Cvičení s Therabandem | Cvičení s kolenem TEP

Cvičení s Therabandem

1) Posílení Pro toto cvičení theraband je připevněn na úrovni boků (například na kliku dveří). Postavte se vedle dveří a připevněte druhý konec theraband na vnější nohu. Postavte se rovně a vzpřímeně, nohy mají šířku ramen.

Nyní přesuňte vnější noha do strany, proti napětí Theraband a pak zase pomalu zpět. Opakujte dvakrát 2krát, poté změňte strany. 10) Posílení Pro další cvičení je struktura cvičení stejná, ale tentokrát stojte zády ke dveřím.

Začněte tím, že Theraband omotáte kolem jakékoli nohy a posunete noha proti napětí Therabandu vpředu nahoru a pak pomalu zase zpátky. Zde opět 2krát 10 průchodů před změnou strany. 3) Posilování U třetího cvičení je Theraband uvázán kolem obou stehen mírně nad kolenní kloubPostavte se rovně a vzpřímeně s nohama na šířku ramen, aby došlo k mírnému napětí Therabandu. Nyní pomalu proveďte kolenní ohyby při zachování napětí pásu Thera. 3krát 10 opakování.

Plně naložen

Od kdy a do jaké míry je povolena plná zátěž po TEP na koleni, závisí na protéze (u cementovaných protéz je plná hmotnost povolena po 1 týdnu, u necementovaných protéz přibližně po 3 týdnech). To však neznamená, že pacient je poté plně způsobilý k použití a může sportovat.

Pacient by také měl alespoň ne zcela obejít chůzi AIDS, aby bylo možné zabránit zranění a chránit čerstvě operované koleno. Je to hlavně proto, že se svalová hmota extrémně snížila a koleno je velmi nestabilní a náchylné ke zranění. Umělé koleno se během rehabilitace jen postupně vrací k plnému každodennímu použití.

Cílená cvičení posilují oslabené struktury a zlepšují se koordinace a mobilita. Přes veškerou disciplínu a vytrvalost, tento proces vyžaduje čas, aby většina pacientů dosáhla plné odolnosti v každodenním životě přibližně po 4–6 týdnech procesu hojení bez komplikací. Dlouhé vzdálenosti chůze nebo vytrvalost sporty jsou možné bez problémů asi po 8–12 týdnech. Navzdory plné odolnosti by se však postižené osoby měly vyvarovat kontaktních sportů a sportů, které v budoucnu vyžadují mnoho zastavovacích a točivých pohybů, aby se minimalizovalo riziko zranění.