Houby: Plísňové nemoci

Asi 1.2 milionu známých druhů hub je všude v našem prostředí. Některé houby žijí dál kůže a sliznice, jiné jsou velmi chutné nebo se používají k léčebným účelům. Pouze několik set hub může způsobit onemocnění. Vypátrat tyto viníky není vždy snadné. Houby jsou formy života, které nepatří ani rostlinám, ani zvířatům. Jsou jednobuněčné nebo mnohobuněčné a mají velmi zvláštní metabolické chování. Existuje celá řada užitečných hub, které slouží jako jedlé houby nebo pro výrobu potravin a nápojů, stejně jako lékařské a farmaceutické výrobky (například antibiotika).

Druhy hub způsobující mykózy.

Pouze několik hub může způsobit akutní nebo chronická onemocnění (mykózy) u lidí, zvířat nebo rostlin. Pravděpodobnost toho závisí částečně na druhu hub a jejich metabolických schopnostech a částečně na hostiteli a jeho obranyschopnosti. Některé houby se stávají patogeny, pouze když imunitní systém je oslabený. Potenciálně patogenní houby jsou rozděleny do tří kategorií:

  • Dermatofyty ovlivňují kůže a jeho přílohy, jako je vlasy a nehty.
  • Plísňové houby (kvasinky) způsobují infekce kůže a vnitřní orgány (často v případě imunitní nedostatečnosti).
  • Plísně (vláknité houby) působí hlavně vnitřní orgány, mohou být přítomny ve zkažené potravě a formě rakovina- způsobující toxiny (aflatoxiny).

Mnoho z vyšších druhů hub navíc obsahuje toxiny, které mohou při konzumaci způsobit závažné až smrtelné příznaky otravy. V Německu je hlízovitá listová houba nejčastější příčinou smrtelné otravy houbami.

Alergie na houby

Pro reprodukci tvoří houby takzvané spory, které mohou u některých lidí při vdechování způsobit alergie. Na povrchu hub jsou také struktury, které mohou vyvolat alergické reakce. Jsou velmi rozmanité - houba může mít až 100 různých takových látek. Proto je detekce alergie-spouštění látek není snadné.

Obzvláště časté příčiny alergických příznaků, jako je rýma, zánět spojivek, kožní léze a astma jsou určité formy. v environmentální medicína, často jsou odpovědní za „syndrom nemocné budovy„, Tj. Stížnosti vyvolané vdechováním vzduchu v místnosti kontaminovaného znečišťujícími látkami.

Konzumace hub však může u citlivých jedinců vyvolat také alergie nebo intoleranční reakce, zejména na bílkoviny z hub (například v případě shiitake houba). Vzácná speciální forma potravinová nesnášenlivost u hub je vrozená intolerance trehalózy. V tomto případě nelze trehalosu obsaženou v houbách trávit, což má za následek závažné průjem po konzumaci hub. U některých lidí kontakt také způsobuje kožní vyrážky (například s máslo houba).