Kuperóza: Příznaky, léčba, tipy

Stručné shrnutí

 • Definice: Kuperóza je chronické kožní onemocnění, které postihuje především dospělé. Odborníci se přou, zda se nejedná o rané stadium růžovky.
 • Příznaky: Kuperóza nejčastěji postihuje obličej. Mezi běžné příznaky patří suchá, citlivá, napjatá pokožka, náhlé zarudnutí (spouštěné spouštěči, jako je kořeněné jídlo), viditelně rozšířené, zarudlé žilky na obličeji.
 • Příčina: Nejasná. Při rozvoji onemocnění se může vzájemně ovlivňovat několik faktorů. Možné spouštěče příznaků: UV záření, teplo, chlad, kořeněná jídla, alkohol, nikotin, látky z (pokožkových) přípravků, mechanické podněty, stres.
 • Léčba: gel s brimonidinem, laserová léčba, psychoterapie,
 • Péče o pokožku: nemyjte se/nesprchujte se/nekoupejte příliš často a příliš horko; použijte jemné čisticí mléko na obličej, zbytky setřete vatovým tamponem; používejte přípravky péče o pleť s vhodnými přísadami (např. NMF, urea, vitamin E, ceramidy, rostlinné oleje).

Co je to kuperóza?

Kuperóza je chronické kožní onemocnění, jehož příčina není dosud přesně známa. Postižení lidé mají velmi citlivou pokožku. Zejména na obličeji a dekoltu reaguje na dotek a pečující produkty suchostí, zarudnutím, napětím a svěděním. Lokální zánětlivé reakce způsobují rozšíření nejmenších krevních cév v obličeji, díky čemuž jsou viditelné pouhým okem (teleangiektázie).

Kuperóza se obvykle poprvé objevuje mezi 30. a 40. rokem života. Ženy jsou tímto kožním onemocněním postiženy poněkud častěji než muži.

Odborníci se dělí na to, zda je kuperóza nezávislým klinickým obrazem nebo předzvěstí kožního onemocnění rosacea.

Jaké jsou příznaky kuperózy?

Jak nemoc postupuje, rozšiřují se nejmenší cévky v obličeji: Zejména na tvářích a kolem nosu se pak kůží třpytí jemné, modročervené žilky. Z větší vzdálenosti vypadají tyto oblasti kůže jednotně a trvale zarudlé.

Další příznaky kuperózy jsou:

 • pocit pálení kůže
 • svědění
 • @suchá, napjatá a citlivá pleť

Příznaky kuperózy připomínají příznaky alergické reakce, zejména v počátečních stádiích. Takovéto hypersenzitivní reakce imunitního systému se mohou objevit u všech typů pleti! Kuperózou jsou naopak postiženi především lidé se suchou a citlivou pokožkou. Naopak ne každý se suchou citlivou pokožkou trpí kuperózou. V případě pochybností se poraďte se svým dermatologem a nechte si vyšetřit kůži.

Kuperóza a růžovka: jaký je rozdíl?

Takové pustuly nebo uzliny na obličeji se nevyvíjejí s kuperózou. Průběh onemocnění je navíc mírnější. Příznaky mají tendenci se vyskytovat v záchvatech a začínají a pak zase mizí. U rosacey je naopak kůže trvale zarudlá a v pokročilejších stádiích sužována těžkými záněty.

Více o růžovce, jejích příznacích a léčbě se dozvíte zde.

Couperose: Co je příčinou?

Přesná příčina kuperózy zatím není jasná. Lékaři předpokládají interakci různých faktorů vzniku tohoto kožního onemocnění.

Vzhledem k tomu, že postižené často trpí mastnou a suchou pokožkou, někteří odborníci to vidí jako možnou příčinu. Pokud je pokožka příliš suchá a není dostatečně vyživená, dochází k narušení její bariérové ​​funkce. Kůže díky tomu absorbuje více látek z okolí – včetně látek, které jí neprospívají.

Příčinou kuperózy může být i genetická slabost pojivové tkáně a vysoký krevní tlak.

Kuperóza: Spouštěče

Náhlé zarudnutí kůže, ke kterému dochází při kuperóze, může být spuštěno různými spouštěči. To, co to je, se může u jednotlivých pacientů značně lišit. Možné spouštěče jsou například:

 • kořeněné nebo silně kořeněné jídlo
 • Kofein
 • nikotin
 • mechanické podráždění pokožky třením (např. třením vlhkého obličeje do sucha ručníkem) nebo tlakem
 • určité složky v produktech péče o pleť
 • nadměrná péče o pleť
 • čistící prostředky
 • některé léky
 • teplo
 • studený
 • UV záření

Kuperóza: Diagnóza

Pokud zaznamenáte nevysvětlitelné kožní příznaky, jako je zarudnutí, svědění, pálení a suché skvrny na obličeji, měli byste se poradit se svým rodinným lékařem. Dokáže posoudit, zda se za vašimi příznaky může stát běžné podráždění kůže nebo kuperóza, růžovka či jiné kožní onemocnění. V případě potřeby vás odešle ke kožnímu lékaři.

Lékař důkladně prohlédne vaši pokožku na obličeji, krku a dekoltu. Obvykle toto odborné vyšetření postižených oblastí kůže stačí k diagnostice kuperózy.

Kuperóza: Léčba

Kuperoza je obvykle kosmetický problém. Zarudnutí kůže je pro mnoho postižených nepříjemné. Další příznaky, jako je svědění a pálení, mohou být také velmi obtěžující. Není divu, že postižení lidé obvykle naléhavě chtějí vědět: „Co pomáhá proti kuperóze?“.

Léky

Na kuperózu mohou lékaři předepsat gel s účinnou látkou brimonidin. Tím je zajištěno, že se rozšířené cévky v obličeji opět zúží. Prokrvení k nim se pak snižuje a zarudnutí ustupuje.

Postižené osoby by měly aplikovat brimonidinový gel přesně podle pokynů lékaře. Je důležité vyhýbat se očím, rtům, ústům a nosním dírkám.

Pokud je pokožka při nanášení gelu suchá, můžete následně nanést jemný hydratační krém.

Na rozdíl od růžovky krémy obsahující antibiotika na kuperózu nepomáhají. Krémy mají zmírňovat kožní záněty při růžovce. Takové záněty však u kuperózy chybí.

Laserové ošetření

V závislosti na závažnosti kuperózy a míře utrpení pacienta lze kuperózu odstranit také laserem:

K účinnému odstranění kuperózy je obvykle zapotřebí několik sezení. Kuperóza se však může později opakovat.

Laserové ošetření není náhradou medikamentózní terapie nebo používání přípravků péče o pleť, ale spíše doplňkem.

Psychoterapie

Mnoho pacientů velmi trpí kožními změnami na obličeji. Může se rozvinout nejistota, úzkost a depresivní nálady. To má zase negativní dopad na stav pokožky.

Jednotlivé případové studie ukazují, že behaviorální terapie a relaxační cvičení mohou zmírnit psychické nepohodlí postižených. Pokud i vy velmi trpíte svou kuperózou, určitě vyhledejte pomoc a promluvte si s terapeutem!

Domácí prostředky na kuperózu na obličeji

Chladivý překryv ponechte na pokožce pouze tak dlouho, dokud vám to bude příjemné. Pokud chlad způsobuje bolest nebo zhoršuje nepohodlí, okamžitě překrytí odstraňte.

Co můžete sami udělat proti kuperóze?

Pokud trpíte kuperózou, můžete si nepříjemnosti ulevit sami pomocí pár tipů. Důležitým pomocníkem proti kuperóze je správná péče o pleť. Svou roli hraje i výživa a psychická pohoda. Zde jsou nejdůležitější tipy:

Couperose: Správná péče

Cílem péče o pokožku kuperózou je obnovit bariérovou funkci pokožky a poskytnout jí dostatečnou vlhkost. V důsledku toho se pokožka regeneruje a nepříjemnosti, jako je svědění a pálení, ubývají. Cévy lze také správnou péčí uvolnit, takže budou méně viditelné.

Pro čištění pleti a péči o pokožku celého těla platí v zásadě následující:

 • Vodu a čisticí prostředky používejte střídmě.
 • K čištění pleti nepoužívejte soli mastných kyselin (mýdla, rostlinná mýdla) ani povrchově aktivní látky skupiny alkylsulfátů (sulfáty mastných alkoholů).
 • Místo toho sáhněte po jemných povrchově aktivních látkách, např. betainy, kolagenové povrchově aktivní látky, alkylpolyglykosidy.
 • Používejte produkty, které obsahují další lipidy (např. sprchové oleje kompatibilní s pokožkou s obzvláště vysokým obsahem lipidů).
 • Všechny čisticí produkty důkladně opláchněte, aby na pokožce nezůstaly žádné zbytky.
 • Dbejte na správnou hodnotu pH: Všechny čistící a pečující produkty by měly být mírně kyselé a tím i neutrální pro pokožku (hodnota pH 5.9 až 5.5).
 • Vyhněte se produktům s parfémy a konzervačními látkami.

K čištění obličeje od kuperózy je nejlepší použít jemné čisticí mléko nebo krém. Rovnoměrně naneste mléko a poté jej opláchněte trochou vody. Pokud voda vysušuje nebo příliš namáhá pokožku, setřete čisticí mléko vatovým tamponem.

Vhodné přísady do pečujících přípravků

U kuperózy je důležité používat správné produkty péče o pleť, aby nedošlo k dodatečnému namáhání pokožky. Nejlepší je používat přípravky s NMF (Natural Moisturizing Factor) a ureou.

 • NMF: Natural Moisturizing Factor se skládá převážně z volných aminokyselin, solí, kyseliny mléčné a močoviny. Zvlhčuje pokožku. Díky tomu je pružnější a odolnější a podporuje bariérovou funkci.
 • Urea: Urea je přirozenou součástí pokožky. Váže vlhkost v horních vrstvách pokožky a udržuje ji pružnou a vláčnou.

Pro péči o suchou a namáhanou pokožku je důležitý i její přísun vitamínů, tuků a vosků. Kromě vitaminu E (tokoferol) a ceramidů jsou vhodnými složkami produktů denní péče o pleť olivový, slunečnicový, jojobový, sójový, mandlový, pupalkový a brutnákový olej.

Identifikujte spouštěče a vyhněte se jim

Pokud chcete předejít (závažnějším) příznakům kuperózy, měli byste se vyhnout spouštěcím faktorům. K tomu však musíte nejprve zjistit, které faktory u vás mohou vyvolat návaly.

Pomůže vám k tomu diář, do kterého si každý den na chvíli zaznamenáte, co jste jedli a pili a jaké čistící a pečující produkty jste používali. Zapište si také další možné vlivy, jako jsou faktory počasí (jako je teplota), návštěvy bazénu a sauny a užívání léků. Kromě toho zaznamenejte do deníku všechny příznaky, které se objeví.

Vyhodnocení těchto záznamů vám může pomoci identifikovat účinné spouštěcí faktory pro příznaky kuperózy ve vašem případě. Pokud si tím nejste jisti, můžete požádat o pomoc svého lékaře.

Identifikovaným osobním spouštěcím faktorům je pak třeba se v budoucnu vyhnout. To může znamenat např.…

 • používejte méně / jiné produkty péče o pleť
 • přestat kouřit
 • zastavit nebo snížit spotřebu kofeinu
 • zdržet se určitých koření (viz také další bod)

Kuperóza: dieta

Spouštěčem kuperózy mohou být i určité nutriční faktory.

Velmi často se to týká teplého jídla. Pokud se to týká i vás, měli byste nechat jídla krátce vychladnout, než začnete jíst. Tím se snižuje riziko „spláchnutí“.

Při kuperóze může být kritické i silné koření, a proto někteří při vaření koření jen lehce (pokud jí i někdo, kdo kuperózu nemá, může si porci na talíři dochutit dle libosti). Není však nutné odstranit z jídelníčku všechna koření. Je lepší individuálně vyzkoušet, které koření (a případně i jeho množství) snesete a které ne.

Kuperoz: průběh a prognóza

Průběh onemocnění se u jednotlivých jedinců velmi liší. Kuperoza může přetrvávat po celý život. Postupem času se může vyvinout v růžovku.

Kuperoza není léčitelná, ale neškodná. Může se však stát kosmetickým problémem: Pro některé postižené jsou kožní změny na obličeji emocionálně velmi stresující. Správnou péčí a léčbou však lze příznaky kopuperózy zmírnit.