Zinek: Situace v zásobování

V Národním průzkumu výživy II (NVS II, 2008) bylo zkoumáno stravovací chování populace pro Německo a bylo ukázáno, jak to ovlivňuje průměrný denní příjem živin pomocí makro- a mikroživin (životně důležitých látek).

Jako základ pro hodnocení přísunu živin se používají doporučení pro příjem (referenční hodnoty DA-CH) Německé společnosti pro výživu (DGE). Porovnání příjmu živin stanovené v NVS II s doporučeními DGE ukazuje, u kterých mikroživin (životně důležitých látek) je v Německu často nedostatečná nabídka.

Pokud jde o situaci v zásobování, lze konstatovat:

  • Celkově 66% mužů a 30% žen ve věku 35-50 let nedosahuje doporučeného denního příjmu zinek.
  • Nejhorší zásobovaní muži (ve věku 35-50 let) nemají 7.4 mg zinek. To odpovídá dennímu deficitu 53% doporučeného příjmu.
  • Nejhorší zásobované ženy (ve věku 35–50 let) nemají 2.7 mg zinek. To odpovídá dennímu deficitu 34% doporučeného příjmu.
  • Těhotné ženy (od 4. Měsíce XNUMX) těhotenství) mají denní nadbytečnou potřebu 3 mg zinku ve srovnání s netehotnými ženami. Podle toho mají nejvíce špatně zásobené těhotné ženy schodek 5.6 mg zinku denně.
  • Kojící ženy mají denní nadbytečnou potřebu 5 mg zinku oproti kojícím ženám. Odpovídajícím způsobem mají kojící ženy s nejhorší zásobou nedostatek 7.6 mg zinku denně.

Vzhledem k tomu, že doporučení DGE týkající se dodávek vycházejí z potřeb zdravých lidí a lidí s normální hmotností, může být nad doporučeními DGE týkajícími se dodávek individuální dodatečný požadavek (např. Náležitá strava, spotřeba stimulantů, dlouhodobá léčba atd.).

Poznámka: Hodnocení situace v zásobování bylo založeno na předpokladu průměrného denního příjmu fytátu (= 660 mg / den). Od roku 2019 uvádí DGE doporučený příjem zinku pro dospělé jako funkci příjmu fytátu. Je to proto, že kyselina fytová inhibuje vstřebávání zinku tvorbou špatně rozpustných komplexů (vysoký příjem fytátu se může snížit biologická dostupnost až o 45%). Kyselina fytová se nachází především v obilných produktech (celozrnných výrobcích) a luštěninách.