Kontraindikace - Kdy by neměl být podáván mesalazin? | Mesalazin (5-ASA)

Kontraindikace - Kdy by neměl být podáván mesalazin?

Mesalazin se nesmí užívat, pokud je přecitlivělost na kyselinu salicylovou a její deriváty (to zahrnuje aspirin). Kontraindikace pro použití mesalazinu jsou závažné játra a ledvina dysfunkce. Kvůli zvýšenému riziku krvácení se mesalazin nesmí používat žaludek a střevní vředy (ulcus ventriculi a ulcus duodeni).

Pacienti se zvýšenou tendencí ke krvácení nesmí užívat ani mesalazin. Mesalazin by měl být užíván pouze na pokyn lékaře a pod pečlivým lékařským dohledem. kromě krev a moč, kontrola ledvina funkce je doporučena.

Dávkování mesalazinu

Mesalazin by měl být vždy užíván přesně podle pokynů lékaře nebo lékárníka. Obvyklá dávka tablet mesalazinu při akutní léčbě ulcerózní kolitida je mezi 1.5 g a 3 g mesalazinu denně, rozdělené do dvou až tří jednotlivých dávek. Při akutní léčbě Crohnova nemoc, užívá se mezi 1.5 g a 4.5 g. V profylaxi recidivy ulcerózní kolitida500 mg se užívá třikrát denně, tj. Celkem 1.5 g mesalazinu denně.

Cena mesalazinu

Cena mesalazinu se liší v závislosti na dodavateli a lékové formě. Tablety mesalazinu s obsahem účinné látky 500 mg v balení po 50 tabletách stojí asi 35 €, jako čípky 500 mg v balení po 30 tabletách asi 57 € a granulované sáčky s 1000 mg účinné látky asi 54 € za 50 tablet .

Mohu to užívat během těhotenství a kojení?

Ženy, které si přejí mít děti, by o tom měly informovat svého lékaře. Mesalazin je třeba užívat po pečlivém zvážení poměru přínosů a rizik. Ačkoli o tom není dostatek studií, zdá se, že je mesalazin do značné míry bezpečný těhotenství.

Obecně by ženy měly počkat na začátek a těhotenství pokud je to možné během fáze onemocnění, kdy není vyžadována žádná nebo jen nízká dávka léčiva. Léčba by měla být pokud možno přerušena na poslední čtyři týdny. Mesalazin přechází na mateřské mléko v malém množství, ale kojené děti nevykazují žádné abnormality.