 minuty a mobilizuje celou páteř. 4) Superman: Cvičenec leží na podložce v poloze na břiše.

Špičky nohou jsou vztyčené a paže natažené dopředu. Nyní zvedne své hlava a horní část těla mírně od podložky, ale jeho pohled zůstává upřený na podlahu, takže krční páteř je v prodloužení celé páteře. Pozice by měla být držena 3x 15 sekund.

Pokud je cvičení příliš snadné, měl by praktický lékař dodatečně provádět mírné pohyby nahoru a dolů rukama. 5) Sit-up: Aby se nezanedbával opačný pól zadních svalů, jmenovitě břišní svaly, sit-upy jsou vhodné. Praktik leží na podlaze v poloze na zádech.

Nohy jsou vztyčené a paže zkřížené nebo držené za hlava. Nyní praktik mírně zvedne hlavu a horní část těla a podívá se nahoru ke stropu. Poté napětí znovu uvolněte. Opakujte 3 × 15krát. Další cvičení najdete v článcích:

  • Cvičení proti bolesti zad ve všech situacích
  • Cvičení proti bolesti zad