Syndrom nárazů ramen

Rameno syndrom nárazu se projevuje řadou charakteristických chronických stížností, zvláště často významných bolest nastává, když je rameno uneseno mezi 60 ° a 120 °. Tyto stížnosti jsou obvykle způsobeny skutečností, že prostor mezi hlava ramene a akromion se příliš zúžil a šlacha svalu supraspinatus se zachytila ​​pod únosem paže. V důsledku změn souvisejících s věkem a opotřebením může být tato šlacha obzvláště křehká a může se ukládat vápník, což může vést k tomu, že se konečně pod tlakem roztrhne. Ve většině případů rameno syndrom nárazu začíná s bolest při silném namáhání a později může dojít k bolesti v klidu.

Zacházení

Léčba závisí na délce a intenzitě stížností, výsledných omezeních a individuálních požadavcích každodenního života. Možnosti léčby lze v zásadě rozdělit na konzervativní terapii a operativní terapii.

  • Konzervativní terapie, což znamená, že se operace neprovádí, může zahrnovat fyzioterapii a fyzikální terapii, ale také bolest léky nebo místní aplikace kortizon pod akromion použitím kortizon injekce.
  • Pokud jsou možnosti konzervativní terapie vyčerpány a příznaky přetrvávají a postupně se zhoršují, lze zvážit chirurgickou léčbu.

Bolest

Bolest je jedním z nejdůležitějších příznaků k diagnostice ramene syndrom nárazu. Bolest je obzvláště častá, když je paže rozprostřena mezi 60 ° a 120 °, jako prostor mezi akromion a humerální hlava je obzvláště úzký v této oblasti a šlachy tam umístěný může přijít pod kompresi. Na začátku se bolest obvykle objevuje pouze během nebo po silnějším zatížení ramene, později se bolest může objevit v klidu.

Bolest lze odstranit pouze snížením komprese pod akromiem. Toho lze dosáhnout například manuální terapií, fyzioterapií nebo chirurgickým zákrokem. Ve fyzikální terapii, masážích, tepelných aplikacích nebo elektroterapie může pomoci zmírnit bolest. Kromě toho lze použít protizánětlivé léky proti bolesti, ale nemělo by to být považováno za dlouhodobou léčbu, protože může mít negativní účinky na ochrannou vrstvu žaludek podšívka, například.